Radeon R9 390X נגד GeForce GTX 980 Ti: הקרב כבר התחיל • HWzone
מחשביםכרטיסי מסך

Radeon R9 390X נגד GeForce GTX 980 Ti: הקרב כבר התחיל

AMD ו- מתכוננות במרץ לקרב ענקים עם מפלצתיים חדשים שיתחרו על פסגת הביצועים החדשה של התחום

אנחנו מכירים היטב את התקופה הזאת בשנה שבה כרטיסי המסך של ואלו של אנוידיה מתנגשים בתחרות צמודה על שוק הביצועים. במשך ארבע השנים האחרונות נשארה התחרות הזו על אש נמוכה למדי. השקות כרטיסי המסך נעשו במווחי זמן גדולים יחסית ותקרת הביצועים פר גרפית לא השתנתה מקצה לקצה, לפחות לא מאז שהושק ה-GTX 780 ב-2013.

מאז תחילת שנת 2014 החלו מכירות כרטיסי המסך של לדעוך עוד ועוד בהדרגתיות. הדוחות הכספיים של החברה החלו להיות שליליים והם התחילו לאבד גם נתח שוק לאנוידיה בקטגוריית כרטיסי המסך. בנוסף לכך, גם נתח שוק קטן וכמות מכירות נמוכה בתחום המעבדים לא תרמו לצניחה החופשית אליה נכנסה.

כתוצאה מכך, נראה כי מתכוננת למלחמה קיומית שהיא תקיים בשנים הקרובות. במידה והמעבדים וכרטיסי המסך שלה לא ימכרו היטב, תאלץ להכריז על פשיטת רגל וככל הנראה להימכר לחברה אחרת. במצב הזה אין ל- ברירה אחרת אלא להציג מוצר מנצח שיוכל להביא בחזרה את הלקוחות הרבים שאיבדה.

rvg

יוהאן אנדרסון, המנהל הטכני ב-DICE (האולפן שעומד מאחורי משחקי Battlefield) פרסם את התמונה הזאת של כרטיס המסך הראשון בדור הבא של AMD מסדרת Radeon. זה הוא כמובן ה-R9 390X (שעשוי להיקרא בפועל Radeon Fury, לפי השמועות העדכניות). כרטיס מסך זה יעשה שימוש בשבבי זיכרון מתקדמים בטכנולוגיית HBM (ר"ת High Bandwidth Memory) אשר יעניקו תעבורת זיכרון גרפי שטרם הכרנו. רוחב פס הזיכרון הגרפי צפוי למעשה להכפיל את עצמו בהשוואה לזה שניתן למצוא כיום בכרטיסי מסך מבוססי ה-GDDR5. נפח הזיכרון ככל הנראה יהיה 4 ג'יגה-בייט, בדומה ל- R9 290X. בהמשך, עם התקדמות הטכנולוגיה אפשר לצפות לצפיפות כפולה בשבבי הזיכרון שתביא את הנפח הכולל לשמונה ג'יגה-בייט.

ל- R9 390X צפויות להיות שתי גרסאות עיקריות – האחת תגיע עם מים מובנה, והשניה עם שלל קירורי האוויר עליהן אחראיות יצרניות כרטיסי המסך השונות. בנוסף ל-390X צפויה לצוץ גם גרסה נטולת X ומהירה מעט פחות, שכנראה לא תכלול אפשרות לקירור מים. 

מבחינת ביצועים, כרגע אין אפשרות לדעת כמה מהיר יהיה ה-R9 390X, אך הציפייה היא שביצועיו יתעלו משמעותית על אלו של ה-GTX 980 של אנוידיה ואולי יגיעו אף לאלו של ה-GTX TITAN X היוקרתי. חשיפתו והשקתו של ה-Radeon R9 390X צפויה להתקיים בתערוכת E3 שביוני תחת אירוע עליו AMD נותנת חסות בשם PC Gaming Show.

תגובת הנגד של אנוידיה

המלחמה הקיומית של AMD לא תתחיל במכירות קלות. מול ה-R9 390X צפוי לעמוד מוצר של אנוידיה בשם Geforce GTX 980 Ti. כמו שהשם מרמז, כרטיס מסך זה יהיה חזק מ-GTX 980 הקיים ויבוא כתחרות ישירה לכרטיסי המסך של AMD. ה-GTX 980 Ti מתבסס למעשה על המבנה הקיים של ה-GTX TITAN X. הוא יכיל ליבת GM200 בדומה לו, רק שבו קיצצו קבוצה אחת של יחידות עיבוד. כתוצאה מכך יהיו לו 2,816 מאוחדים בהשוואה ל-3,072 ב- X.

rvg2rvg1

עם זאת, כדי לפצות על איבוד יחידות הביצוע, ל- Ti צפויים תדרי פעולה גבוהים יותר לליבה הגרפית וגם האפשרות לקבל קירורים מתקדמים ולוחות מודפסים בשריים יותר מהיצרניות. למעשה, ה- Ti צפוי להיות מהיר לפחות כמו ה-GTX TITAN X. בצד הזיכרון יש שימוש באותם שבבי שאנו מכירים היטב, כשהנפח יהיה חצי מזה של ה- X: שישה גיגה-בייט.

