לקראת הפייבר: מצב תשתיות האינטרנט בישראל

15 תגובות
IBC מצטרפת לתחרות על לב הלקוחות, משיקה חבילת גלישה חדשה ובזק משתרכת מאחורה. כל הפרטים על מצב תשתיות האינטרנט בישראל
כיום בישראל קיימות שתי חברות המספקות שירותי תשתית והוט. שתי החברות מציעות חבילות גלישה דומות במחירים דומים, בשל כך אין הרבה תחרות או אפשרות בחירה ללקוחות הפרטיים. בשבוע הבא, תצטרף מתחרה חדשה לשוק תשתיות האינטרנט: חברת IBC, חלק מפרויקט של חברת החשמל. זו כמובן בשורה לא פשוטה להוט ולבזק.

תחרות חדשה
נתחיל עם המתחרה החדשה.  IBCמקימה בימים אלו תשתית של סיבים אופטיים עד בית הלקוח, שתתמוך במהירויות גבוהות יותר מהתשתיות של או . בזכות הסיבים האופטיים, IBC תציע חבילות גלישה סימטריות (בהן מהירות ההורדה וההעלאה זהות) במהירויות גבוהות, ככל הנראה 100 מגה, 500 מגה, ו-1000 מגה. במבט ראשון אלו נשמעות כמו חדשות נפלאות, גם מהירויות גבוהות וגם קצב העלאה גבוה הרבה מכל מה שזמין היום ללקוחות פרטיים.
הצטרפות חברה נוספת לתחרות היא תמיד דבר מבורך, אך לא כל החדשות טובות. עדיין לא ידועים המחירים של התשתית וייתכן ש-IBC תגבה עליה מחיר מופקע בהשקה. בנוסף, לפי IBC הפרישה של התשתית בכל רחבי הארץ יכולה לקחת עד 20 שנה. בהקשר זה, בזק עדיין פורשת את ה-NGN שלה, עוד משנת 2008. ככל הנראה התשתית תהיה זמינה בהתחלה רק לתושבי הערים הגדולות, ובעיקר בשכונות המרכזיות. מי שגר בישובים נידחים כגון קיבוצים בנגב יצטרך לחכות שנים רבות עד שיוכל ליהנות מהתשתית החדשה.
הבדלים בין סיבים אופטיים לסיבי נחושת: ניתן לראות שסיבים אופטיים שומרים על מהירות גבוהה לאורך מרחק רב
הוט משיקה חבילה חדשה
התשתית של מבוססת על סיבי נחושת. בעזרת מגברי אות הכבלים של מסוגלים להעביר מידע במהירות גבוהה לאורך מרחק רב. בעקבות ההצטרפות של IBC לתחרות, בהוט החליטו שכדי להשאיר אצלה לקוחות היא צריכה להציע חבילות גלישה במהירויות גבוהות יותר. לכן, היא השיקה חבילת גלישה חדשה – 200 מגה הורדה, ו-5 מגה העלאה.

נכון להיום, לפני השקת החבילות של IBC, החבילה מספקת את מהירות הגלישה הגבוהה ביותר בארץ. בנוסף מנכ"ל , אילן צחי מכריז על חבילה נוספת, במהירות של 500 מגה הורדה שתהיה זמינה במהלך השנה הנוכחית: " HOTגאה להמשיך ולהאיץ את מהירות האינטרנט בישראל ומבטיחה לא לעצור כאן, מתכוונים להציג כבר במהלך שנת 2014 מהירות גלישה של 500 מגה", הוא אומר.

במצב הנוכחי, לא מספקת מהירות של 100 מגה בחלק מהשכונות, לכן קשה לראות אותה מספקת 200 מגה, וכנראה שרק ברי מזל שגרים באזור בו התשתית תקינה באמת יוכלו ליהנות מהמהירות הגבוהה. מציעה את החבילה החדשה במחיר של 169 שקלים בחודש למצטרפים חדשים, ולאחר מכן המחיר יעלה ל-189 שקלים לחודש.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בזק עדיין פורשת NGN
בזק כרגע משתרכת מאחור. תשתית בזק מבוססת גם היא על כבלי נחושת, אך בשונה מהוט היא לא משתמשת במגברים. בחלק מהאזורים בארץ בזק פרשה את ה-NGN שלה, סיבים אופטיים מהמרכזיה עד לארונות התקשורת בשכונות, ומשם כבלי נחושת לבתים הפרטיים. באזורים בהם תשתית ה-NGN לא קיימת, הכבלים פרושים מהבתים עד למרכזיה, ובשל המרחק הרב יש הנחתת אות וכתוצאה מכך תשתית איטית.

ההצעה הטובה ביותר של כיום היא חבילת גלישה של 100 מגה הורדה ו-3 מגה העלאה. בפועל ההתייחבות היא ל-50 מגה הורדה, ו-0.01 מגה העלאה. מחיר החבילה הוא 110 שקלים לחודש, ולאחר שנה, המחיר עולה ל-140 שקלים. בנוסף, מציעים חודש ראשון חינם.

בשבוע הבא, לאחר ההשקה הרשמית של החבילות של IBC, יתבהרו פרטים נוספים, ונוכל ללמוד יותר בבירור על המקום שלה בשוק המקומי. 
תשתית סיבים אופטיים – גם בישראל