מטריצת PenTile בלבד במסך ה-Galaxy Nexus • HWzone
גאדגטים

מטריצת PenTile בלבד במסך ה-Galaxy Nexus

ברשת מאוכזבים: מסך ה-HD של מכשיר הדגל החדש עושה שימוש בשיטת סידור הפיקסלים הידועה לשמצה

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


הרבה דברים טובים יש לסמארטפון ה-Galaxy Nexus של סמסונג להציע למשתמשים. הבן השלישי לסדרת מכשירי ה-Nexus של גוגל, אשר מתיימרת לקבוע את הרף בכל הנוגע לאיכות ולשכלול בעולם מכשירי האנדרואיד ובעולם הסמארטפונים בכלל, מציע מגוון מאפיינים מסקרנים ואף חדשניים למדי – אחד מהמרכזיים שבהם הוא ללא ספק מסך ה-Super AMOLED HD הקמור במקצת, שדוחס רזולוציה של לא פחות מ-1280×720 פיקסלים אל 4.65 האינצ'ים שלו, שמעניקה לו צפיפות פיקסלים מרשימה של כ-316ppi. מרחק יריקה מצפיפות ה-329ppi הנודעת של האייפון 4S והאייפון 4 מבית היריבה הנצחית , אשר מציעים מסך 3.5 אינץ' הקטן משמעותית.

הכל נהדר אם כך, טכנולוגיית ה-AMOLED של הצליחה להדביק את פערי הרזולוציות מאפל וניצבת מולה כעת "בגובה העיניים", מוכנה לקרב ראש בראש על כס המלכות של שוק הסמארטפונים, הלוא כן?. אז זהו, שלא בדיוק.
מספר חרוצים וברי מזל שיצא להם לשחק קצת עם ה-Galaxy Nexus הצליחו לאשר כי מסך הסמארטפון המרשים עושה שימוש במטריצת RGBG PenTile – שיטת סידור במסגרתה תת הפיקסלים הכחולים והאדומים משותפים למספר פיקסלים, מה שהופך אותה לזולה יותר ואיכותית פחות משיטת סידור "אמיתית" בה לכל פיקסל של תת פיקסל כחול, אדום וירוק משלו.
ההבדלים בין מראה של מסך בעל מטריצת למסך בעל מטריצת PenTile יתפסו באופן שונה מצופה לצופה, אך באופן כללי ניתן לומר כי במסכים בעלי מטריצת PenTile יווצרו "הילות" בגוון ירוק או כחול במקרים כאלו ואחרים.

מקור: anandtech.com

ב-anandtech.com מיהרו לבצע עבורנו את חישובי צפיפות תת הפיקסלים במסך ה- Nexus, כשהם מגיעים למסקנה המתבקשת – למרות צפיפות פיקסלים כללית השניה רק למסך האייפון 4s/4, צפיפות התת פיקסלים של ה- רחוקה מאוד מזו של מכשיריה של , ואף נמוכה מזו של מספר מתחרים אשר מבוססים על מטריצת שלמה.

מטריצת ה-PenTile נמצאת בשימוש בלתי מבוטל בעולם הסמארטפונים. שני מכשירי ה-Nexus הקודמים, ה-Nexus One וה-Nexus S, הכילו מסכים המבוססים על מטריצה זו, בדומה למכשיר ה-Galaxy S (המקורי) של ועוד רבים וטובים.
אי אפשר לבוא אל סמסונג או אל גוגל בטענות, מכיוון שאלו מעולם לא טענו כי מסך ה-Galaxy Nexus אינו מבוסס על מטריצת ה-PenTile. במילון המונחים של מסכי ה-AMOLED של סמסונג, התוספת "Plus" מסמלת מסך בעל מטריצת RGB מלאה (כמו מסך ה-Super AMOLED Plus של ה-Galaxy S2, לדוגמא). המסך ב- מכונה Super HD בלבד, ועל כן לא מפתיע כי הוא אינו מבוסס על מטריצת אלא על מטריצת ה-PenTile.

מימין: PenTile, משמאל: מלא
רזולוציית ה-HD של ה- תצליח לחפות על חסרונותיה של מטריצת ה-PenTile?

מקורה של האכזבה מהגילוי המדובר היא בציפיות הגבוהות ממכשיר הדגל החדש של – רבים קיוו לקבל מכשיר שלא יותיר שום סיכוי למתחריו, אך באיכות 5 מגה פיקסל וכעת גם מסך שאינו עושה שימוש בטכנולוגיה הטובה שקיימת בשוק הותירו חלק מהאנשים עם טעם חמוץ בפה.

לפני שתזדרזו למחוק את ה- Nexus מהווישליסט שלכם נזכיר לכם שהרזולוציה הגבוהה שלו מעניקה לו בכל זאת צפיפות תת פיקסלים הגבוהה ממרבית המכשירים הזמינים כיום בשוק – יותר מה- S2, למשל, שדווקא כן מצוייד במטריצת מלאה (כפי שציינו קודם).
עד עתה ראינו מכשיר אחד בלבד המצוייד במסך Super AMOLED HD Plus – טאבלט ה-Galaxy Tab 7.7 אותו חשפה בתערוכת ה-IFA2011 לפני כחודשיים. מי יהיה הסמארטפון הראשון להציע את הטוב מכל העולמות? נחיה ונראה.


