תושבת AM4 בחוד החנית: לוח אם Gigabyte X570 Aorus Xtreme בביקורת

לקחנו לביקורת את לוח האם היוקרתי ביותר של Gigabyte לתושבת המודרנית של AMD – בשביל להבין מה הופך אותו למיוחד כל כך

שנת 2019 תיזכר בעולם החומרה כשנה של AMD בעיקר. השנה הזאת היא הזמן שבו ללא עוררין נשברו ספקות של רבים לגבי יכולת AMD להשיק מעבדים שולחניים עוצמתיים שנותנים תחרות חזקה לאינטל בסוגי השימושים השונים.

אחת האינדיקציות החשובות ביותר לתושבת מעבדים בריאה היא מבחר של לוחות אם והשקעה בדגמים יוקרתיים במיוחד. עד דור X570 של AMD שהושק השנה היו לוחות אם מתקדמים לתושבת AM4 עבור מעבדים קודמים, אבל לא יוקרתיים כמו שראינו החל מהקיץ הזה. אנחנו רואים רמות מחירים והשקעה מגיעים לרף חדש לחלוטין עבור תושבות מעבדים סטנדרטיות היסטורית, אפילו בהשוואה לתקופות טובות יותר של אינטל.

כל יצרן של לוחות אם הציג שלל לוחות אם עם ערכת השבבים X570 לתושבת AM4, וכל יצרן התחיל בפחות מ-200 דולר והתקדם מעבר לקו 500 הדולר.

הפעם אנחנו מדברים על מה שראוי בהחלט להקרא "לוח האם המתקדם ביותר לתושבת AM4" מהרבה סיבות.יצרנית החומרה Gigabyte הלכה רחוק, מאוד רחוק עם X570 ובאה עם דגם בעל תג מחיר של 699 דולר, והוא ה-X570 Aorus Xtreme.

למיטב הבנתי, מדובר בשמועות שלא אושרו, לוח האם הזה כל כך מתקדם, שהוחלט תחילה לתמחר אותו ב-599 דולר, אך לאחר ש-Gigabyte ראתה את מחירי המתחרות שלה היא אמרה "אפשר להוסיף 100 דולר, ועדיין נכבוש את השוק הזה". במחיר של כ-3700 שקלים או 699 דולר, מדובר בלוח אם שיקר מכל מעבד שקיים לתושבת הזאת, וצפוי להיות יקר כמו מעבד ה-Ryzen 9 3950X בעל 16 הליבות שיושק בקרוב.

כמות העזרים שמגיעה באריזה של לוח האם הזה אדירה. לא זוכר מתי שראיתי כזאת כמות של כבלים, מתאמים ועזרים שונים באריזה של לוח אם. לא חושב שראיתי דבר כזה גם בלוחות Asus ROG היקרים ביותר. האריזה כוללת את בקר ה-RGB הזה למאווררים ופסי לדים, כבלי SATA, אנטנת WiFi, חיישני טמפרטורה (תרמיסטור) ועוד.

ה-X570 Aorus Xtreme הוא לוח אם בתצורת EATX (או Extended ATX), זאת בשל רוחבו העובר את האפשרי בתקן ATX סטנדרטי, 27 סנטימטרים לעומת 24.5 סנטימטרים אפשריים. גובהו של לוח האם עומד בתקן ATX של 7 ממשקי הרחבה, או 30.5 סנטימטרים סה"כ.

בכל הנוגע לעיצוב, ה-X570 Aorus Xtreme הוא אחד מלוחות האם הפשוטים והחלקים למראה. שילדת אלומיניום עבה מכסה חלק מאוד מכובד מלוח האם כולל ממשקי ה-M.2 השונים. ה-X570 Aorus Xtreme, באופן קצת משונה ותמוה אני חייב להודות, הוא לוח האם היחיד בעל ערכת השבבים הזאת שמכיל קירור פאסיבי לחלוטין, ולא כולל מאוורר כלל. גוף הקירור העצום שיושב על לוח האם הזה מיועד בעיקר לקירור של ערכת השבבים.

אל הגוף שמחובר לערכת השבבים ישנו אפילו צינור נחושת מצופה ניקל שמוביל לגוף קירור נוסף. נעשה דגש רב בשמירה על טמפרטורות פעולה תקינות בלוח האם הזה.

כמו לוחות אם רבים, גם ה-X570 Aorus Xtreme תומך ב-DDR4 במהירויות של 3200MHz ויותר ובנפח כולל של 128GB.

