זכרון פנימי סופר מהיר, מהיום עבור כל יצרניות הסמארטפונים • HWzone
גאדגטיםסמארטפוניםטאבלטים

זכרון פנימי סופר מהיר, מהיום עבור כל יצרניות הסמארטפונים

SK Hynix הקוריאנית מצטרפת אל המתחרה סמסונג, ומכריזה על זכרונות מהירים במיוחד עבור מכשירים חכמים בתקן ה-UFS 2.0. היכונו לביצועים שמתקרבים לליגת כונני ה-, לא רק בגלקסי S6

הגלקסי S6 הביא איתו מספר חידושים טכנולוגיים חשובים ומרשימים, ובעוד שהזכורים לכולם הם ה-14 ננומטר הסופר חסכוני והמסך הקעור משני צדדיו של ה-S6 Edge, חידוש לא פחות חשוב התרחש גם מתחת לפני השטח, בגזרת נפח האחסון המובנה של המכשיר – שם פגשנו לראשונה בזכרון בתקן ה- 2.0 (ר"ת Universal Flash Storage) החדש והמהיר.

מאז תחילתו של עידן הסמארטפונים ועד היום, כמעט כל המכשירים החכמים התבססו על זכרון שהוא זכרון NAND, דומה לזה שבכונני ה-. עם זאת, דומה הוא לא זהה, ולמרות שהזכרונות שבסמארטפונים היו עדיפים מהותית על אופציה של כונן קשיח (תתפלאו, אבל היו כמה מכשירים חכמים איזוטריים שניסוי לשלב אותם), הם התבססו על תקן eMMC בעל יכולות וביצועים שהיו רחוקים מאוד מהליגה של זרונות ה- במחשבים האישיים.

ufsic2

תקן ה-eMMC המשיך להתפתח ולהשתדרג עם השנים, אך בפועל התקשה להציע ביצועי קריאה וכתיבה אקראיים ראויים – משהו שהיה בא לידי ביטוי בצורה מורגשת במסגרת פעולות כמו פתיחה מקרטעת של גלריה עם תמונות גדולות רבות, או טעינה איטית למשחק עתיר משאבים. בשל כך נולד תקן ה-UFS שנועד לספק קפיצת מדרגה בכל הנוגע לביצועים של אמצעי אחסון זעירים וחסכוניים המותאמים למכשירים אולטרה ניידים, ואז הגיעה סמסונג, אחת ממובילות תחום ייצור זכרונות ה-NAND, שהחליטה לנצל את יכולותיה בכדי להיות הראשונה בשוק להציע תמיכה ביכולות החדשות.

ufsic3

וכך היה – הגלקסי S6 ואחיו ה-S6 Edge הציעו זכרונות UFS 2.0, אשר הציגו יתרון משמעותי על פני כל זכרונות ה-eMMC בסמארטפונים האחרים, כמעט בכל פרמטר וקטגוריה. קשה לומר שתוספת זו הורגשה בצורה ניכרת במיוחד במסגרת שימוש יומיומי סטנדרטי ב-S6, אך היה ברור כי יש כאן בשורה חיובית מאוד.

sgsstr
זכרון ה-UFS 2.0 שבגלקסי S6 הביס את כל מכשירי האנדרואיד האחרים בשוק – וגם נתן פייט משמעותי מאוד (שנגמר בסוג של תיקו) לאייפון 6 והאייפון 6 פלוס    מקור: phonearena.com

אחרי כל ההקדמה הזאת, ניגש אל העיקר – SK Hynix הקוריאנית, יריבה משמעותית של סמסונג הן בתחום ייצור ה-NAND והן בתחום ייצור שבבי ה-DRAM, מכריזה שגם היא נכנסת למשחק עם זכרון UFS 2.0 משלה. הזכרון המדובר יהיה בנפח 64GB, עם התבססות על שבבי בליטוגרפיה של 16 ננומטר, ועם ביצועים של עד 780 מגה-בייט לשנייה בקריאה רציפה, עד 160 מגה-בייט לשנייה בכתיבה רציפה, ועד 32,000IOPS בקריאה אקראית ו-17,000IOPS בכתיבה אקראית – ביצועים שטובים באופן בלתי מבוטל מאלו עליהם הצהירה בזמנו.

כפי שניתן להבין נתונים אלו עדיין לא ממש קרובים למה שתקבלו בכונן "גדול" במחשב שלכם – אך ב-SK מצהרים כי בכל זאת מדובר בשיפור של פי 3 מהביצועים שמציע תקן ה-eMMC 5.1 המתחרה העדכני והמתקדם ביותר.

בא לשכונה שחקן חדש
בא לשכונה שחקן חדש

מעבר לכך שזכרון ה-UFS 2.0 יהיה זמין לכל היצרניות ויאפשר להן לקדם את מכשיריהן לרמה הבאה, הוא גם ייצור תחרות שלא הייתה קיימת בשוק – ועשוי לשכנע את לפתוח את דלתותיה ולהציע את הזכרונות שלה ליצרניות האחרות באופן דומה. אם וכאשר זה יקרה, אין ספק שגם יצרניות נוספות כמו סאנדיסק או יציגו התעניינות ויכנסו למשחק.

בקרוב נראה עוד מתחרות נכנסות לתחום ה-UFS?
בקרוב נראה עוד מתחרות נכנסות לתחום ה-UFS?

זכרונות ה-UFS הם אולי לא המהפכה הדחופה ביותר שלה זקוק עולם המכשירים החכמים בתקופה זו, אך מדובר בכל זאת בהתקדמות חשובה – ואין לנו ספק שבתוך כמה שנים כולנו נביט לאחור ונתהה איך הסתדרנו כל כך הרבה זמן ללא נפח אחסון פנימי בעל סבירים בסמארטפון או בטאבלט שלנו.

תגיות

7 תגובות

  1. נו, זה הכיוון ! הרבה יותר נחוץ ולא פחות "מקדם" ממסכים ברזולוציה הזויה.

  2. כן, כי ככה עובד העולם. יש בדיוק מהנדס אחד, ואו שהוא עובד על רזולוציה מתקדמת יותר, או שהוא עובד על זכרונות. אי אפשר לעבוד על שניהם במקביל חס וחלילה.

  3. קקדו, למה יש לי תחושה שכולם "נופלים" עליך בזמן האחרון?
    :)

  4. חבל שאין פה מודרציה שמטיסה על טיל טרולים, מאכילי טרולים, מכתירי טרולים ושאר חוטפי נושא לכיוונים שלא מעניינים אף אחד.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close