Asus X99 Deluxe בביקורת - משנה צבע ומרבה תכונות • HWzone
מחשביםלוחות אםביקורות

Asus X99 Deluxe בביקורת – משנה צבע ומרבה תכונות

לקחנו למבחן את אחד מלוחות האם הטובים והיוקרתיים ביותר של , ה-X99 Deluxe. בואו לראות כיצד עושים אקסטרים נכון

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


תושבת האקסטרים החדשה של אינטל, ה-LGA2011-v3 הושקה לאחרונה. איתה, הושק גם המעבד השולחני החזק מסוגו וגם שני אחים קטנים לו.

מטרת פלטפורמת האקסטרים היא לספק את רעב משתמשי הקצה של שוק המחשבים. יותר , יותר כח עיבוד, יותר אפשרויות. תושבת LGA2011-v3 מאפשרת ליצרניות לוחות האם להדגים את יכולות ההנדסה המתקדמות ביותר שלהם.

היום בביקורת, לוח אם של אסוס מהדגם הגבוה ביותר שבסדרת המיינסטרים שלה, ה-X99 Deluxe. סדרת המיינסטרים של אסוס היא הזולה ביותר בין סדרותיה, אבל גם לה דגמים מתקדמים יותר. סדרה זאת לא מיועדת לנישה מסויימת של משתמשים אלה באה כדי להתאים לכמה שיותר קהלים, בין אם יוצרי תוכן או .

T7cXyaJRdJ8Lsriw_setting_fff_1_90_end_1000

תעודת זהות – X99 Deluxe

 • תצורה: ATX
 • ערכת שבבים: X99
 • תושבת: LGA2011-v3
 • כרטיס קול: ALC1150 של Realtek, בעל חיווי מתקדם והגברה
 • בקר רשת: שניים של , אחד מדגם I218-V ואחד מדגם I211-AT
 • יציאות למארז: ארבע מסוג 3.0 וארבע מסוג 2.0
 • יציאות אחוריות: עשר מסוג 3.0 ושתיים מסוג 2.0
 • ממשקי אחסון: שמונה מסוג SATA3, שתיים מסוג SATA-Express, ממשק M.2 PCI-Express
 • מחברי מאווררים: שישה מסוג 4PIN, נשלטים תוכנתית

ה-X99 Deluxe נוצר כדי להיות גדוש עד אפס מקום בממשקים. הוא נושא תג מחיר של 2100 שקלים וזה מציב אותו במקום שוק גבוה למדי, כשאת לוחות האם התקציביים בתושבת ניתן למצוא בכ-1200 שקלים ואת היקרים ביותר בכ-2500 שקלים.

קשה להגיד מי הם מתחריו של ה-Deluxe, שכן נראה שכל יצרנית לקחה את קווי המוצרים שלה למקומות אחרים. דבר אחד בטוח, זה שויזואלית ה-X99 Deluxe הוא יחיד במינו.

אריזה

אריזתו של ה-X99 Deluxe היא פשוטה וכוללת מידע על הטכנולוגיות שתמצאו בו. בין היתר גם טכנולוגיית ה-OC Socket שאגע בה בהמשך.

IMG_3873 IMG_3874

תוכן האריזה – סט הכלים המרשים של אסוס

IMG_3875

עם לוח האם מקבלים את אחד הסטים המרשימים ביותר שראיתי. לפני הכל, יש את הקבועים – שמונה כבלי SATA, פאנל IO אחורי למארז, גשרי SLI לשניים ושלושה של , מדבקה למארז וחוברות הדרכה.

מעבר לזה, מקבלים גם אביזרים יחודיים כמו מתאם כרטיסי M.2 המאפשר עגינה אנכית, אנטנת WiFi ו-, בקר מאווררים וכרטיס M.2 לממשק X4.

