מטריצת PenTile בלבד במסך ה-Galaxy Nexus

9 תגובות

ברשת מאוכזבים: מסך ה-HD של מכשיר הדגל החדש עושה שימוש בשיטת סידור הפיקסלים הידועה לשמצה

הרבה דברים טובים יש לסמארטפון ה-Galaxy Nexus של סמסונג להציע למשתמשים. הבן השלישי לסדרת מכשירי ה-Nexus של גוגל, אשר מתיימרת לקבוע את הרף בכל הנוגע לאיכות ולשכלול בעולם מכשירי האנדרואיד ובעולם הסמארטפונים בכלל, מציע מגוון מאפיינים מסקרנים ואף חדשניים למדי – אחד מהמרכזיים שבהם הוא ללא ספק מסך ה-Super AMOLED HD הקמור במקצת, שדוחס רזולוציה של לא פחות מ-1280×720 פיקסלים אל 4.65 האינצ'ים שלו, שמעניקה לו צפיפות פיקסלים מרשימה של כ-316ppi. מרחק יריקה מצפיפות ה-329ppi הנודעת של האייפון 4S והאייפון 4 מבית היריבה הנצחית , אשר מציעים מסך 3.5 אינץ' הקטן משמעותית.


הכל נהדר אם כך, טכנולוגיית ה-AMOLED של הצליחה להדביק את פערי הרזולוציות מאפל וניצבת מולה כעת "בגובה העיניים", מוכנה לקרב ראש בראש על כס המלכות של שוק הסמארטפונים, הלוא כן?. אז זהו, שלא בדיוק.
מספר חרוצים וברי מזל שיצא להם לשחק קצת עם ה-Galaxy Nexus הצליחו לאשר כי מסך הסמארטפון המרשים עושה שימוש במטריצת RGBG PenTile – שיטת סידור במסגרתה תת הפיקסלים הכחולים והאדומים משותפים למספר פיקסלים, מה שהופך אותה לזולה יותר ואיכותית פחות משיטת סידור "אמיתית" בה לכל פיקסל של תת פיקסל כחול, אדום וירוק משלו.
ההבדלים בין מראה של מסך בעל מטריצת למסך בעל מטריצת PenTile יתפסו באופן שונה מצופה לצופה, אך באופן כללי ניתן לומר כי במסכים בעלי מטריצת PenTile יווצרו "הילות" בגוון ירוק או כחול במקרים כאלו ואחרים.

מקור: anandtech.com

ב-anandtech.com מיהרו לבצע עבורנו את חישובי צפיפות תת הפיקסלים במסך ה- Nexus, כשהם מגיעים למסקנה המתבקשת – למרות צפיפות פיקסלים כללית השניה רק למסך האייפון 4s/4, צפיפות התת פיקסלים של ה- רחוקה מאוד מזו של מכשיריה של , ואף נמוכה מזו של מספר מתחרים אשר מבוססים על מטריצת שלמה.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


מטריצת ה-PenTile נמצאת בשימוש בלתי מבוטל בעולם הסמארטפונים. שני מכשירי ה-Nexus הקודמים, ה-Nexus One וה-Nexus S, הכילו מסכים המבוססים על מטריצה זו, בדומה למכשיר ה-Galaxy S (המקורי) של ועוד רבים וטובים.
אי אפשר לבוא אל סמסונג או אל גוגל בטענות, מכיוון שאלו מעולם לא טענו כי מסך ה-Galaxy Nexus אינו מבוסס על מטריצת ה-PenTile. במילון המונחים של מסכי ה-AMOLED של סמסונג, התוספת "Plus" מסמלת מסך בעל מטריצת RGB מלאה (כמו מסך ה-Super AMOLED Plus של ה-Galaxy S2, לדוגמא). המסך ב- מכונה Super HD בלבד, ועל כן לא מפתיע כי הוא אינו מבוסס על מטריצת אלא על מטריצת ה-PenTile.

מימין: PenTile, משמאל: מלא
רזולוציית ה-HD של ה- תצליח לחפות על חסרונותיה של מטריצת ה-PenTile?

מקורה של האכזבה מהגילוי המדובר היא בציפיות הגבוהות ממכשיר הדגל החדש של – רבים קיוו לקבל מכשיר שלא יותיר שום סיכוי למתחריו, אך באיכות 5 מגה פיקסל וכעת גם מסך שאינו עושה שימוש בטכנולוגיה הטובה שקיימת בשוק הותירו חלק מהאנשים עם טעם חמוץ בפה.


לפני שתזדרזו למחוק את ה- Nexus מהווישליסט שלכם נזכיר לכם שהרזולוציה הגבוהה שלו מעניקה לו בכל זאת צפיפות תת פיקסלים הגבוהה ממרבית המכשירים הזמינים כיום בשוק – יותר מה- S2, למשל, שדווקא כן מצוייד במטריצת מלאה (כפי שציינו קודם).
עד עתה ראינו מכשיר אחד בלבד המצוייד במסך Super AMOLED HD Plus – טאבלט ה-Galaxy Tab 7.7 אותו חשפה בתערוכת ה-IFA2011 לפני כחודשיים. מי יהיה הסמארטפון הראשון להציע את הטוב מכל העולמות? נחיה ונראה.