המחירים יזנקו? תקלה במפעל שבבי זכרונות של סמסונג מאיימת להפר את האיזון • HWzone
טכנולוגיה

המחירים יזנקו? תקלה במפעל שבבי זכרונות של סמסונג מאיימת להפר את האיזון

השבתה פתאומית בשל בעיית אספקת חשמל במפעל המייצר שבבי DRAM ושבבי נשמעת כמו שידור חוזר של הצרות מ-2017

ייצור שבבי סיליקון הוא תהליך משוכלל, מסובך ועדין באופן בלתי רגיל – כאשר כל שגיאה או בעיה שתתעורר במהלכו עלולה להביא לפגיעה משמעותית ביותר בתוצר. זה אף פעם לא חיובי ולא נעים, אך זה משהו כמעט בלתי נמנע שבכל זאת קורה מפעם לפעם גם אצל הגדולים והטובים ביותר – ועתה נראה כי זה תורה של להיפגע כלכלית, באופן אשר עשוי להביא לתגובת שרשרת בשוק שבבי הזכרונות כולו.

עתה נראה כי תהיה הזדמנות לבחון את ההשפעה הפוטנציאלית של תקלה כזו על המצב בשוק, עם דיווחים מאומתים על כך שמפעל מודרני וגדול של חברת בדרום קוריאה נאלץ להפסיק את פעילות הייצור שלו בשל תקלה חשמלית. פיצוץ בקו מתח מסויים הביא להפסקה של דקה בלבד בהזנת החשמל במיקומים קריטיים במפעל בעיר הואסאונג, אך לחברה יקח כשלושה ימים שלמים לחזור אל ייצור תקין במתחם.

"עיר" מפעלי השבבים של בארץ המקור שלה עולה לכותרות – ולא מהסיבות הטובות

המשמעות המיידית היא אובדן כספי משמעותי לסמסונג עם פגימה בכל אלפי הוייפרים עם זכרונות DRAM ועם זכרונות V- שהיו בשלבי ייצור שונים במפעל ברגע התקלה – ובתחומים אלו בהם הביקוש שואב ברוב המקרים את מלוא ההיצע הזמין אובדן שכזה עלול להביא לתגובת שרשרת שתערער את האיזון העדין ממנו הרוויחו הצרכנים בחודשים האחרונים.

עוד לפני הדיווחים על התקלה המדוברת קיבלנו הערכות מומחים כי מחירי הזכרונות בשוק, ובפרט מחירי הזכרונות הדינאמיים (DDR4/LPDDR4 ו-LPDDR5) עתידים לקפוץ כלפי מעלה בעשרות אחוזים במהלך 2020 בשל ביקוש שתופח מהר הרבה יותר מההיצע – ועתה עם אובדן של נתח שבבים בסמסונג יתכן כי התחזיות הקודרות יתחילו להתמשש מוקדם מהמשוער ובמהירות גדולה יותר.

אחרי שנה חיובית של ירידות מחירים שהביאו אותנו לרמות הנמוכות ביותר בעידן ה- – מומחים צופים עליות של עשרות אחוזים במחירים הממוצעים של שבבי ושבבי DRAM מסוגים שונים עד סוף 2020

נכון לעכשיו מחיר הזכרונות שניתן למצוא בחנויות ברחבי הרשת הוא עדיין נמוך בצורה היסטורית, בייחוד כאשר מדובר בהצעות מהחנות האמריקאית של אשר ממשיכה לספק מוצרים במשלוח לישראל ללא תשלום לעת עתה – וזו אולי קריאה אחרונה לשקול שדרוג במחיר קורץ, זמן קצר לפני שהמחירים מתחילים לטפס שוב כלפי מעלה לפרק זמן שקשה מאוד להעריך אותו מבעוד מועד.

תגיות

7 תגובות

 1. 'תקלה במפעל עולה כסף, אך שווה זהב; נסה ותיווכח'…

  תמיד עוזר שיש סיבה להקפיץ מחירים. למרבה המזל, יש עוד יצרניות.

