לאחר גל תבוסות הפיראטים: Megaupload מתכננת לחזור ובגדול • HWzone
מחשביםטכנולוגיה

לאחר גל תבוסות הפיראטים: Megaupload מתכננת לחזור ובגדול

היזם השנוי במחלוקת קים דוטקום שואף ליצור שירות שיתוף קבצים מהפכני תחת השם Megaupload 2.0, שיאפשר בין היתר העברת קבצים בתמורה לערבות של ביטקוין

בשנת 2005 הקים דוטקום את שירות האחסון בענן בשם Megaupload. לדברי רשויות החוק האמריקאיות הפך השירות למקור של הפצת תכנים פיראטיים כגון ותוכנות בלתי חוקיות. בשיאו סיפק האתר שירותים ל-50 מיליון מבקרים מדי יום ול-180 מיליון משתמשים רשומים. הוא הפך לאתר ה-13 במדד הפופולריות ברשת והיה אחראי ל-4 אחוזים מתעבורת המידע בה. ב-19 לינואר 2012 הורד השירות מהרשת על ידי רשויות האכיפה האמריקאיות.

דוטקום הוכנס למעצר בהליך שנראה כמו מבצע צבאי מלווה במסוקים, נכסיו הרבים הוקפאו והוא עדיין מועמד להסגרה לארה"ב 5 שנים לאחר מעצרו (ראו סרטון המתעד את מבצע תפיסתו של דוטקום בסוף הכתבה). הטיפול המחמיר של רשויות האכיפה בדוטקום לא מנע ממנו להמשיך ולפעול בתחום שיתוף הקבצים. שנה בדיוק לאחר שהופל אתר Megaupload הקים דוטקום שירות חדש בשם Mega. השירות מציע איחסון ושיתוף קבצים ברשת, כאשר המידע המועלה לאתר מוצפן מראש במחשב המעלה. הצפנה זו אמורה למנוע מגורמים שאינם מורשים על ידי המעלה (וביניהם רשויות האכיפה) לקבל מידע על התכנים המופצים. השירות Mega עדיין פעיל ומדורג 219 בעולם על פי מדד Alexa.

גיבור תרבות? ציור קיר של קים דוטקום שיצר האמן: Thierry Ehrmann
עבריין סדרתי או אייקון תרבות? גרפיטי של קים דוטקום שיצר האמן Thierry Ehrmann

בחודש שעבר הודיע דוטקום כי הוא פועל להקמת אתר שיתוף קבצים חדש בשם Megaupload 2.0  שיעלה כפי הנראה ב-20 בינואר 2017 – חמש שנים לאחר הורדת אתר השיתוף המקורי. באתר TorrentFreak נמסר כי השירות החדש של דוטקום יכיל את מאגר המידע והמשתמשים של השירות הקודם שהוסר ב-2012. לא ברור כיצד הצליח דוטקום לשמר את מאגר המידע שלו נוכח החרמתם לכאורה של כל מחשבי ושרתי האתר המקורי.

הודעה על הסרת Megaupload
הודעת רשויות החוק האמריקאיות מ-2012 על הסרת Megaupload

דוטקום צייץ לפני מספר ימים בחשבון הטוויטר שלו, שכל העברה של קובץ בשירות החדש שהוא משיק תהיה מקושרת להעברת ביטקוין מזערית. המשמעות היא שמשתמשים המעלים קבצים פופולריים המורדים על ידי משתמשים רבים אחרים יוכלו להרוויח מכך כסף במטבע הוירטואלי ביטקוין. דוטקום ציין שלפעילות זו יהיו השלכות גם על שער הביטקוין, שלהערכתו יעלה מאד.  לפני שאתם רצים לקנות ביטקוין בעצתו של דוטקום – חשוב לציין שלפחות על פי המידע בויקיפדיה, קים דוטקום הואשם בעבר בין השאר בהונאה, בריגול, בסחר במידע פנים ובמעילה. עדיין מתקיימים נגדו הליכים משפטיים שונים, כך שלא ברור עד כמה הוא יוכל לנהל את האתר החדש שהוא מקים בעתיד.

השירות החדש שדוטקום מתכוון לספק מעלה תהיות באשר לאותם תכנים פופולריים שיורדו בכמויות, ושהגורמים שהעלו אותם יתפרנסו מהם – מן הסתם על חשבון עמלם של אחרים בתעשיית הקולנוע, המוסיקה והתוכנה. להגנתו העיד דוטקום בעבר כי הוא ניסה באופן פעיל  למנוע הפרת זכויות יוצרים באתר Megaupload. החברה הקדישה לנושא 20 עובדים שתפקידם היה להסיר תוכן מפר. עוד ציין דוטקום שהשירותים שסיפקה החברה אינם שונים מהותית מאתרים כמו Rapidshare או והוא היה רק שעיר לעזאזל בעקבות מעורבותו בפצחנות (האקינג) בעבר.

עולם התכנים הפיראטיים רואה בתקופה האחרונה מהמורות רבות. האתרים  KickAssTorrents ו-TorrentZ הוסרו מהרשת על ידי רשויות האכיפה. בעלי האתרים מוצאים עצמם במקרים רבים מאחורי סורג ובריח כשרכושם מוחרם. אך נראה שלצד המפלות הקשות שסופגים הפיראטים, צצים רבים אחרים ותופסים את מקומם. האתר החדש של דוטקום שיקום בקרוב יהווה תשתית לא רק להעברת קבצים, אלא גם אפשרות לרווחים נוספים בצידה. נותר רק לתהות אם דוטקום ישקיע את המאמצים הדרושים כדי לעודד העברת תכנים חוקיים בלבד בשירות החדש בדומה ל-, כפי שאמר בעבר. דומה שרבים מאיתנו יכולים רק לנחש את התשובה.

תגיות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close