אנוידיה לא מתכוונת לחכות ל-R9 390X ולהעניק לו הזדמנות לנגוס לה בנתח שוק, וככל הנראה תשיק את ה-GTX 980 Ti עוד לפני תערוכת – כלומר לפני המתחרה האלמותית.

המלחמה החמה ביותר בהיסטוריית מלחמות כרטיסי המסך

הפעם כנראה לא יהיה מדובר בעוד פרק שקט של השקת מוצרים משני הצדדים. AMD רותחת על אנוידיה ורוצה "נקמה" על הצלילה שלה בשנתיים האחרונות. בנוסף לרצון להרוויח יותר, מאשימים בכירים ב-AMD את אנוידיה על צעדים מלוכלכים שהיא לכאורה מבצעת כחלק מתוכנית ההשקעה שלה במפתחות המשחקים, תוכנית שידועה כ- GameWorks. בין היתר, מאשימה את אנוידיה בכך שהיא מחבלת במשחקים דרך פיסות קוד בכלים שלה וגורמת לביצועים ירודים בחומרה של .

בראיון לאתר MaximumPC למעלה ניתן לראות את ריצ'ארד האדי מ-AMD מתנגח בנציג אנוידיה על תוכנית GameWorks ועל השפעותיה על החומרה של AMD. אנוידיה השיבה על כך בצורה מסודרת רק בפודקאסט אחר שהופץ מאוחר יותר. בנוסף לכך, שותפים רבים מבין בכירי ברעש התקשורתי שבנוגע ל-GameWorks דרך הרשתות החברתיות. בהחלט ניתן להבחין בהתגברות הלהבות בין שתי החברות. אפילו בשנות התשעים, כאשר התחרות בין ATi דאז לבין הייתה לוהטת למדי, לא נשפכה כזאת כמות של כביסה מלוכלכת בציבור.

עבורנו הצרכנים, נותר רק להמתין ולראות איך סדרות ה-R9 390 וה-GTX 900 והמלחמה שביניהן ישפיעו על כיסי הצרכן – בתקווה שכולנו רק נרוויח מכל הסאגה.

תגיות

14 תגובות

 1. nv will rape amd .
  pascal + skylake + ddr4
  just be patience!
  הדבר הכי משתלם בימים אלו הוא 2500K – 2700K בתוספת TI\780 ותשמרו את הכסף לעוד שנה. _ (אולי תצליחו אפילו להוסיף מסך 4K לכרטיסי ה PASCAL)

 2. אני חושב של-4K עדיף מעל 4GB זכרון על פני רוחב פס גבוה.

  ואגב, נראה שרוחב הפס ב980ti יעלה ביחס שווה לעלייה בנפח הזכרון.

 3. url]http://www.game-debate.com/news/?news=16998&game=None&title=AMD%20Details%20DirectX%2012%20Multi-GPU%20And%20Shared%20Memory[/url]

  תמונות למי שאין חשבון:
  [url]http://prntscr.com
  בטכנו' החדשה של AMD בDX12 הזיכרון "מתאחד" עם שאר הכרטיסים, זה אומר שאם שמת שניים של 4GB, תקבל 8.

  http://www.game-debate.com/news/?news=16998&game=None&title=AMD%20Details%20DirectX%2012%20Multi-GPU%20And%20Shared%20Memory
  תמונות למי שאין חשבון:
  
  http://prntscr.com/7bemvs
  
  
  http://prntscr.com/7bemxs
  
  				
 4. ^ המפתחים צריכים ללמוד ולהשתמש בשיטות חדשות של DX12 ע"מ שנוכל לנצל אותן עם חומרה כזאת או אחרת, וזה יכול לקחת זמן. ז"א עצם העובדה שמשחק מבוסס DX12 לא בהכרח אומר שהזכרון מתאחד וכו'…

  בכל אופן, מחיר ומבחני ביצועים ראשונים ל-980Ti:

  http://www.dsogaming.com/news/nvidia-gtx-980ti-first-benchmarks-performance-equal-to-titan-x-reference-card-priced-at-649/

 5. לא מבין את האנשים שמעריצים בעיוורון מוחלט חברה אחת על השניה, כאילו יש להם מניות בחברה הזו.
  בתור לקוח, לי איכפת שתהיה בינהם תחרות חזקה כדי שידחפו וישפרו את הטכנולוגיה ויתמחרו את הכרטיסים בצורה הגיונית. מעבר לכך, ממש לא איכפת לי איך קוראים לחברה ומי ידה על העליונה.
  אני עובר בין החברות כל פעם כשיש לאחת כרטיס יותר טוב. ממש לא משנה לי איזו חברה זו, כל עוד הכרטיס נחשב לאיכותי ובמחיר שאני יכול לעמוד בו.
  כרגע מריץ 2 כרטיסים של R9 290 ומאד מרוצה. לפני זה היה לי את הירוקים וגם הייתי מאד מרוצה.
  אני חושב שמדובר בשתי חברות מאד איכותיות ויצירתיות. העיקר שהצרכנים ירוויחו כי הן בטוח מרוויחות.

