מעט פוליגונים, הרבה נשמה: המשחק Dusk קוצר שבחים

כותר הפעולה החדש מרגיש כמו שילוב בין כמה מלהיטי שנות התשעים הגדולים ביותר – וזוכה להררי אהדה משלו גם מהשחקנים וגם מהמבקרים

ז׳אנר משחקי הרטרו, אשר תוכננו להיראות, להישמע, להרגיש וגם לשחק כמו משחקים מהעבר הרחוק של התחום, נמצא כמעט בכל מקום בעידן הנוכחי – אך מעטים הכותרים בו שמצליחים להיות עדיפים ממקור ההשראה שלהם, תוך שהם יוצרים זהות משל עצמם שמבדילה אותם גם מהמתחרים מהעבר וגם מן ההיצע של ההווה. Dusk הוא משחק שמצליח במשימה זו בגדול, כך נראה.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


משחק הפעולה בגוף ראשון נוצר ברובו בידי אדם אחד בלבד, החל משנת 2015 ודרך שלב ביניים שהעניק לרוכשים מוקדמים גישה לפרק הראשון (מתוך שלושה) של הכותר, כניסה אל תוכנית ה-Early Access ב- ולבסוף השקה רשמית ומלאה כעת, עם 33 שלבים בסך הכל, עשרה נשקים שונים וגם מצב משחק מקוון עבור 16 שחקנים יחד.

האח האובד של Quake?

Dusk פותח בהתבסס על מנוע ה-Unity הפופולרי ועוצב כך שיהיה דומה ככל האפשר למשחקי הפעולה הפופולריים של שנות התשעים, ובהם Heretic, Hexen, Quake, Redneck Rampage, Blood וכמובן (עם שילוב קונספטים מסויימים גם מתוך Half-Life) – כל המודלים נוצרו באמצעות כמות מינימלית של פוליגונים כך שייראו גסים ובסיסיים, והסביבות זכו למנעד מינימלי של צבע שאיפיין את מכלולי ה-8 ביט מהעבר.

היוצר תיאר צורך "להיאבק" במנוע ה-Unity על מנת לאפשר למשחק להיראות כה בסיסי ועתיק יומין

המראה אולי מינימליסטי, אך נראה כי התוכן עצמו מוצלח במיוחד: Dusk זוכה לשבחים גדולים על משחקיות מהירה ומאתגרת שמעניקה לשחקן תחושת עוצמה אמיתית החסרה בלא מעט משחקי פעולה מודרניים – והיתרון המרכזי הוא עיצוב השלבים, עם סביבות גדולות ומגוונות שאינן לינאריות אלא מורכבות משלל מפלסים, ומחזיקות הפתעות וסודות רבים שנותנים סיבה לחזור לשחק ולחקור פעם אחר פעם.

הרעיון הבסיסי ליצירת המשחק הגיע אי שם באמצע העשור הקודם, ונראה כי תקופת מעשית ארוכה של שלוש שנים תרמה רבות להבשלת התוצר הסופי לרמה גבוהה 

Dusk מחזיק בציון ביקורות ממוצע של 90 מתוך 100 באתר Metacritic, מה שהופך אותו לאחד מחמשת הכותרים הטובים ביותר לשנת 2018 כולה במחשבים האישיים – ונתון אדיר של 97 אחוזי ביקורות חיוביות ב- רק מחזק את סיפור ההצלחה. החלוקה של Dusk לפרקים שונים במראה ובגישה מעניקה לנו אפשרות תיאורטית לראות המשכיות עבורו, וכעת עם כל השבחים המתקבלים אנחנו בהחלט מחזיקים אצבעות לכך שזה אכן יקרה.

התלהבתם? Dusk נמכר כעת בחנות ה-Steam בעבור 62.16 שקלים בלבד, שהופכים את הבחירה בו לקלה למדי עבור אלו המחפשים את מנת הנוסטלגיה המרוכזת והמוצלחת ביותר.