NVIDIA מציגה: עתיד שבבי ה-Tegra • HWzone
גאדגטים

NVIDIA מציגה: עתיד שבבי ה-Tegra

טרנזיסטורים תלת מימדיים, ליבות עיבוד מפרוייקט Denver, ליבות גראפיות מסוג Kepler ו-Maxwell ועוד – חושפת את מפת הדרכים הטכנולוגית שלה עבור שבבי ה- העתידיים

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לאחר שסקרנו את עתיד הליבות הגראפיות של NVIDIA כפי שהוצג בכנס GTC 2013, הגיע הזמן לראות מה התוכניות של החברה עבור תחום העניין המרכזי השנה שלה – עולם המערכות על . מה צופן העתיד עבור מותג ה-Tegra? התשובות לפניכם.

אחרי שזכינו להיכרות מעמיקה עם שבבי ה-Tegra 4 וה-Tegra 4i מוקדם יותר השנה (ואף מילה על כך שאין בינתיים אף מוצר ממשי שמבוסס עליהם בדרך לשוק), ב- התפנו בכדי לדבר על דור השבבים הבא שלהם שיבוא אחריהם – דור השבבים שנושא בשם הקוד Logan.

שבבי ה-Logan יביאו עימם את השדרוג המשמעותי והמתבקש ביותר שניתן להעלות על הדעת – ליבה גראפית מבוססת ארכיטקטורת ה-Kepler הנייחת של NVIDIA, אשר תחליף את ליבות ה-ULP הבסיסיות שמלוות את שבבי ה- מימיהם הראשונים.
המשמעות כאן איננה רק מעבר מארכיטקטורה מיושנת לארכיטקטורת מצללים מאוחדים מעודכנת ומשופרת, אלא גם קבלה של כלל היכולות הייחודיות לארכיטקטורת ה-Kepler – תמיכה בפלטפורמת ה-CUDA 5 ותמיכה בתקן ה-OpenGL 4.3 השולחני (לעומת תקני ה-OpenGL ES למערכות משולבות בהן תומכות הליבות הגראפיות במערכות על כיום).

כל זה אומר ששבבי ה-Logan יהיו לא רק עוצמתיים יותר משבבי ה-Tegra 4 – הם גם יהיו ידידותיים יותר עבור המתכנתים, שיוכלו להשתמש בטכנולוגיות ובכלים שעומדים לרשותם בעת פיתוח לפלטפורמות PC בעת פיתוח עבור השבבים האולטרה ניידים העתידיים של , מה שאמור להעניק למוצריה של מפתחת השבבים יתרון בלתי מבוטל על פני מוצרים מבוססי מתחרים.

כדי לחזק את הזיקה של המפתחים אל שבבי ה-Tegra העתידיים מבעוד מועד, חשפה לוח פיתוח העונה לשם Kayla אשר יציע שבב 3 מרובע ליבות לצד גראפית צנועה מבוססת ארכיטקטורת ה-Kepler, אשר יחד יאפשרו למפתחים המעוניינים לקבל מושג על מה שיחכה להם עם בואם של שבבי ה-Logan – ולהתחיל להתכונן לכך.

לוח ה-Kayla. היכרות מוקדמת עם הקונספט של CUDA על גבי ארכיטקטורת ARM

מנכ"ל הצהיר כי דוגמאות של שבבי ה-Logan ייוצרו כבר השנה, כאשר ייצור מסחרי אמור להתחיל כבר בתחילת השנה הבאה – כך שבהחלט עוד יש למה לצפות בעולם הסמארטפונים והטאבלטים.
כיצד תצליח לדחוס את הליבות הגראפיות העדכניות ביותר שלה אל תוך שבבים זעירים ואולטרה חסכוניים כמו אלו שנדרשים בשוק המדובר מבלי לאבד את מה שמייחד אותן? זו שאלה שכנראה מעסיקה רבים ממהנדסי החברה בימים אלו ממש.