לפי הדרך בה Gigabyte הינדסה את לוח האם הזה, נראה שהוא פונה בעיקר לאלו שממש שונאים לראות כבלים כשהם מסתכלים על המחשב שלהם. מעולם לא נראה לוח אם שכולל כל כך הרבה חיבורים בזווית 90 מעלות בקצה לוח אם. ישנם מחברי מאווררים, מחבר החשמל מסוג 24PIN, חיבורי RGB לצד SATA ו-USB קדמי למארז. המטרה היא כמובן להעביר כבלים דרך חורים במארז ישירות אל החיבורים הללו.

ה-X570 Aorus Xtreme לא חוסך ביציאות אחוריות וכולל את מה שהייתי קורא לו מערך מושלם, או לפחות קרוב לזה. ישנו שילוב נכון של יציאות USB 2.0 (בשחור) לדברים שלא רגישים למהירויות תעבורה כמו מקלדת, עכבר או אוזניות. כמו כן יש USB 3.2 Gen2 (באדום) ו-USB 3.2 Gen1 (בכחול, לבן). ישנו חיבור הברגה לאנטנת WiFi ו-Bluetooth שמקבלים באריזה, וגם כפתורים לאיפוס של ביוס ולצריבה של ביוס מדיסק און קי שמכניסים לממשק הלבן. לצורך הבהרה, המונח USB 3.1 GenX הוחלף, וכיום כל ממשקי ה-USB לסוגם נקראים USB 3.2 GenX, כאשר Gen1 מאפשר 5Gbps, סוג Gen2 מאפשר 10Gbps וסוג Gen2x2 מאפשר 20Gbps, סוג שטרם הגיע ללוחות אם.

ה-Q-Flash Plus היא פונקציה שכל מה שהיא דורשת מהמשתמש היא להכניס דיסק און קי עם ביוס מעודכן לממשק הלבן, ללחוץ על הכפתור וביוס חדש יצרב על לוח האם במידה והוא לא תומך במעבד חדש שיושק. אין צורך במעבד בתושבת בשביל לבצע את הפעולה הזאת כלל.

Ethernet מהיר במהירות 10Gbps בנוסף ל-1Gbps סטנדרטי הוא הדובדבן שבקצפת עבור לוח אם שכזה, ולמען האמת די מתבקש עבור המחיר הגבוה. אישית, אני שמח גם ששבב ה-1Gbps הוא מבית אינטל ולא Realtek, להם יש מוניטין מעט פחות טוב בשבבי Ethernet. מוניטין כן טוב שיש ל-Realtek הוא בתחום האודיו ללוחות אם. ה-Aorus Xtreme החדש מצויד ב-ALC1220-VB יחד עם חיווי ראוי ומגברים להתמודדות עם אוזניות בעלות התנגדות גבוהה מבית ESS.

ללוח האם שני שבבי ביוס ושני מתגים המאפשרים משחק בניהם. מתג אחד בוחר בשבב הרצוי לשימוש, והמתג השני מאפשר מעבר לביוס אחר במידה ואין אתחול תקין. למעשה, מטרתו של אחד המתגים היא למנוע תופעה ספציפית בלוחות Gigabyte שיכולה להיות מעט מטרידה לאלו שעוסקים באוברקלוקינג, שכן במידה ולוח האם לא מבצע אתחול תקין, הוא פשוט עובר לביוס השני, שיכול להיות שלא מעודכן ולא מכיל הגדרות טובות. במידה וביוס מסויים נעול, רק הביוס הספציפי הזה ינסה לבצע אתחול.

ניתן להסיר חלקים משילדת האלומיניום של לוח האם. ההסדרה כוללת שלושה ממשקי M.2 לכונני SSD כאשר כולם עובדים בתקן PCI-Express 4.0 בשימוש מעבד Ryzen 3000 בארכיטקטורת Zen 2. החיבור העליון מחובר ישירות למעבד, והשניים שמתחת מחוברים לערכת השבבים.

