חיסול בשלט רחוק: הריגתו של חשוד ברצח באמצעות רובוט לנטרול פצצות מתסיסה את ארצות הברית • HWzone
טכנולוגיה

חיסול בשלט רחוק: הריגתו של חשוד ברצח באמצעות רובוט לנטרול פצצות מתסיסה את ארצות הברית

הודעתה של משטרת דאלאס על חיסולו של רוצח חמשת השוטרים באמצעות כלי של היחידה לסילוק פצצות מעורר תהיות שנוגעות לאתיקה וטכנולוגיה

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אירוע הירי בעיר דאלאס ביום שישי האחרון, בו רצח יוצא חמישה שוטרים ופצע שישה נוספים בעיצומה של תהלוכת הפגנה של ארגון Black Lives Matter (שנועדה בתורה לצאת כנגד כמה מקרי הרג של אפרו-אמריקאים בידי שוטרים שהתרחשו בתקופה האחרונה), הביא לזעזוע ממשי בממסד האמריקאי, ולשיא חדש במתיחות הבין-גזעית במדינה בעשור החולף. כעת, מסתמן שהאירוע הזה הביא גם ללידתן של תהיות אודות גבולות השימוש ברובוטים בעידן המודרני.

מיכה ג'ונסון, החשוד ברצח השוטרים, התבצר בחניון רכבים בו ניהל קרב יריות כנגד כוחות המשטרה. לאחר שסרב להיכנע ואף הצהיר על כוונות להמשך פגיעה בכוחות, במשטרת דאלאס החליטו לפעול באופן בלתי צפוי – משטרתי של היחידה לסילוק פצצות נשלח לכיוונו של ג'ונסון כשהוא ממותקן במטען נפץ אשר הופעל בקרבתו, והביא להריגתו של היורה. בכך, מסתמן כי מדובר בשימוש המתועד הראשון בעולם ברובוט משטרתי בעל ייעוד שכזה לשם חיסול של מטרה חשודה – ולא כולם מקבלים את הטקטיקה הזו.

dpp

בחירה בלתי נמנעת שנועדה להציל חיי אדם, או תקדים קיצוני ברובוטיקה שעלול לסכן את כולנו?

גורמי המשטרה הבהירו מצידם כי זו הייתה הדרך היחידה שניצבה בפניהם באותו רגע נתון להביא לניטרול החשוד מבלי לחשוף שוטרים נוספים לסכנת חיים, אך המתנגדים טוענים כי מדובר בתקדים מסוכן של שימוש קטלני ברובוטים מחוץ לעולם הצבאי הייעודי, ובמהלך שהיה בגדר 'משפט שדה' שהונע מיצר הנקמנות של השוטרים שחבריהם נפגעו מידי החשוד.

dpd1

מיכה ג'ונסון, החשוד ברצח שחוסל בפצצה "מאולתרת" נשלטת מרחוק

רובוטים וכלים בלתי מאויישים משמשים למשימות צבאיות שכוללות גם הרג בחלק מהמקרים עוד מימי מלחמת העולם השנייה, אך נראה כי המעבר לעולם האזרחי (שבו מספר הרובוטים המקיפים אותנו גדל עם כל דקה שחולפת) יוצר לא מעט חששות ותהיות, ומטשטש את הגבול בין התחומים שבעבר היו מופרדים הרבה יותר.

dpd

הוויכוחים סביב הביצוע של משטרת דאלאס עשויים להימשך עוד זמן רב, אך יהיה מעניין לראות האם המקרה הזה יביא לקידום רעיון השימוש ברובוטים למשימות בטחוניות בנוף האזרחי – או שיקדם דווקא את קביעתם של גבולות נוקשים וברורים יותר למגבלות השימוש עבור מכונות 'חכמות' מסוגים שונים.


תגיות

10 תגובות

 1. לא מתסיס ולא נעליים .
  רק אלה שיכפת להם יותר מרוצח שרוצה לרצוח עוד , יכפת להם ועושים מזה סיפור .
  בקיצור עוד סערה תוצרת התקשורת.

 2. העולם צבוע ומפגר ברמות כול כך גבוהות שנראה לי הסוף של כולנו קרב..
  אם לחשוב על זה, באמת אולי היה הגיון בברבריות בהיסטוריה. זה כנראה מה שהחזיק את העולם שפוי.. כיום הכול מפגר

 3. כמה מטומטם צריך להיות כדי לא להבין שבוצעה הפעולה הנכונה (שמאלנים יש לא רק בישראל) – עדיף ששוטר ימות ושלא תשתמש בכלים/שיטות שלא קיבלת עבורם אישור מפורש (מזכיר את המשפט המתקיים לחייל בארץ).