IMG_3876 IMG_3877

הלוח המודפס הקטן הזה הוא למעשה בקר מאווררים וחיישנים. את הבקר הזה מחברים ללוח האם ולחשמל ואליו אפשר לחבר שלושה חיישני טמפרטורה וארבעה מאווררים והוא ניתן לניטור והגדרה בביוס ובתוכנה של . דבר זה הופך את הבחירה ב-X99 Deluxe למשתלמת קצת יותר לאלו שמתכוונים להתקין אותו במארז שבו בקרת המאווררים מצומצמת ולא מספקת. הבקר יכול להיות שימושי במיוחד במערכות שזקוקות למאווררים רבים, כמו אלו שמקוררות במים בשימוש רדיאטורים גדולים. מדובר בתוספת מעולה ללוח.

IMG_3879

כרטיס ההרחבה הזה מיועד לכוננים בממשק ה-M.2 החדש, והוא מתחבר לממשק PCI-Express X4 בלוח האם. על אף שקיים ממשק M.2 אחד מובנה בלוח, נותנת את האפשרות לחבר אחד נוסף. כל שיש הוא להבריג את הכונן לאחר הכנסה שלו להתקן ולחבר אל לוח האם.

לוח האם – האביר הלבן של אסוס

IMG_3881

זה הוא ה-X99 Deluxe, אחת מספינות הדגל של אסוס בתושבת LGA2011-v3 וסיבה טובה שלהם לגאווה. ויזואלית, ה-X99 Deluxe מביא קו עיצוב חדש לגמרי שכולל שימוש בשחור ובלבן בלבד. את הגישה הזאת אימצה אסוס לאחר שקיבלה פידבק חיובי וחזק לרעיון ללכת על שחור ולבן, ונראה שלאחרונה שחור ולבן הופך להיות ערכת צבעים פופולרית במיוחד. חלקו השמאלי של לוח האם מכוסה לחלוטין בפאנל עשוי פלסטיק. הוא עובר מעל חלקים להם פליטת חום נמוכה ולכן אינו מהווה הפרעה.

IMG_3882

ערכת השבבים, ה-X99, מכוסה בגוף קירור עשוי אלומיניום ועליו כיסוי לבן. גוף קירור זה מתחבר באמצעות צינור נחושת לגוף נוסף שמסיע בפיזור החום. מעטפת החום של שבב ה-X99 היא הנמוכה ביותר שתושבת האקסטרים של הכילה עד כה, 6.5 וואט בלבד. לצורך השוואה, מעטפת החום של X79 היא 7.8 וואט ושל X58 היא 24.1 וואט. דבר זה מאפשר ליצרניות להשתמש בגופי נטולי מאווררים.

IMG_3883

ה-X99 Deluxe נושא שישה ממשקי הרחבה, וכולם מסוג PCI-Express. הראשון מלמעלה ימצא תמיד במהירות של X16. במידה ומשתמשים במעבד בעל 40 נתיבי PCI-Express, שימוש בממשק הראשון מלמעלה וברביעי מלמעלה יביא לתצורת של X16 ו-X16. במידה ומשתמשים בשלושה כרטיסי מסך, יש לעשות שימוש בממשק הראשון, השלישי והחמישי שיביאו לתצורה של X16, X16 ו-X8 בהתאמה. במידה ומשתמשים במעבד בעל 28 נתיבים דוגמת i7 5820K, החלוקה תהיה X16 ו-X8 בשימוש שני , ושלושה ב-X8 במידה ומשתמשים בשלושה .

IMG_3887

ממשקי האחסון של ה-X99 Deluxe לכוננים קשיחים כוללים שמונה יציאות SATA3 ושתי יציאות SATA-Express. נעשה כאן שימוש בבקר צד-שלישי מבית ASMedia. הבקר הזה מספק יציאת SATA-Express אחת (התחתונה) וצמד ממשקי SATA3 (הימניים ביותר). כל השאר מגיע הישר מערכת השבבים. להזכירכם, ניתן להשתמש בשני ממשקי ה-SATA3 הפנימיים שמרכיבים את ממשק ה-SATA-Express הבודד לחוד, דבר שמביא את כמות יציאות ה-SATA3 המקסימלית למעשה ל-12. זה אומר בעדיפות ראשונה תרצו להשתמש בממשקי ה-SATA3 השחורים שבמרכז, ולאחר מכן באלו הממוקמים בחלק העליון של מגדל ה-SATA-Express.