סביב תושבת המעבת מוצרת מערכת אספקת החשמל המתקדמת ביותר הקיימת לתושבת AM4. למעשה, מדובר במערכת המתקדמת ביותר שזכורה לי… מעולם בתושבת סטנדרטית. חלק ענק מתקציב היצור של לוח האם הולך לאיזור הזה. דרך שני חיבורי חשמל מסוג 8PIN (אפשר לחבר גם רק אחד) מגיע חשמל מספק הכח ועובר המרה מ-12V למתח הדרוש למעבד. על בקרת המתח יושב בקר מסוג XDPE132GSC של Infineon. מדובר בבקר 16 שלבים אמיתי ראשון מסוגו בתעשיה. לליבות המעבד מיועדים 14 ולבקר ה-IO מיועדים שניים. השלבים מכילים מייצבי מתח מדגם TDA21472 OptiMos של Infineon. הם למעשה עושים המרה DC-DC מתח הנכנס אל המתח הרצוי. מדובר במייצבים מהיקרים והמתקדמים בתעשיית הלוחות המודפסים.

רק בשביל לסבר מעט את האוזן לגבי מחיר של מערכת כזאת, רוב מערכות אספקת החשמל בלוחות אם מתקדמים מסתכמים בעלות של בין 12 ל-16 דולר בממוצע, כולל מייצבים, קבלים ובקרים למיניהם. עלות של מערכת כזאת היא בערך פי 4, על קו 60 דולר. מחיר של מייצב מתח סטנדרטי עומד על איזור 80 סנט עד דולר, בעוד שכל TDA21472 שכזה יעלה סביב 3 דולר.

לא רק שמדובר במייצבי מתח בעלי יעילות אבסורדית לחלוטין, אלא שהגדילה Gigabyte לעשות וכללה גם גופי קירור בעלי מניפות אלומיניום וצינורות נחושת. מדובר פה על הפסגה שבמוכנות להתמודדות עם צריכת חשמל מהתושבת.

אני טיפוס של Form over function אבל אני חייב להודות שמבחינת עיצוב עשתה Gigabyte עבודה פשוט יוצאת מגדר הרגיל. מערכת חשמלית של 980A כמו שהציבה פה יכולה בקלי קלות גם לספק מעבדים שלעולם לא יראו את תושבת AM4. זאת מערכת חשמלית שהייתי שמח לראות בלוח X399 למעבדים בעלי 32 ליבות, ואין ספק שהמוכנות לחנקן נוזלי היא חלק עיקרי, לא שחנקן נוזלי אי פעם ידרוש יותר מ-500A מהמערכת הזאת, גם לא בשימוש Ryzen 9 3950X בעל 16 ליבות. צריכת חשמל טיפוסית במאמץ של שבב כזה תחת קירור אוויר או מים היא כ-175A בלבד.

כמובן שלדים ב-RGB הם חלק נדרש היום בכל מוצר חומרה מתקדם. Gigabyte עושה זאת בסטייל עם ה-X570 Aorus Xtreme.

גם ערכת השבבים מקבלת קצת צבע הודות לנורות לד. לנורות כמובן שליטה מלאה דרך התוכנה של Gigabyte, ה-RGB Fusion.

ללוח האם פלטה אחורית עבה מאלומיניום עם פדים תרמיים המחברים אותה לאיזורים חמים בלוח כמו ערכת השבבים ומייצבי המתח. רק עוד תוספת לאבסורדיות הקיימת של ה-X570 Aorus Xtreme.

יש ביוס חדש!

אחת התלונות החוזרות בשנים האחרונות כלפי Gigabyte בדרך כלל הייתה "החומרה טובה, אבל הביוס… טעון שיפור". נראה ש-Gigabyte הקשיבה לפידבק ולאחר הרבה שינויים אנחנו מקבלים ביוס חדש וטרי לחלוטין, שאגב התעדכן גם ללוחות אם קיימים דוגמת אלו בעלי ערכות השבבים Z390 ו-Z370.

ב-Gigabyte לוקחים את הגישה של אסוס, וזה לא דבר רע בכלל. הביוס נפתח בעמוד כללי על מידע של רכיבי מערכת כמו מעבד, גרסה, מאווררים ואמצעי אחסון. התלונה היחידה שנשארה לי היא קצב תצוגה יחסית נמוך של 12-15 לשניה. תגובתיות עדיין מרגישה מעט איטית והייתי שמח אם -Gigabyte יכולה להגביר את קצב הפריימים לשניה בביוס לפחות ל-30.

ישנו מצב מתקדם שמגיע לעמודות שאנחנו מכירים מהביוסים הקודמים. אפשרויות לאוברקלוקינג יש בשפע בלוח אם שכזה וכל מה שבאמת זקוקים לו בשביל להמהיר מעבד גם תחת קירור חנקן נוזלי. ישנו גם תיאור של אפשרויות בתחתית המסך אם כי דבר אחד שמציק לי הוא שלחלק מהאפשרויות אין תיאור כלל. אם מוסיפים תיאור שיסביר למשתמש מה הגדרות עושות, דווקא דבר שכזה הופך לשימושי ביותר בהגדרות הפחות נפוצות. אני מקווה מאוד ש-Gigabyte תחכים ותוסיף תיאור גם לאפשרויות שלא מכילות זאת.

