NVIDIA מרחיבה את השליטה שלה בשוק כרטיסי המסך • HWzone
מחשביםכרטיסי מסך

NVIDIA מרחיבה את השליטה שלה בשוק כרטיסי המסך

היצרנית בירוק שולטת כיום על יותר משלושת רבעי שוק כרטיסי המסך הייעודיים – ולהלן ההמחשה עד כמה יחסי הכוחות בינה לבין המתחרה השתנו במהלך העשור האחרון

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


האם אנחנו קרובים ליום בו שוק כרטיסי המסך הדיסקרטיים (אנחנו מדברים על אותם כרטיסים שאתם מכניסים לחריצי ה-PCI-Express במחשב שלכם, להבדיל מאותן ליבות שמגיעות באותה האריזה יחד עם ליבות העיבוד של יחידת ה-CPU שלכם) יהפוך למונופוליסטי הלכה למעשה? כנראה שלא ממש – אך מעשית, הפערים בין ל- במונחי נתח השוק מעולם לא היו גדולים יותר.

לפי דיווח שמתייחס לסוף שנת 2014, NVIDIA חולשת על לא פחות מ-76 אחוז משוק כרטיסי המסך הייעודיים במחשבים נייחים, בעוד ל-AMD נותר נתח של 24 אחוזים בלבד. שתי חברות נוספות שעדיין מוגדרות כשחקניות בתחום, Matrox ו-S3 Graphics, מחזיקות למעשה בנתח בלתי קיים (פחות מאלפית האחוז) ואינן רלוונטיות עוד. משתמש במערכת הפורומים של האתר beyond3d.com הגדיל לעשות ואף יצר ציר זמן גראפי (בהתבסס בעיקר על דיווחים רבעוניים של חברת האנליזה JPR) אשר מדגים את יחסי הכוחות בין AMD ל- לאורך 12 השנים האחרונות – ומדגיש, כאמור, איך הפער לטובת (שנשמר בקביעות בעשור האחרון) גדול עכשיו יותר מתמיד.

AMD נגד NVIDIA לאורך השנים - לחצו להגדלה
AMD נגד לאורך השנים – לחצו להגדלה

התוצאות עצמן אינן מפתיעות יתר על המידה. NVIDIA נמצאת במידה מסויימת ביתרון של דור לעומת המתחרה שלה וללא ספק נהנית מטכנולוגיה עדיפה כרגע, כשבמקביל AMD מצליחה לשמר את נתח השוק המוקטן שלה בעיקר תודות לתמחור תחרותי במיוחד של מוצרים שהושקו ברובם לפני מעל לשנה. עם זאת, עדיין לא כדאי למהר ולהספיד את AMD בקטגוריה זו – שכן אנחנו כבר יודעים כי דור ליבות גראפיות חדש שלה נמצא בדרכו אל השוק, לכאורה עם טכנולוגיות מתקדמות שיוכלו לתת פייט למיטב של NVIDIA ויוכלו להשפיע על יחסי הכוחות בשוק באופן בלתי מבוטל.

Radeon R9 390X - השקתו "תציל" את AMD?
R9 390X – השקתו "תציל" את AMD?

כמו כן, ראוי לזכור כי הגרף המושקע והדיווחים עליו הוא מתבסס אינם כוללים את הליבות הגראפיות בקונסולות הביתיות אשר נמכרות בעשרות מיליוני יחידות ובכולן ניתן למצוא ליבות גראפיות של AMD, וגם את מפת הליבות הגראפיות הכוללת במחשבים שמסביבנו – שם השליטה היא של מובילת שוק המעבדים, והפער הכללי בין ל- מצטמצם משמעותית בשל השתתפותה של השנייה גם בשוק המעבדים, לעומת זו הראשונה.

aibr2
חלוקת נתחי שוק הליבות הגראפיות השולחניות לרבעון האחרון של שנת 2014, במידה וכוללים גם את אלו המובנות במעבדים השונים

במבט רחב יותר, ניתן לומר בבירור כי שוק כרטיסי המסך הייעודיים כולו נמצא בשחיקה מתמדת ומשמעותית – עם כ-50 מיליון יחידות שנמכרו בכל שנת 2014, מספר המחשבים שכולל כרטיס דיסקרטי עוד עתה על קצת יותר משליש, כ-36 אחוז בלבד, לעומת מעל ל-80 אחוזים מהמחשבים שהכילו מאיץ גראפי בתחילת המילניום, בטרם החל העידן בו רוב המעבדים מגיעים עם ליבה גראפית מובנית. עם עליית הדרישה למכשירים דקים וקלים יותר ויותר (ואיתם מעבדים חסכוניים במיוחד) והשידרוג המתמיד ביכולות הליבות המובנות, לא יהיה זה מוגזם להעריך שעד סוף העשור נראה את כרטיסי המסך הייעודיים הופכים לנחלתו של העשירון העליון בלבד (במונחי הביצועים), בעוד שכל השאר יוכלו ויעדיפו להסתפק בפתרון שמגיע להם בצורה מובנית. אם כאן זה יהיה המצב בעתיד הלא כל-כך רחוק – יתכן כי יחסי הכוחות המדוברים בין ל- ישתנו ללא היכר, לטובתה של היצרנית האדומה.

aibr1
ייעודיים – זן בדרך להכחדה?

מה דעתכם בנושא – האם ל-AMD יש את מה שצריך בכדי לצמצם את הפער שפתחה , או שמא ההבדלים בין השתיים רק יעמיקו?


