קירורי מים קומפקטיים בביקורת – אנטק וקורסאיר

קירורי מים – לא רק לאקסטרים
 
האופנה הלוהטת ביותר בשנים האחרונות, ובדגש על השנה האחרונה בעולם הקירורים, היא ללא ספק אופנת ערכות קירורי המים הקומפקטיות. מלבד חברת Corsair, שהביאה את הקונספט כפי שהוא כיום לתפוצה רחבה, לאט אך ביציבות גוברת התחרות בנישה זו של עולם אמצעי הקירור.
 
כאשר Corsair הציגה לראשונה את אמצעי הקירור מדגם H50 נתקלנו בפתרון קירור אשר שינה את הנורמות שהיו מוכרות לכולנו. לפתע, התגלה קירור מים קומפקטי שיהיה מסוגל לתת קרב קשה אפילו לקירורי האוויר האימתניים ביותר. ניתן לומר אפילו ש-Corsair הצליחה לפרוץ לתודעת המשתמשים בכך שיצרה מוצר אמין, פשוט יחסית ובעל ביצועים מצויינים. לפני כן ניתן היה למצוא ערכות קירורי מים מוכנות אשר דורשות מעט ידע מוקדם בשביל להרכיב אותן. בתחילה, קירורים אלו (במיוחד של Thermaltake וזלמן) הצליחו להפתיע עם יכולות גבוהות מאוד אך ככל שעבר הזמן קירורי האוויר הצליחו לסגור את הפער ואף להשאיר אבק לפתרונות קירור המים הללו.
 
גוף קירור, רדיאטור, מאוורר וצנרת
מערכת קירור מים סגורה מורכבת ממספר רכיבים חיונים: משאבה, גוף קירור, רדיאטור, מאוורר וצנרת. כל הרכיבים פועלים יחד על מנת לסלק את החום מהמעבד, דרך גוף הקירור ומערכת הצינורות ובאמצעות המשאבה, היישר אל הרדיאטור והמאוורר, שם הוא מפונה אל חלל החדר. באמצעות מערכת קירור מים סגורה ניתן לקרר כמעט כל רכיב במערכת: מעבד, כרטיס מסך, ערכת השבבים של לוח האם, הזכרונות ואפילו את הכוננים הקשיחים.
בביקורת שלפניכם לקחנו שני קירורים מבוססי מים שונים למדי:  ה-H80 מבית Corsair ואת ה-Antec Kuhler 620. למרות שאנו בודקים את שני הקירורים ביחד, אנחנו לא מציבים אותם אחד מול השני.
  
Corsair H80
 
מתכת בסיס הקירור: נחושת
תאימות לתושבות: AMD AM2, AM3, Intel LGA 1155, LGA 1156, LGA 1366, LGA 2011, LGA 775
סוג סנפירי הרדיאטור: אלומיניום
מאווררים: שני מאווררים בגודל 120 מ"מ
מהירות המאווררים: 1300 – 2500 סל"ד
זרימת אוויר: 46 – 92 CFM (ר"ת Cubic Feet per Minute)
עוצמת רעש: 22 – 39 דביצלים
מידות רדיאטור: גובה: 152 מ"מ. רוחב: 120 מ"מ. עומק: 38 מ"מ
מידות המאוורר: גובה: 150 מ"מ. רוחב: 120 מ"מ. עומק: 25 מ"מ
תקופת אחריות: 5 שנים
מחיר לצרכן: 520 ש"ח
אריזת ה-Corsair H80 גדולה למדי ועטורה בצבעים הקלאסיים שליוו אותה במשך כל הסדרה: מלבד לוגו החברה נוכל למצוא רשימת נתונים טכניים וטבלת השוואה מול קירורי ה-H60, ה-H100 וקירור הסטוק של אינטל.
דור שלישי לסדרה

הקירור החדש מבית Corsair מהווה דור שלישי לסדרת קירורי המים של החברה. מאחר ויש לחברה ניסיון רב בשטח, אנו מצפים לראות מוצר מבטיח שמסוגל לעקוף את מלך קירורי האוויר, ה-Noctua NH-D14.

חברת Corsair השיקה דגם נוסף מאותה הסדרה העונה לשם H100 כאשר ההבדל היחידי ביניהם הוא גודל הרדיאטור: ב-H100 נוכל למצוא רדיאטור בגודל 240 מ"מ אשר גם הוא יכול תומך בשני מאווררים מכל צד. כמו כן, על גוף הקירור מותקנת משאבה קטנה. אומנם מדובר במשאבה יחסית חלשה, אולם תפקידה לתמוך במשאבה הראשית ולא להחליפה.

בתוך האריזה נמצא את כל חלקי הקירור מחולקים בתוך שקיות אישיות. הדבר הראשון שתפס את תשומת ליבנו הוא גודל הרדיאטור וניכר כי חברת Corsair הגדילה את מידותיו מאז שהשיקה את ה-H50 לפני כשנתיים.

שני סוגי רדיאטורים

רדיאטורים במערכות קירור מים מתחלקים לשני סוגים עיקריים: רדיאטור בעל צפיפות סנפירים גבוהה ובעל צפיפות נמוכה. לרדיאטור במערכת ה-H80 צפיפות של שישה סנפירים לסנטימטר – צפיפות גבוהה יחסית (צפיפות נמוכה הינה כ-3 סנפירים לסנטימטר). לצפיפויות שונות חשיבות בבחירת סוג המאוורר כי רדיאטור בעל צפיפות סנפירים גבוהה זקוק למאוורר המסוגל לדחוף אוויר ביעילות דרך התעלות הצרות של הסנפירים. לרדיאטור בעל צפיפות נמוכה אין צורך במאוורר עוצמתי בשל הפרעה נמוכה יותר לאוויר העושה את דרכו לצידו השני. באופן טבעי, רדיאטורים בעלי צפיפות סנפירים גבוהה יגרמו לרעש חזק יותר עם מאוורר זהה ביחס לרעש אותו יפיק רדיאטור עם סנפירים בצפיפות נמוכה.

מידת יישור בסיס גוף הקירור הינה טובה למדי כאשר ניתן לראות בבירור שיש מגע באזור החשוב ביותר – האזור בין אמצע גוף הקירור והמעבד. אי דיוקים וסטיות בצדדי גוף הקירור אינן קריטיות במיוחד.
התקנה קלה במיוחד

התקנת ה-H80 קלה במיוחד ויכול מאוד להיות שמדובר בהתקנה הפשוטה והקצרה ביותר שיצא לנו להתעסק עימה. את הפלטה האחורית חיברנו ישירות ללוח האם ומשם התאמנו את הברגים מצידו השני של לוח האם. לאחר מכן הנחנו את בלוק הקירור וקיבענו אותו למקומו באמצעות הברגים.