אז מה יקרה אחרי בואם של שבבי ה-Logan? גם לזה סיפקה תשובה כשחשפה לראשונה את דור השבבים העונה לשם הקוד Parker – דור שבבי ה- 6 (בהנחה שבחברה ימשיכו עם המיתוג הנוכחי) שאמור להגיע אלינו אי שם בשנת 2015.

שבבי ה-Parker עתידים להביא עימם שלושה חידושים משמעותיים במיוחד.
הראשון הוא ליבה גראפית אשר תבוסס על ארכיטקטורת ה-Maxwell העתידית, מחליפתה של ארכיטקטורת ה-Kepler – עוד צעד חשוב קדימה לשבבים האולטרה ניידים של אחרי הזינוק הגדול קדימה שיגיע עם שבבי ה-Logan.

האס שיעניק לשבבי ה- יתרון מנצח?

החידוש השני ואולי הגדול ביותר בשבבי ה-Parker יהיה בקטגוריית ליבות העיבוד – שבבים אלו יהוו את הופעת הבכורה לפרוייקט Denver עליו הכריזה NVIDIA לפני מספר שנים. גם היום אין לנו שום פרטים משמעותיים על הפרוייקט המסתורי, פרט לתיאורו כ"ליבות העיבוד הראשונות בארכיטקטורת של 64 ביט המיועדות לביצועים גבוהים (high performance)".
מה שלא יהיה התוצר הסופי של פרוייקט Denver – יהיה זה מסקרן לראות כיצד הוא יעמוד אל מול הציפיות הגבוהות ואל מול מה שיש ל- עצמה להציע.

החידוש השלישי של שבבי ה-Parker יהיה התבססות על טכנולוגיית ייצור של טרנזיסטורים תלת מימדיים – טרנזיסטורי FinFET, שדומים לאלו שניתן למצוא במעבדי ה-22 ננומטר של (טכנולוגיה אותה מכנה Tri-Gate).
בעבר כבר הסברנו מה הם היתרונות הפוטנציאליים של טרנזיסטורי FinFET לעומת טרנזסיטורים "שטוחים" רגילים, אך לטובת מי ששכח נסכם בקצרה כי זו אמורה לאפשר את יצירתם של שבבים צפופים וחסכוניים יותר באופן מהותי.

פרוייקט Denver סוף סוף מגיע…בשנת 2015

TSMC שמשמשת כיצרנית השבבים של אמורה להציג טכנולוגיית ייצור FinFET מסחרית בקפיצה לתהליך ייצור של 16 ננומטר – וזה ככל הנראה מה שאליו מכוונת עם שבבי ה-Parker שלה. לנו לא נותר אלא לאחל למפתחת השבבים שהקפיצה הטכנולוגית המשמעותית הזאת תיעשה בצורה חלקה ככל הניתן, באופן שלא יצריך מהם שינויים בלתי מתוכננים.

מה אתם חושבים על מפת הדרכים השאפתנית של NVIDIA? האם ליבות עיבוד מתכנון עצמי וטכנולוגיות היישר מעולם ה-PC יהוו את המפתח להשתלטות על עולם השבבים לסמארטפונים וטאבלטים, או שאולי התוכניות עבור שבבי ה- נמתחות הרבה מעבר לשוק הנ"ל? שתפו אותנו בתיאוריות שלכם בתגובות!


תגיות

תגובה אחת

  1. נראה אחלה אבל נראה לי שלוח הזמנים יאוחר בשנה
    מאחר וNVIDIA לא מייצרת בעצמה והיא תלויה ב-TSMC שתייצר עבורה את השבבים, כל מערך היצור שלה יתעכב לפחות שישה חודשים עד שנה מאחר וTSMC נותנת עדיפות יצור לשבבים של אפל, והאייפון החדש אמור לצאת בקרוב ומיד לאחריו האייפד הבא.

    אגב אותו סיפור יהיה עם הדור הבא של כרטיסי המסך של AMD יתעכב מאותן סיבות.

    כך שדור הבא נראה רק ברבעון השני-שלישי של 2014

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close