תגיות

16 תגובות

 1. זה לא רק היתרון של דור לדעתי שאחראי על הנתון הזה. יש המון סיבות שבסופו של דבר כרטיסי NVIDIA נבחרים על פני השאר (ועל אחת כמה וכמה על ידי מביני דבר).
  מישהו צריך להרים את הכפפה ולעשות השוואה בכל מישור אחר שהוא לא FPS יבש בין השניים ולהראות לכולם על איזה הבדלים תהומיים מדובר.

 2. זה ש-AMD נמצאת בדרך למטה זה ידוע. היא בדרך למטה כבר כמה שנים טובות.
  כשליסה סו נכנסה לתפקיד מנכ"ל אחד הדברים הראשונים שהיא עשתה היא לפטר כמה אנשים בתפקידים בכירים שגרמו לנזק הזה.

 3. מעניין איך היה נראה הגרף (המושקע והנהדר הזה) אם היו עורכים אותו על השוק בארץ.
  התמונה לדעתי הייתה הרבה יותר מאוזנת בעיקר בשנים האחרונות.
  נראה שאצלנו AMD עדין רלוונטית מאוד עד כ-1000 ש"ח (רובו הגדול של השוק)

 4. ובתגובה AMD הולכת להוציא סרטון מפגר של איזה טמבל עם משקפי שמש מפרק עם פטיש כרטיס מסך של ניוידיה…

  אה וכמה פאנבויס מפגרים הולכים להתלהב בתגובות לסרטון ביוטיוב.

  הבעיה שלהם היא שכרגע נראה שיש לניוידיה מהנדסים טובים יותר. מה שניוידיה עשתה עם ה970 פשוט גמר אותם וזה חבל כי AMD לרוב הם זולים יותר ויותר ידידותיים לצרכן מניוידיה. הייתי נותן למנהלי חטיבת שירות הלקוחות והפרסום שלהם העלאה ומעיף את המנהלים של חטיבת ההנדסה שלהם .

 5. אני לא מבין למה אנשים לא מפנימים, אין שום פגם הנדסי ב-970, הוא תוכנן מראש כך וזה היה קצר בתקשורת בין יחידת ההנדסה לפרסום של NVIDIA שגרמה לכרטיס להיות מפורסם עם 4GB ללא שום כוכבית.

 6. מה זה אומר לגבנו הצרכנים?
  זה שיש חברה שולטת בשוק זה אומר שצריך לקנות ממנה את הכרטיסים?
  לא הבנתי למה צריך דיון על זה

 7. לגבי NVIDIA – יש אחלה סיכוי שלא מדובר בקצר, אלא בשקר שניסו למכור לציבור, לכסות, ולקוות שאף אחד לא ידע. או לפחות לא ידע מוקדם מדי כדי לא לפגוע במכירות. צעד אידיוטי וסיכון אידיוטי שהיה צריך להמנע עוד מהתחלה.

  לגבי מה זה אומר לנו – לא הרבה. חברה שנשארת לבד בתחום מסויים קובעת מחירים, אבל חייב גם להיות יותר אחראית לגבי המחירים האלה במידה מסויימת. אתם לא תראו GTX 960 ב-600 דולר, מבטיח.

 8. איך זה שיש רק שתי חברות שמייצרות כרטיסי מסך או מעבדים? קטונתי מלהבין

 9. חברות אחרות לא רוצות יד ורגל בדבר, אין שם כסף גדול.

 10. URL="http://nvidianews.nvidi
  מענין. נבידיה

  הכניסה מיליארד דולר

  והרוויחה מזה 13%, וזה רק ברבעון האחרון, אז כסף יש אבל כמו שכתבת הטכנולוגיה ארוכת השנים

 11. זה לא כסף שחברות בעלות יכולת יצור מעבדים וכרטיסים גרפיים. שאל את סמסונג ומחזור ה-305 מיליארד שעשתה בשנה האחרונה.

 12. השוק הזה מאוד יקר ולא רווחי מספיק בשביל שיותר מ- 2 חברות יוכלו להתקיים. אפשר לראות את זה גם בשוק הסלולר, בעבר היו דיי הרבה חברות שיצרו שבבים לסלולר אבל רובן לא שרדו, השוק בפועל נשלט על ידי qualcomm והחברה היחידה שבאמת אפשר להתיחס אליה כמתחרה היא mediatek (יש שיגידו שגם אינטל אבל כרגע הם רק מספידים כסף מהניסיונות שלהם). סמסונג ו Huawei מיצרות שביבים אבל רק למכשירים שלהן, ל XIAOMI גם יש שותפה שמיצרת שבבים אבל נתח שוק אין כרגע.
  אני לא זוכר אם זה היה נציג של AMD או של NVIDIA שדיבר על זה אבל התשובה הייתה מאוד פשוטה, הקוד של המשחקים לרוב כתוב בצורה מזעזעת והסיבה היחידה שהם עובדים היא הדרייברים ש AMD ו NVIDIA מפתחים במשך יותר מעשור. בקיצור אם חברה אחרת תרצה להיכנס ליצור חומרה טובה לא יעזור לה, יהיה צורך להשלים גם פער ענק בצד התוכנה דבר שכיום לא אפשרי יותר.

 13. Nividia למחשב הגיימינג, amd למחשב העבודה, שמשחקים עליו בקטנה..

 14. גם לAMD יש כרטיסי מסך לגימינג ולא לשכוח שהיא מייצרת גם לקונסולות אקסבוקס ופלייסטיישן

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close