קירור נוזלי מגיע לנורות לד • HWzone
גאדגטים

קירור נוזלי מגיע לנורות לד

חברה סינית בשם UGetLight, פיתחה גרסה משלה לנורות לד העושות שימוש בנוזל עבור גופי התאורה שלהן

נורות לד הן להיט בשנים האחרונות תודות לחסכון בחשמל אותו הן מציעות בשילוב עם תאורה טבעית יותר מאשר תאורת הניאון אליה התרגלנו ללא אהבה יתרה.

אך מאז הגעתן לשוק התגלו בעיות עם הטכנולוגיה המעניינת. בעיות שהיו ידועות עוד במהלך פיתוחה, ושיטות שונות נוסו כדי להתמודד איתן.

הבעיות הללו מתרכזות בהתחממות יתר של גופי התאורה בתוך הנורה. למרות שנעשה שימוש במתח נמוך למדי, הטמפרטורות עשויות לטפס במהירות אם לא ניתן איזשהו פיתרון .

נורות הלד שלמדנו להכיר עושות שימוש בסנפירי מתכתיים ברוב המקרים, אך סנפירים אלה מוסיפים למשקל הנורה ולמחירה ויכולת פיזור החום שלהם פותרת את הבעיה אך רק באופן חלקי.

פתרון לא חדש

חברת Switch Lighting מקליפורניה הייתה הראשונה שהציגה נורות לד מקוררות נוזל לשוק הצרכני כבר ב-2012. Switch עושה שימוש בסיליקון נוזלי הממלא את המנורה ומאפשר לנורות הלד להתקרר, תוך שימוש בבוכנה ייחודית הנעה עם הנוזל. הבוכנה מונעת היווצרות לחץ מיותר בעת התרחבות והתכווצות של הנוזל כתוצאה מהצטברות החום.

השימוש בקירור נוזלי מאריך את חיי הנורה, וגם מאפשר שימוש ביותר נורות לד כדי להגיע למקבילת לד של נורת להט בהספק של 100 וואט – ללא גידול מיותר בנפח.

הנורה שפיתחה Switch ומציעה נוזלי ועיצוב יוצא דופן

הפתרון אמנם אינו פשוט במיוחד, אך יעיל. היעילות הזו, עם זאת, עולה כסף ונורות לד מקוררות נוזל מבית Switch עולות החל מ-30 דולרים לנורה המציעה תאורה מקבילה לנורת להט של 40 וואט.

יישום פשוט יותר

כעת, נכנסה חברה אלמונית בשם UGetLight מסין לתמונה, והיא מציעה נורות לד הדומות יותר לנורות הלהט המוכרות, המכילות את נוזל הקירור. המנורות מכילות מקום להתרחבות והתכווצות הנוזל בתוך גוף הנורה בצורה של בועות אוויר.

וכך נראית הנורה החדשה של UGetLight – סטנדרטית יותר, אך עדיין מסקרנת

העיצוב אמנם פשוט, אך לא חף מבעיות. אחת מהן היא שהתקיימות בועת האוויר גורמת לתאורה בלתי אחידה. האור המופץ מוסתר או מעוות על ידי הבועה וגורם לתאורה לא אחידה.

מבט מקרוב יותר

המוצר חדש, אך כבר זמין באתרים כגון במחירים הנעים בין 189 דולרים עבור חבילה של ארבע נורות (ניתן לבחור צבעים שונים), או בין 8 ל-25 דולרים לנורה עבור הזמנות סיטונאיות של החל מ-10000 יחידות.

האם נורות מקוררות נוזל יציעו את הפיתרון האלגנטי לצרכים שלנו, או שאולי זוהי רק אבן דרך במסע ארוך הרבה יותר? עברו שנים רבות מאז שנורת הלהט הומצאה וגם עם אי היעילות היחסית שלה, היא מהווה להיט מכירות גם היום.

כך נראית הנורה המוצעת באתרי מכירות ברחבי האינטרנט

נורות ניאון ופתרונות אחרים מציעים תמחור זול יותר אך במחיר של אור לא טבעי. מחקרים הראו כי תאורה טבעית, או לפחות כזו הכוללת את כל טווח הספקטרום הנראה, מועילה לבריאות יותר.

תגיות
Back to top button
Close
Close