IMG_3878 IMG_3889

ליד ממשקי ה-SATA ישנו גם ממשק M.2 לכונני ה- החדשים, ולו תעבורת מידע מקסימלית במהירות של 10 גיגה-ביט, לעומת 6 בלבד ב-SATA3. כדי לחסוך במקום על גבי הלוח המודפס, החליטה שיש לבנות לגובה. כך, באמצעות מתאם ברזל ניתן למעשה לעגון כוננים בצורה אנכית ולהשתמש במתאם כתמך. זאת גישה חדשה ואני חייב להודות שאני מחבב אותה, היא חוסכת מקום.

IMG_3894

כמו כל לוח X99 מתקדם, גם ה-X99 Deluxe כולל שמונה ממשקי זיכרון מסוג . נכון להיום, נפח הזיכרון הגבוה ביותר לסטיק בודד של הוא 8 גיגה-בייט אך בקרוב צפויים לצאת כאלה שנושאים 16 גיגה-בייט. לכן, מגבלת הנפח המקסימלית עומדת כיום על 64 גיגה-בייט, ובקרוב תהפוך ל-128 גיגה-בייט, שיא חדש של נפח בשוק השולחני.

מהירות הזיכרון הנתמכת תלויה בעיקר ביכולת המעבד, שכן בקר הזיכרון נמצא בו ובקרים איכותיים יותר יביאו למהירות מקסימלית גבוהה יותר. בעקרון, תמיכה במהירות של 2133 מגה-הרץ תגיע באופן טבעי וללא בעיות. מעבר לכך יש גם מהירויות של 2400, 2666 ו-2800 מגה-הרץ שזמינות היום לרכישה ותאימות בהם תלויה מאוד בלוח האם, במעבד ובדגמי הזיכרון עצמם. יותר על כך בעמוד הביוס.

IMG_3893

בחלקו השמאלי-תחתון של לוח האם נמצא איזור שמופרד כמעט לחלוטין מחיווי שאר הרכיבים. איזור זה מוקדש לרכיב הקול, ה-ALC1150 של Realtek. השבב המנצח של Realtek מופיע גם בלוח האם הזה, ואותו החליטה אסוס לחזק באמצעות חיווי מתקדם שכולל בין היתר קבלי אלקטרולית עדינים של Nichikon היפנית. מדובר בסוג החיווי אותו מוצאים בעיקר בכרטיסי קול מתקדמים ובמכשירים דוגמת רסיברים. ההפרדה משאר רכיבי לוח האם מאפשרת סינון ומניעה של רעשים והפרעות חשמליות. קבלי ה-Nichikon מיועדים לריכוך והספקה של חשמל ליציאות הקול בלוח האם. משתמשי גדולים ואוזניות בעלי התנגדות גבוהה הם המרוויחים הגדולים של הטכנולוגיה הזאת, שמלבד איכות מספקת גם הגנה מפני רעשים לא רצויים כשעוצמת השמע משתנה לפתע במהירות (כמו פיצוצים).

IMG_3896

אלו הן היציאות האחוריות של לוח האם המיועדות לגב המארז. כצפוי, גם כאן יש מכל טוב. ישנן עשר יציאות 3.0 ולצערי כולן מגיעות מבקר צד-שלישי של ASMedia. היה נחמד לראות שתיים מהן מגיעות מערכת השבבים, רק כדי למנוע מצב של תאימות במידה ודרייברים עדיין לא מותקנים. שתי יציאות ה- 2.0 השחורות מגיעות הישר מערכת השבבים וקיומן של יציאות כאלה הוא דבר שמשמח אותי, שכן הן מבטיחות תאימות מקסימלית למקלדות ועכברים.

