משקפי Gunnar – לחווית מחשוב טובה יותר

14 תגובות

הצורך להגן על העיניים בעת עבודה על המחשב היה מאז ומתמיד לחם חוקן של אמהות פולניות בכל רחבי העולם. הישיבה הממושכת מול המחשב תגרום לכם להזדקק למשקפיים עד גיל 16, והקרינה שפולט המסך מסרטנת, ותמיס את תאי המוח שלכם בהדרגה, שעה שאתם מגדלים עצי תות ב-Farmville, שדווקא נראים תמימים לחלוטין.
כל אלו הן מיסקונספציות מוכרות ביחס לעבודה ממושכת מול המחשב, אך בכל זאת יש בהן מן האמת – כל מי שנוהג לבלות שעות רבות אל מול המסך בוודאי מכיר את ההשפעות – העיניים מתעייפות, הראייה מטשטשת, המיקוד נעשה קשה יותר ולעתים הדבר אף עלול לגרום לכאבי ראש ומיגרנות, אצל מי שנוטה לסבול מתופעות אלו. למעשה, זוהי תופעה מוכרת בעולם הרפואה, ויש לה אפילו ראשי תיבות משלה – CVS (ר"ת Computer Vision Syndrome).
 
במטרה להקל על הסובלים מהתופעה, ולשפר את חווית השימוש במחשב לצרכי עבודה ומשחקים כאחד, פיתחה חברת Gunnar Optiks האמריקאית טכנולוגיית עדשות מיוחדת בשם i-AMP, המתיימרת לנטרל את השפעות ה-CVS. בין השאר, מתגאה Gunnar בכך שצורת העדשות מאפשרת ללכוד את הלחות סביב העיניים ולחסום זרמי אוויר (ולמנוע יובש בעיניים) והציפוי המיוחד שלהן חוסם אורכי גל מסוימים כך שהעיניים "רואות" רק צבעים רגועים יותר.
על פניו, מדובר בפתרון מקורי לבעיה, עד כדי כך שניתן לתהות "איך לא חשבו על זה קודם?". ואכן, ניתן למצוא ברשת ובאתר של Gunnar שלל עדויות של משתמשים המדווחים על שיפור ניכר בעבודה השוטפת מול המחשב, בעת השימוש במשקפיים.
בביקורת זו ננסה לבדוק האם, ועד כמה, מקלות המשקפיים של Gunnar על העיניים בעת עבודה ממושכת מול מחשב, אם כי חשוב להדגיש כי לא מדובר במוצר חומרה סטנדרטי בעל מפרט טכני ידוע, ולא ניתן לבצע מבחני ולשפוט את המשקפיים לפי נתונים אמפיריים. אי לכך, מסקנות הביקורת הן סובייקטיביות וייתכן כי אדם אחר שיתנסה במשקפיים יגיע למסקנות שונות מהמסקנות אליהן הגענו. כמו כן, למען ההוגנות נציין כי הביקורת כולה נכתבה תוך כדי שימוש במשקפיים – זאת מכיוון שלראייתנו (תרתי משמע) עבודה מול מסמכים מאמצת ומעייפת את העיניים יותר מכל שימוש אחר במחשב.
 
לאחר הקדמה קצרה זו, הגיע הזמן לבחון את המשקפיים לגופם!

חברת Gunnar מציעה בשלל צבעים ועיצובים, עם מגוון שלא יבייש מותגי אופטיקה מובילים כגון Ray Ban או Oakley. לחברה שלוש סדרות נפרדות, המיועדות לשימוש בתוך הבית, מחוצה לו וכן סדרה מיוחדת של משקפי תלת-מימד. המשקפיים שאנחנו קיבלנו לביקורת הם מדגם Phenom Attache, מסדרת ה-Indoor של Gunnar, המיועדים לצפיה מקרוב במסכי מחשב. אלו מגיעים עם מסגרת אפורה ועדשות בגוון צהבהב.

 1
2
3