תגיות

9 תגובות

 1. לא כ"כ משנה ב-DPI הזה
  היה לי פלאפון עם 300 DPI (ה-Samsung Jet), ולא רואים הבדל מטורף אלא אם דוחפים את האף למסך.
  מה שכן, קווים אופקיים נראים רצת מפוקסלים.

 2. לא בדיוק
  ברשת לא מאוכזבים, בדיוק ההפך, רוקדים משמחה שמצאו משהו להתלונן עליו…
  לא היה לי ספק שזה יהיה PENTILE, יש לי נקסוס עם PENTILE ולא רואים את זה בכלל… וזה ברזולוציה של 800*480… מעטים מבעלי הגלקסי S הראשון שבכלל מודעים לזה שיש להם PENTILE שלא נדבר על אלה שיודעים את זה ולא אכפת להם.
  זה עובד, זה נראה מעולה, זה פשוט טכנולוגיה אחרת… אנשים מציגים את זה כחסרון ואני לא מבין למה.

 3. כן מבחינים בהבדל.
  יש לי GALAXY S ותאמין לי שאני מבואס שלא רואים באיכות כמו שבאיפון או בשאר המכשירם בעלי מסך איכותי.
  כן מבחינים בהבדל אפילו עם חצי עיין פתוחה.
  ושהמצלמה 5 מגה פיקסל לא מפריע לי. – רק שהמחיר יהיה בהתאם. מתי בפעם האחרונה הדפסתם תמונה שצולמה מהטלפון על פוסטר?!

 4. עוד פעם
  עוד פעם מכשיר סמסונג עם כיתוב גוגל אפלי השם הסידרה אתו דבר גלאקסי אז לה פלא ססמסונג עשו אתו פחות טוב הוא דומה לשאר המכשרים זה לא הייה אמור להיות מכשיר הדגל שלהם ועוד פעם זה מכשיר של סמסונג עם כיתוב גוגל למי שעוד לא הבין מאכזב ברמות

 5. גם לנוקיה N9
  יש מסך PENTILE. ויש איתו לא מעט בעיות, כמו חוסר אחידות בצבע של הרקע וקווים סגולים דקים כאשר יש טקסט על רקע לבן

 6. לא מבחין בכלל
  ל-3, אל תשווה לאייפון, הרטינה זה עולם אחר, אין לך מה להתבאס בגלל דחיסות הפיקסלים.
  יש לך גלקסי S, מסך 4 אינצ' ברזולוציה 800*480, תשווה את הטלפון שלך למסך 4 אינצ' אחר ברזולוציה 800*480 ותראה שהמסך שלך נראה הרבה יותר טוב.
  ל-5, קודם כל לנוקיה N9 יש מסך אמולד ולא סופר אמולד, וההבדל בשמיים. אני משווה את הנקסוס אחד שלי לנקסוס S או לגלקסי אס ואין בכלל על מה לדבר. אבל אחרי כל זה, אני לקחתי את הנקסוס אחד שלי וחיפשתי את מה שאתה מדבר עליו, חוסר האחידות בצבע והקווים בדף עם טקסט, ובאמת התאמצתי ולא ראיתי. אז יש שתי אפשרויות, א שהנוקיה ממש גרוע, או שאני לא רואה טוב (מה שסביר בהחלט) תקח נקסוס אחד ותחפש את אותן התקלות, אני אישית מעדיף להאמין שלא תראה, אבל אם כן תודיע לי. נתתי את הטלפון שלי לאשים אחרים ואמרתי להם שיש לי בעיה במסך ואני מאתגר אותם למצוא אותה, אנשים התאמצו ובאמת אף אחד לא אמר כלום על בעיה בצבעים.

 7. לנקסוס החדש יש פי 2.4 יותר סאבפיקסלים מאשר לגלקסי S
  גם אם נתעלם מהעובדה שהרבה אנשים לא מבחינים בשום בעיה במסך של הגלקסי S , הרי שבגלקסי נקסוס יש הרבה הרבה יותר סאב פיקסלים.
  בגלקסי S היו "רק" 770 אלף, ובגלקסי נקסוס יש מעל 1.8 מיליון !
  ואגב זה 20% יותר סאבפיקסלים מאשר ברטינה של האייפון.

 8. galaxy nexus prime
  גם אם אני סומך עליכם ועל המקורות שלכם , זה עדיין פרט שקשה להאמין לו (שסמסונג הלכו אחורה) וכשאתם כותבים "מספר חרוצים וברי מזל שיצא להם לשחק קצת עם ה-Galaxy Nexus הצליחו לאשר" תוסיפו את המילה prime כי כל הנושא הזה באמת תמוהה.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close