חלונות 8.1 - שדרוג אמיתי או חיזוק למערכת הפעלה מאכזבת? • HWzone
טכנולוגיה

חלונות 8.1 – שדרוג אמיתי או חיזוק למערכת הפעלה מאכזבת?

מיקרוסופט עונה למשתמשי 8 בדמות עדכון משמעותי שיקרא 8.1

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


היעלמותו של כפתור ההתחל המסורתי, וממשק האריחים החדש (שניסה לחקות את עולם הטאבלטים והטלפונים החכמים) לא התקבל בשמחה על ידי המשתמשים שהורגלו לממשק מבוסס תפריטים. בעקבות קבלת הפנים הפושרת, החליטו במיקרוסופט להוציא גרסה חדשה שתענה על חלק מהטענות שהועלו כנגדה. כך נולדה 8.1 – גרסה משודרגת של מערכת ההפעלה החדשה, אשר מחזירה את כפתור ההתחל (בערך).

עד השחרור ניתן להוריד גרסת התנסות מוקדמת של השדרוג החדש

כפתור ההתחל חוזר

הגרסה החדשה תאפשר אתחול ישירות לשולחן העבודה (בניגוד לגרסה 8 שמחייבת לעבור דרך ממשק האריחים) וכפתור ההתחל חוזר, אך ייתכן כי הוא פותח תפריט אריחים מוקטן, הניתן לעריכה, ולא רשימת פריטים ותפריטי משנה כמו בעבר. (בגרסת ההתנסות המוקדמת אכן נפתח תפריט, אך לא ברור אם הוא יישאר בגרסה הסופית)

מסך הנעילה של גרסה 8.1 יאפשר שימוש במסך כמסגרת דיגיטלית כדי להציג תמונות מהכונן המקומי, או ישירות משירות הענן של – SkyDrive. מיקרוסופט מתכוונת לשפר את השליטה באמצעות מקלדת ועכבר בגרסה החדשה מתוך הכרה בכך שאנשים רבים מעדיפים עדיין את השימוש בכלים המסורתיים הללו על פני שימוש במסך מגע על המחשב הביתי (או הנייד) שלהם.

רואים את כפתור ההתחל? הוא חזר, אך באיזו צורה בדיוק…?

שינויים קוסמטיים לרוב

אינטרנט אקספלורר 11 יצורף לחלונות 8.1 ויציע גלישה מהירה יותר (כך לפי מיקרוסופט), כמו גם שיתוף סימניות וכרטיסיות פתוחות בין כל מחשבי 8.1 הנמצאים ברשות המשתמש. הגרסה החדשה תציע תמיכה מובנית בהדפסת תלת-מימד – תחום שתופס תאוצה בתקופה האחרונה.

כמו כן, 8.1 תאפשר עבודה במסך חצוי – צירוף ועבודה צד בצד ממסך האריחים. בנוסף לשיפורים אלה, מציעה יותר יכולת עיצוב מאשר בעבר ומאפשרת לשנות גודל, צבע ותבניות רקע בממשק האריחים ומקלה על שימוש בממשק במסכים בגדלים שונים. חנות האפליקציות תציע יכולת שדרוג אוטומטי ברקע, כמו גם שינויי ממשק שאמורים להקל על דפדוף בהיצע האפליקציות.

אקספלורר 11 ממשיך בקו העיצוב הנקי שאותו מובילה (מישהו אמר אפל?)

מיקרוסופט דוחפת את הענן

שירות הענן של , ה-SkyDrive, יהפוך למשמעותי יותר ומובנה בגרסה הזו, כך שניתן יהיה לשמור קבצים ישירות אליו, כמו גם לבחור קבצים ממנו שיהפכו לזמינים גם כאשר חיבור האינטרנט לא זמין.

הגרסה החדשה מציעה שיפור כולל במהירות, נעשו שינויים רבים מתחת לפני השטח שמטפלים בנושאים של ובאגים. לבסוף, לוח הבקרה הופך ללא נחוץ, היות וההגדרות בממשק האריחים השתדרגו ויאפשרו גישה לכל הכלים אשר אליהם ניגשנו בעבר מלוח הבקרה.

עבור משתמשי 8, השדרוג יהיה חינמי דרך חנות האפליקציות המובנה, ויהפוך לזמין ב-17 לאוקטובר.

משתמשי חלונות 7 יוכלו לרכוש גרסת שדרוג עבור 119.99 דולרים, או גרסה מלאה עבור 199.99 דולרים בחנויות המחשבים החל מה-18 לאוקטובר הקרוב. משתמשים במערכות הפעלה ישנות יותר (חלונות ויסטה, XP, או ישנות אף יותר) ייאלצו לגבות את המסמכים, התוכנות והמשחקים שלהם, ולבצע התקנה מלאה ונקייה אם ירצו לעבור לגרסה החדשה. אגב, ייתכן ועדיף לרכוש עותק של 8 "רגיל" כעת, ולשדרג בחינם ל-8.1 בתאריך היציאה, היות ומחיר עותק כזה כיום עומד על פחות מ-600 ש"ח בארץ (לגרסת פרו מלאה. גרסת שדרוג תעלה פחות מ-250 ש"ח).

שינוי משמעותי אך קוסמטי

האם מיקרוסופט תצליח לעצור את נטישת המשתמשים ולהפוך את כיוון ההגירה בשנים האחרונות – מ-PC למכשירים ניידים יותר (ומערכות הפעלה פשוטות וקלילות יותר, כמו , , ואף לינוקס) או אולי להאט אותה?

לדעתי, ולפי המצטייר, אלו ברובם שינויים קוסמטיים, ולמרות שזהו ללא ספק שיפור לא קטן, אינני רואה ב-8.1 גורם משיכה משמעותי שיגרום לציבור הרחב לחזור ל- המסורתי. ייתכן שהשדרוגים יקלו על משתמשי מחשב חדשים וותיקים, אך אין בהם בשורה גורפת לכלל המשתמשים.

מה דעתכם? האם מגיעה עם אס בשרוול, או מרק מחומם מאתמול? שתפו אותנו בתגובות!


תגיות
Back to top button
Close
Close