 6. אוף, הכרטיס הזה נראה טוב. אפילו מתחרה יפה ב-SLI של 980, לעזאזל.

  הייתי צריך להמתין רק חצי שנה כדי שיהיה לי כרטיס שיסחוב כמו שצריך ב-QHD.

  אני חושד שאני אצטרך למכור את ה-980 שלי כשהכרטיס הזה יגיע.

 7. לא עובר. מתחרה. 12 פריימים הבדל ב-Witcher 3 בין כרטיס יחיד ל-SLI ב-QHD זה מדהים, מבחינתי.

 8. LIST=1]
  [*]אני מבין שסדרת ה3XX היא בעצם מיתוג מחודש של כרטיסי הAMD הוותיקים מסדרת 79XX ו2XX? או שרק ה390X הוא החדש בחבורה?
  [*]הGTX 980 TI בעצם המשיח ל4K?
  [*]האם יש שיעור כמה הכרטיסים הללו יעלו?
  [/LIST]
  בשבילי מן הסתם הכרטיסים האלה יהוו שדרוג מהותי מה770 שלי, במיוחד אם אני עדיין שוקל להביא מסך 4K.
  Megalodon, אני תוהה אם להחזיק ציוד כמו שלך בשלב זה, זה באמת עסק משתלם?
  בשבילי, למשל, לשקול להחליף כרטיס מסך בטווח של חצי שנה זה לא מצב אפשרי בגלל העלות של הכרטיסים האלה. האם ציוד כזה באמת דורש החלפה אובססיבית של חלקים כי הקודם לא עומד במשימה?
  בעצם אני קצת משוחד כי כבר פתחתי דיון על זה כשהייתה לי הזדמנות להביא מסך 4K אבל זה ירד לאחר שהבנתי שהכרטיסי מסך הנוכחיים לא מספקים עדיין עבודה מלאה ל4K ואלה רק עתידיים להגיע, והדלת להביא מסך 4K כנראה תישאר פתוחה גם לטווח הקרוב.

  בכל מקרה, יש לי כמה שאלות!

  
  

  אני מבין שסדרת ה3XX היא בעצם מיתוג מחודש של כרטיסי הAMD הוותיקים מסדרת 79XX ו2XX? או שרק ה390X הוא החדש בחבורה?
  הGTX 980 TI בעצם המשיח ל4K?
  האם יש שיעור כמה הכרטיסים הללו יעלו?

  בשבילי מן הסתם הכרטיסים האלה יהוו שדרוג מהותי מה770 שלי, במיוחד אם אני עדיין שוקל להביא מסך 4K.

 9. לא, זה לא עסק משתלם בשום אופן. זה גם דבר די טיפשי לעשות למי שרוצה עלות-תועלת.

  אבל אני רוצה משהו שיעמוד במשימה וה-980 לא עושה את זה בכלל וזה פשוט מרגיז אותי. אני גם לא לגמרי בטוח שאני מאמין לאתר Guru3D בכל הנוגע ל-TI. לפי מה שרשום שם, Witcher 3 רץ על 48 פריימים ב-Ultra+AA ב-QHD, שזה רחוק מהאמת. הוא אולי מגיע לזה פה ושם, אבל התנועה מאוד איטית על המסך. אני צריך להוריד אופציות משמעותיות כדי לגרום למשחק לרוץ סביר מינוס ולהוריד אותו לגרפיקה די בסיסית ודי מכוערת בשביל שהוא ירוץ ממש חלק.

  על מערכת מחשב שעלתה כל כך הרבה, לפני זמן לא כל כך רב, זה לא מקובל עלי בכלל.

 10. השיפור והכרטיסים שיוכלו להריץ 4k עדיין לא כאן… מה שיוצא זה רק מחזור
  התשובה תגיע בכרטיסים בייצור 16/14 ננומטר

 11. 980TI ב 4K די דומה ל 970 ב QHD – מחיר מצוין ומספיק בהחלט כל עוד לא משתגעים עם הפילטרים ואז מצפים ממנו לא לרדת מ 60FPS

  אגב, נפתח דיון על 980TI, אולי כדי לעבור לשם כי נראה שזה יהיה כל מה שידברו עליו מעכשיו

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close