תחרות לאינטל: סמסונג החלה בייצור סדרתי של כונן NVMe ראשון לשוק הביתי

מובילת שוק כונני ה-SSD תשיק בקרוב גירסה מעודכנת לכונן ה-SM951 המתקדם שלה, שיציע ביצועים גבוהים עוד יותר תודות לתמיכה בתקן ה-NVMe החדש

לפני שבועיים עשתה אינטל את הצעד המשמעותי הראשון בדרך להפיכתו של תקן ה-NVMe החדש, שפותח מתחילת דרכו במיוחד עבור כוננים מבוססי שבבי הבזק, לסטנדרט הקצה הגבוה בשוק האחסון הביתי. כעת, נראה כי מובילת שוק ה-SSD סמסונג לא מתכוונת להישאר מאחור – ומכריזה על ייצור מסחרי של כונני ה-SM951 שלה, הפעם בגירסה תומכת NVMe.

snnvme4
SM951 יהפוך למרשים עוד יותר בעתיד הקרוב

מבולבלים? כונני ה-SM951 של סמסונג הוכרזו כבר בתחילת דרכם ככונני NVMe בכל רמ"ח איבריהם, אך נראה כי בכדי להקדים את הגעתם לשוק בסמסונג החליטו על הכנה של גירסת ביניים עם בקר מבוסס תקן AHCI סטנדרטי – מה שעדיין לא מנע ממנו להיות אחד מכונני ה-M.2 המתקדמים והנחשקים ביותר בשוק, על אף ההיצע המוגבל עד מאוד.

כך הוצג ה-SM951 לראשונה במקור, לפני קרוב לשנה
כך הוצג ה-SM951 לראשונה במקור, לפני קרוב לשנה – ומאז נראה שהמאפיינים שלו רק השתדרגו

עכשיו, מתקרב היום בו נראה את ה-SM951 נוחת בשוק בגירסתו המיועדת והמתקדמת עוד יותר – עם בקר תומך NVMe, אשר למעשה יהפוך אותו לכונן ה-M.2 הראשון בשוק הביתי שתומך בתקן החדש. בסמסונג טרם חשפו פרטים טכניים מלאים על גירסה זו של ה-SM951, אך ידוע כי הוא יוצע בנפחים של 128GB, 256GB ו-512GB (כולם בהתבסס על תצורת M.2 באורך 80 מילימטרים ורוחב 22 מילימטרים, בדומה לגירסת ה-AHCI) עם מהירויות קריאה וכתיבה רציפות מירביות של 2,260MBps ו-1,600MBps בהתאמה, וביצועי קריאה וכתיבה אקראיים מירביים של 300,000IOPS ו-100,000IOPS בהתאמה – גבוה הרבה יותר מהגירסה העכשווית "הפשוטה" של הכונן.

snnvme1

snnvme
ה-SM951 בגירסת ה-NVMe כבר זמין למעשה עבור משתמשים ארגוניים כבסיס של כונן PCI-Express מ-HP – וזה מאפשר לנו לקבל קצת יותר פרטים טכניים מאלו שסיפקו סמסונג עצמה בהכרזתה

ה-SM951 המשודרג של סמסונג ככל הנראה לא יוכל להגיע לאותה רמת ביצועים של ה-SSD 750 המפלצתי של אינטל, אך רצוי לזכור כי מדובר במוצרים מקטגוריות שונות לגמרי הן מבחינת נפחי האחסון והן מבחינת התצורה והייעוד, כשהמוצר של אינטל מגיע ככרטיס PCI-Express גדול או ככונן 2.5 אינץ' "שמן" בעוד שהמוצר של סמסונג הוא לוח זעיר מימדים שמציע גמישות גבוהה משמעותית ומיועד בראש ובראשונה למחשבים ניידים למיניהם. בנוסף, בדיקות ראשוניות מעידות כי ה-SM951מצליח להתקרב לרמת הביצועים האדירה של ה-SSD 750, תוך שהוא מתאפיין בצריכת הספק שנמוכה ביותר מפי 2 – "בונוס" משמעותי נוסף לכונן המיועד למכשירים ניידים מבוססי סוללה, ויתרון בולט נוסף שמיועד להיות מנת חלקו של תקן ה-NVMe.

ה-SM951 לצד המתחרה העיקרי שלו, לפחות בשוק הביתי
ה-SM951 לצד המתחרה העיקרי שלו, לפחות בשוק הביתי

לקינוח, הדובדבן שבקצפת ה-SM951 עשוי להיות מחירו – משום שההבדל בין AHCI ו-NVMe הוא ברמת הקושחה והתוכנה בעיקר, הדגם המשודרג לא אמור להיות יקר באופן משמעותי מדגם ה-AHCI אותו ניתן לרכוש כבר היום, על אף השיפור המאסיבי (הצפוי) בביצועים עצמם. ה-SM951 הוא בהחלט לא כונן SSD זול, אך כאשר גירסת ה-NVMe שלו אכן תגיע היא בכל זאת צפויה להציע תג מחיר תחרותי ביחס לתוספת היכולות לעומת כל מוצרי ה-M.2 האחרים בשוק שתומכים ב-AHCI בלבד.

בדומה לגירסת הנוכחית, גם גירסת ה-NVMe של ה-SM951 מיועדת בראש ובראשונה ליצרניות הניידים והאולטרבוקים, ועל כן סביר להניח שנזכה לבדוק את יכולותיו בפועל לראשונה במסגרת אחד ממכשירי הדגל הניידים שיגיעו אל החנויות בחודשים הקרובים – אך עם זאת, סביר מאוד שבמורד הדרך נראה גם אותו צץ בחנויות החומרה המקוונות ברחבי העולם כאופציה לרכישה נפרדת עבור כל מי שמחפשים את הביצועים המירביים בגודל המינימלי למחשב שלהם.