  1. החייל בארץ ירה במחבל בניגוד לפקודות שנתנו לו. וחייל לא יכול לעשות מה שבראש שלו. זאת הפרת פקודה.
   בארה"ב היה מדובר בטרוריסט חמוש שאפילו לא הניח את הנשק, והיתה הוראה לחסל אותו.

   אז לא, זה לא כ"כ מזכיר.

 4. זהו מדרון חלקלק עכשיו השימוש היה לכאורה סביר אבל בעתיד אף אחד לא מבטיח שהדבר לא ינוצל לרע על אזרחים חפים מפשע לכאורה כמו במקרים האחרונים בארה"ב שהביאו לכל המצב הזה מהתחלה. יש גם בעיה משפטית כי מה שנעשה פה זה משפט שדה שבו שפושעים הופכים ליעדים לחיסול במקום שפושעים שצריך להביא לדין. שימוש בגז הרדמה במקום פצצה היה יכול להביא את לתוצאה טובה יותר בנוסף לא חסרות יחידות מיוחדות שבארה"ב שיודעות להתמודד עם חמושים מיומנים.

  1. המדרון החלקלק היחידי שהרוב רואים פה זה אותה קבוצה של אנשים מוזרים שבמקום לדבר על יורה, שטבח בחמישה שוטרים ולא הראה שום סימן שהוא מתכוון להפסיק להרוג שוטרים ולהכנע, וכל מה שמעניין אתכם זה באיזה אמצעי הוא חוסל. מצידי שישלחו בובה של בוב ספוג להרוג אותו. משפט שדה? ברצינות? אתה מציע בעצם להמשיך לשלוח עוד שוטרים בשר ודם כדי הרוצח הזה פשוט ימשיך לחסל אותם?
   שמאלנים מסתבר בכל העולם הם קבוצת אנשים חסרי היגיון ושכל.

   1. שמעת פעם על אפקט הפרפר דברים קטנים יכולים לגרום לדברים גדולים הרבה יותר, ברגע שחיסול על ידי רובוט נשלט על ידי אדם יחשב סטנדרטי יחפשו את השלב הבא שהוא רובוטים אוטונומי שיחסלו ללא שליטה אנושית רק על ידי בינה מלאכותית הרי למה בכלל לסכן שוטרים בשר ודם. רובוטים כאלו הם באמת הדבר שאני פוחד ממנו מסיבות רבות. אני חושב שיש חשיבות גדולה מאוד לתפיסות האדם בחיים אחת לשם חקירה ושנית מוות הוא עונש קל מידי לעומת מאסר עולם (כוונתי עד סוף חיו ולא כמו בישראל 25 שנה) למרות כל זה אם אין ברירה אחרת איני נגד הרגתו. זה שאתה מקובע לשמאל וימין מראה עד כמה אתה אדם מקובע כי אדם יכול להיות איש ימין דברים מסוימים לדוגמה ביטחון אך בכלכלה להיות איש שמאל לדוגמה בגין. החיים לא שחור ולבן זאת ראייה ילדותית מאוד של המציאות.

 5. לכל היפי נפש שאומרים שזה יכול להידרדר- מצטער לציין זאת בפרצוף ולנפץ לכ בועה- זאאתי היתה אפשרות לפני התקרית וימשיך להיות גם אחריה (אם לא כבר משתמשים בזה)

  בקשר למשפט שדה, פעם אחרונה שבדקתי (ואני חושב שזה תקף בכל מדינה בעולם) אם מישו יורה עליך ואתה בסכנת חיים אתה ראשי לנטרלו או להורגו כל עוד מדובר באמת בסכנת חיים, אז תנו לי להבין, אם צלף היה יורה בו ממרחק של כמה קילומטרים זה תקין כי יושב שם בנאדם, אבל עצם זה שזה רובוט שפועל ע"י בנאדם זה לא תקין…?

 6. כאילו, לפגוע בו מרחוק עם רובה צלפים זה בסדר, אבל לשלוח אליו את המוות על 4 גלגלים זה לא?

  יכול להיות שמשטרת ארה"ב צריכה להעסיק פילוסוף במשרה מלאה?

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close