Tegra 3: הסופר-שבב מושק רשמית

פרטים מלאים על השבב החדשני של NVIDIA וטאבלט ה-Transformer Prime של אסוס – "4 ליבות עיבוד בכף ידכם" יהפוך ממדע בדיוני למציאות בדצמבר

שוק הטאבלטים עושה את הבלתי נתפס, ועובר בתוך קצת פחות משנה מליבה אחת לזוג ליבות, וכעת – ארבע ליבות עיבוד בתוך מכשיר שאינו גדול יותר מדפדפת נייר.
מי שאחראית על ההישג המשוגע הזה היא NVIDIA, שבחרה לא להמתין לתהליכי ייצור מתקדמים יותר ולליבת עיבוד חדשה של ARM, וזוכה עתה ליתרון טכנולוגי משמעותי על מתחרותיה.
חשיפתו הרשמית של טאבלט ה-Transformer Prime מאפשרת לנו לקבל הצצה אל קרבי שבב ה-Tegra 3, ולנסות להבין על מה כל המהומה.

Tegra 3 – המון עוצמה, אבל גם לא מעט תבונה

כפי שדיווחנו לכם בחודש שעבר, שבבי ה-Tegra 3 מכילים לא פחות מ-5 ליבות עיבוד.
4 ליבות ה-Cortex A9 המרכזיות מכילות כעת "מנוע עיבוד מדיה" המכונה MPE אשר מעניק להם תמיכה בסט פקודות ה-NEON לעיבוד מדיה ואותות מתקדם יותר (משהו שלא היה קיים בליבות ה-Tegra 2).

מספר הליבות הפעילות בכל מצב נתון יהיה שונה ויקבע לפי הצורך בכח עיבוד, מה שאמור להבטיח כי כח העיבוד המוגבר של ה-Tegra 3 לא יפגע באורך חיי הסוללה של המכשיר, ואולי אפילו להיפך (היות וכעת יכולה לפעול גם ליבה בודדת מתוך הארבע, מה שלא התאפשר ב-Tegra 2).

גם תדר העבודה של הליבות זכה לשדרוג ביחס לשבב ה-Tegra 2 – עד 1.4GHz לכל ליבה עם שלוש ליבות פעילות או פחות, או עד ל-1.3GHz כשכל ארבע הליבות עובדות.

אל ליבות העיבוד המרכזיות מצטרפת "הליבה הנלווית" – ליבת Cortex A9 חמישית וחסכונית במיוחד שפועלת בתדר של עד ל-500MHz, ותהיה האחראית על הפעלת המכשיר במצב המתנה ובמצבים אחרים בהם דרוש כח עיבוד מינימלי. עד שלא נראה את ה-Tegra 3 בפעולה לא נוכל לקבוע שום דבר בוודאות, אך עושה רושם שב-NVIDIA מקווים להוכיח לעולם שהשבב החדש שלהם הוא לא סתם עוצמתי יותר – אלא פשוט חכם יותר.

הליבה הגרפית של ה-Tegra 3 אמנם מהפכנית פחות מהמבנה של ליבות העיבוד, אך גם כאן ישנה התקדמות משמעותית – הליבה הגרפית מכילה 12 יחידות עיבוד, מתוכן 8 הן יחידות Pixel Shader ו-4 הן יחידות Vertex Shader (זאת לעומת 4 יחידות מכל סוג בליבה הגרפית של ה-Tegra 2).

שיפורים נוספים בארכיטקטורה וזכרון מטמון מוגדל מאפשרים לליבה הגרפית ב-Tegra 3 לפעול בתדר גבוה יותר. ב-NVIDIA לא מספקים נתון ספציפי, אך הליבה הגרפית ב-Tegra 3 אמורה לספק כח עיבוד הגבוה פי 2 ואף יותר מזה שראינו בליבה הגרפית של ה-Tegra 2, בדרך למה ש-NVIDIA מתארת כ"ליבה גרפית ברמה של מחשב נייח".
אפשר להתווכח עם קביעה זו, אך תמיכה ביישומי תלת מימד ובשלטי משחק (כולל אלו של הקונסולות הביתיות) בהחלט עתידים לעזור ל-Tegra 3 לספק חוויית גיימינג מתקדמת ומרשימה לטאבלטים ולסמארטפונים שלכם.