ישנן שתי יציאות רשת מסוג RJ45 ושתיהן מחוברות לבקרים של . התצורה הזאת מאפשרת חיבור של ה-X99 Deluxe למחשב אחר להעברת מידע בזמן שהוא עצמו מחובר לרשת בו-זמנית. הצד הימני של מערך היציאות הזה שייך לקול ולתקשורת האלחוטית. מימין, יציאות ל-7.1 ערוצי קול בתוספת יציאה אופטית ומשמאל הברגות המיועדות לאנטנה שמקבלים עם לוח האם. אם שתי יציאות הן לא מספיק, מספקת גם תקשורת 4 ו-WiFi בתקן ac המהיר ביותר עם מהירות עצומה של 1300 מגה-ביט לשניה (162 מגה-בייט לשניה).

מערכת הכח והקירור, התושבת הבעייתית

IMG_3895 IMG_3898

בלוח האם X99 Deluxe ישנה מערכת הספקת כח למעבד שבנויה ממערך של שמונה שלבים. השלב הראשון הוא מייצבי המתח, עליהם יש גוף , השני הוא הסלילים המוצקים (המלבנים) והשלישי הוא הקבלים המוצקים. משם החשמל עושה את דרכו אל רכיבי המעבד.

אילולה מערכת הכח הזאת הייתה ניצבת בלוח אם מסדרת Z97, היא הייתה נחשבת לבין המתקדמות ביותר, אך כאן מדובר במערכת סולידית וטובה שיש טובות ממנה. בכל זאת, היא לא צריכה להגביל למעבדי התושבת תחת קירורי אוויר ומים.

בכל הנוגע לתושבת, בדרך כלל יצרניות משתמשות בציפויי זהב עדינים לשיפור המגע ושם זה נגמר. כאן, החליטה אסוס ליישם שדעות על שימוש בה חלוקות. על אף ששם התושבת הוא LGA2011 והמעבד מכיל 2011 נקודות מגע, מסתבר שלא כל ה-2011 נוכחים בתושות עצמן. כאן, הוסיפה כמה נקודות מגע בעצמה לשיפור הספקת הכח למעבד וקראה לטכנולוגיה OC Socket. אנחנו תמיד בעד תוספות שמשפרות את חוויית השימוש ויכולת הרכיבים, אבל מדובר כאן בהפרה של סטנדרט ברור שעורר מחלוקת.

כשהודלפה טכנולוגיית ה-OC Socket לפני השקת התושבת החדשה, רבים דנו בשימוש בתושבת שאינה דומה לחלוטין לתושבות LGA2011-v3 אחרות ושלא כך עיצבה את המעבדים לעבוד. אמנם, נראה שבמחלקת ההנדסה של הגדילו ראש וכיום היא מגבה באחריות נזק שיגרם למעבדים בלוחות אם המכילים את טכנולוגיית ה-OC Socket. אלו חדשות טובות לאלו שמתכננים להוציא את המיץ למעבדים באמצעות המהרות רציניות.


1 2 3 4העמוד הבא
תגיות

6 תגובות

 1. שיואו… איזה לוח סקסי!!! וואוו! אין מילים.
  ראיתם את I\O הזה..

 2. לוח נהדר , וכיף לראות אותו משתקף בחלון המארז בתאורה לבנה , ובקשר למחיר אתה צודק , בגלל זה הרשיתי לעצמי לקנות אותו כשהייתי באילת ( 1700 ש"ח זה כבר מחיר "הגיוני" )

 3. יש לי התלבטות בינו לבין הx99 g1 של ג'יגהבייט,
  מה יותר טוב? ואין בעיית תאימות עם הזיכרונות כמו שציינת בביקורת

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close