הלווין המטאורולוגי המתקדם ביותר שנבנה אי פעם שוגר בהצלחה

הלוויין החדשני של סוכנות החלל האמריקאית יאפשר חיזוי מדויק יותר של מזג האויר, ויאפשר היערכות מהירה יותר לאסונות טבע

נאס"א בשיתוף עם מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי של ארה"ב (NOAA) שיגרו לאחרונה לחלל את לוויין מזג האויר המתקדם ביותר אי פעם. מדובר בלוויין הראשון בסדרה של לוויינים הנקראת  GOES-R. לוויינים אלו יקיפו את כדור הארץ בתוכנית המתוקצבת כולה בעלות של 11 מיליארד דולר. האתר  CBSDenver מדווח כי הלוויין הראשון ישהה בגובה של כ-36,000 ק"מ מעל כדור הארץ. הוא צפוי להיות מוצב במסלול קבוע מעל יבשת אמריקה ויצטרף ללוויינים מטאורולוגיים אחרים מיושנים יותר, בעלי ציוד מדידה מטאורולוגי בן כמה עשרות שנים.

הדמייה של לווין GOES-R בחלל
הדמייה של הלווין המטאורולוגי GOES-R בחלל.
מקור: נאס"א

סדרת הלוויינים החדשה תאפשר חיזוי מהיר ביותר ומדידות מטאורולוגיות ברזולוציות שלא היו מוכרות עד כה. לדברי אנשי NOAA, הלוויין יוכל להציל חיי אדם בגלל יכולתו לאפשר חיזוי מהיר ומדוייק יותר. כך, למשל, יוכלו מטוסים להימנע מסופות ומברקים. סופות הוריקן ושינויי מגמה בהן ינוטרו במהירות גדולה בהרבה מבעבר בזכות המערכות המתקדמות שבלוויין.

לדברי האתר  ExtremeTech, ללווין החדיש גם חיישנים מתקדמים שיאפשרו לו לזהות "התפרצויות סולאריות" ו"רוח שמש". תופעות אלו מתרחשות על פני השמש ומסכנות מערכות אלקטרוניות ורשתות תקשורת על פני כדור הארץ. על הלווין גם מותקנות מערכות SARSAT המאפשרות לאתר אנשים במצוקה בכל מקום בעולם. מערכות  SARSATמותקנות כבר שנים בלוויינים שונים, ותכונה זו בלוויין החדש תשפר את יכולת הכיסוי ואמינות המערכת הגלובלית.

שיגור לווין GOES-R G על גבי רקטת ATLAS-V
שיגור לווין GOES-R על גבי רקטת ATLAS-V. מקור: נאס"א

בגלל כובדו הרב שוגר הלוויין על גבי הרקטה Atlas-V, אחת מהרקטות הבודדות המסוגלות לשאת משקלים גדולים אל מחוץ לאטמוספירה. הוא צפוי להתייצב במסלולו ההיקפי בתוך כשבועיים. על פי נאס"א, זמן הפעילות שלו צפוי להיות בין 10 ל-15 שנים.