ב-NVIDIA מבטיחים שיפור ביצועים מהותי גם בשימושים הסטנדרטיים ביותר

בקר הזכרון של השבב מרובע הליבות מאכזב למדי – ללא תמיכה בערוץ כפול (dual channel) אך עם תמיכה בזכרונות LPDDR2 במהירות של עד ל-1,066MHz ואף בזכרונות DDR3L במהירות של עד ל-1,500MHz, מדובר עדיין בשיפור קטן ממה שראינו ב-Tegra 2. בעולם בו חלק נכבד מהשבבים הזמינים כבר תומכים בעבודה בערוץ כפול, אין ספק ש-NVIDIA נשארה מאחור.
נותר רק לקוות שמגבלת הזכרונות הזו לא תיצור צוואר בקבוק חמור מדי לשאר יכולות שבב ה-Tegra 3.

Transformer Prime – מלך האנדרואידים החדש

אסוס הציגה בשנה האחרונה מספר מכשירי טאבלט פושרים פלוס, שאולי לא הכילו אף מאפיין מדהים לגמרי שגרם לצרכנים ליפול מכיסאותיהם, אך ניחנו באיכות בניה ובתמחור סולידיים מאוד.

ה-Transformer Prime יהיה זמין בשני צבעים – שמפניה ואפור אחלמה

כעת, נראה שבחברה החליטו ללכת על כל הקופה עם ה-Transformer Prime.
טאבלט ה-Tegra 3 הראשון בשוק מציע (פרט לשבב מרובע הליבות שלו שעליו לא הפסקנו לדבר בעשרת הפסקאות הקודמות) גוף אלומיניום מלא במשקל 585 גרם ובעובי דקיק של 8.3 מילימטרים בלבד – דק יותר מהאייפד 2 וגם מה-Galaxy Tab 10.1 וה-Galaxy Tab 8.9, פאנל Super IPS+ (שמתיימר להיות הבהיר ביותר בעולם הטאבלטים עד כה, בנוסף ליתרונות "הרגילים" של ה-IPS) בגודל 10.1 אינץ' וברזולוציה של 1280×800 עם חיפוי Gorilla Glass, זכרון RAM בנפח 1GB, נפח אחסון פנימי של 32GB או 64GB, מצלמת 1.2 מגה פיקסל בחזית ומצלמת 8 מגה פיקסל מאחור, מערכת אודיו בטכנולוגיית ה-SonicMaster של אסוס וסוללה שאמורה לספק עד 12 שעות עבודה.

כמו ב-Transformer המקורי, ה"שוס" של הטאבלט הוא מקלדת-תחנת עגינה שתימכר בנפרד תמורת 150 דולר ותוכל להפוך את המכשיר לנטבוק של ממש, אם כי נראה שהאטרקציה הגדולה ביותר במקלדת היא הסוללה הנוספת שלה, שתביא את אורך חיי הסוללה הכללי של ה-Transformer ללא פחות מ-18 שעות. במכשיר ששוקל קצת יותר מ-1.1 קילוגרם.

ה-Transformer Prime עתיד לנחות בחנויות בחודש דצמבר הקרוב, ויעלה לכם 500 דולר לגירסת ה-32GB או 600 דולר לגירסת ה-64GB. מערכת ההפעלה בהשקה תהיה אנדרואיד 3.2, שתעודכן ל-Ice Cream Sandwich מתישהו בתחילת השנה הבאה.
קשה להאמין שה-Prime יהווה מכשול של ממש לאייפד 2 הדוהר, אך עושה רושם שמצאנו את ספינת הדגל החדשה של עולם האנדרואיד.