 2. כרגיל ספורים מדומיינים כדי לתרץ העלאת מחירים וביצוע "תאום מחירים" מול המתחרים בקריצת עין. במפעלי יצור מסדר גודל כזה מערכת החשמל מגובה בכמה שכבות, ולעולם אין תקלה ביצור בשל סיבה שכזו. יש UPS ויש גנרטור כמו בחוות שרתים. ןיש כמה מכל סוג שמגנים במקביל. אלו מפעלים מאד יקרים עתירי תשתית. מפעל שבבים עולה 5 מיליארד דולר. גנרטור ו- UPS עולים כלום כסף ביחס לכזו תשתית שלא יבלבלו לנו את השכל.

 3. אני לא יודע אם מדובר בספין, בסופו של דבר דיווח על מצב של שוק יוצר לפעמים ,מציאות כדי להלחיץ את הציבור לרכוש עכשיו לפני שהמחירים יעלו כביכול,ומימלא ככה הביקוש יעלה, והמחירים ביחד איתם.
  אגב הפסקת חשמל במפעל כזה עם סיכונים של סך הכל דקה אחת, יוצרת תהיות רבות, חשבתם על זה שבחדרי ניתוח. תהיה הפסקת חשמל של דקה, או במכ"ם של הצבא? אין דבר כזה בעולם, יש מערכות אל פסק רק בשכבה הראשונה אחר כך הגנרטורים מתחילים לעבוד.
  לכן צריך לבדוק ולחקור מה באמת הסיפור

 4. מפעל דומה של GF צורך 80 מגה וואט,  זה לא כמה גנרטורים זה לבנות תחנת כוח במיוחד בשביל זה. אל-פסק שמסוגל להחזיק כמה דקות בעומס כזה זה גם לא מוצר מדף.

 5. ציטוט של ilanelkarif

  אני לא יודע אם מדובר בספין, בסופו של דבר דיווח על מצב של שוק יוצר לפעמים ,מציאות כדי להלחיץ את הציבור לרכוש עכשיו לפני שהמחירים יעלו כביכול,ומימלא ככה הביקוש יעלה, והמחירים ביחד איתם. אגב הפסקת חשמל במפעל כזה עם סיכונים של סך הכל דקה אחת, יוצרת תהיות רבות, חשבתם על זה שבחדרי ניתוח. תהיה הפסקת חשמל של דקה, או במכ"ם של הצבא? אין דבר כזה בעולם, יש מערכות אל פסק רק בשכבה הראשונה אחר כך הגנרטורים מתחילים לעבוד. לכן צריך לבדוק ולחקור מה באמת הסיפור

   

  יתרה על כך, יש שתי יחידות שאחת מגבה את השניה, ושתיהן עובדות במקביל.

  אם חלילה UPS אחד כושל, השני ממלא את מקומו.

  אם גנרטור אחד כושל, השני מגבה אותו.

  אין סכוי להפסקת חשמל "במרכיב קריטי" בפס הייצור במפעל שכזה.

   

   

  ציטוט של etal

  מפעל דומה של GF צורך 80 מגה וואט,  זה לא כמה גנרטורים זה לבנות תחנת כוח במיוחד בשביל זה. אל-פסק שמסוגל להחזיק כמה דקות בעומס כזה זה גם לא מוצר מדף.

   

  לא צריכים לחבר ב- UPS את כל המפעל, למשל לא את המזגנים, לא את מערכת האוורור, לא את משרדי ההנהלה או העובדים, ולא  רכיבים

  אחרים שאינם קריטיים, באם יעצרו מלאכתם ל- 10 שניות (עד שהגנרטור מתניעה).

  מה שמחברים ב- UPS אלו רק מרכיבי "המיכון הקריטי", זה שאסור לו לעצור אפילו לשניה אחת. כדי לשמר רציפות פעולתו.

  המרכיבים הקריטיים לבדם, אינם צורכים את הנתח הארי של ההספק. 

   

  **במקום העבודה שבו אני עובד, בבניין הנהלה ענק של כאלף עובדים, מחוברת ל- UPS כל תשתית המחשוב התקשורת ותאורת החירום.

  ממילא תוך שניות מניעה הגנרטור, ואז יתר המערכות (מיזוג תאורה כללית וכדומה) חוזרות לתפקד גם. תוך שניות.

  וזה כולה בניין משרדים כן, לא מפעל הי טק.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close