האפשרות למועדפים חוזרת, עם טאב במיועד רק לזה ויכולת סימון קלה לאפשרויות מועדפות בביוס, אך שכל האפשרויות הנפוצות ביותר עבורכם יוכלו לבלות במקום אחד בלי דפדוף ארוך. לצורך דוגמה, לאוברקלוקינג סטנדרטי אפשר יהיה להכניס שם מתח ליבה, פרופיל XMP ומתח זיכרון למשל.

חווית השימוש וביצועים

לפני הכל חשוב לי להדגיש שאנחנו רחוקים מאוד מהיום שבו בחירת לוח אם השפיעה באופן ישיר על ביצועי מעבד. אמנם, אם להיות פוליטיקלי קורקט, לוחות אם שונים כן הראו שימוש לא אחיד במיוחד בפונקציית הטורבו של מעבדי Ryzen 3000. נראה שיש הבדלי תדרים יחסית לא גדולים של 25-50MHz בתדר פעולת מעבדים בין לוחות אם שונים. נכון לעת כתיבת שורות אלו יצאה גרסת ביוס חדשה שאמורה לשטח את ההבדלים בין לוחות האם השונים. בין כה וכה, על פי בדיקות בלתי תלויות נמצא ה-X570 Aorus Xtreme בראש רשימת לוחות האם לתושבת AM4 בתדר פעולת מעבדים. מעבדי Ryzen 3000 פועלים בתדר הגבוה ביותר כשהם על לוח האם הזה.

לשאלת טמפרטורת ערכת השבבים, ה-X570. כאמור, לוח אם זה הוא הראשון והיחיד כרגע שעושה שימוש בגוף קירור פסיבי לחלוטין לערכת השבבים ומסתמך על הגודל העצום של שילדת האלומיניום וצינור הנחושת לקירור מייצבי המתח שבאופן קצת אירוני אמור להיות קריר הודות ליעילות הרבה שלהם.

כאשר עגנתי כשני כונני SATA בנוסף לשני כוננן M.2 והרצתי בחינות תעבורה לכוננים מדדתי את טמפרטורת השטח שעל גבי ערכת השבבים. אני שמח להגיד שלוח האם הזה עושה עבודה פנטסטית ובשום מצב טמפרטורת ערכת השבבים לא עברה את רף 66 מעלות הצלזיוס בבחינות שלי. מדובר בטמפרטורה נוחה למדי, בהתחשב בזה שהשבב הזה מסוגל לעמוד גם ב-90 מעלות צלזיוס ללא בעיה כלל. הקירור של Gigabyte – עובד.

בכל הנוגע לאוברקלוקינג של מעבדים – כרגע ה-Ryzen 9 3900X בעל 12 הליבות הוא המעבד הרציני ביותר שזמין לצרכן עבור לוח האם הזה, ואם להגיד את האמת, מדובר באוברקיל רציני למדי. זה להשתמש במעבד שאי אפשר למתוח מעבר לקו ה-200A אל מערכת חשמלית בעלת יכולת של 980A ויעילות המרת מתח מירבית באיזור 400A. זה כמו לקחת לוח X570 סטנדרטי ולהתקין עליו Ryzen 3 3200G. כל דבר מתחת ל-Ryzen 9 3900X לדעתי הוא בזבוז מוחלט ללוח אם מטורף שכזה, אלא אם אתם פאנטים רציניים של שקט, עמידות ומראה החמקן המפציץ שיש ל-X570 Aorus Xtreme.

התמיכה בזיכרון גם ראויה למדי, למרות שחשוב לזכור שהיא תלויה גם בבקר הזיכרון שבמעבד בתושבת. פעולה עם ארבעה מקלות זיכרון יחדיו במהירות של 3200MHz CL14 עובדת ללא בעיה כלל. העלאה לתדר של 3466MHz לצערי לא עובדת בתצורה זאת, אלא אך ורק עם שני מקלות זיכרון בלבד. אולי לכם עם מעבדים אחרים יהיה יותר מזל בנושא. בכל זאת, הישג לא רע בכלל.

מאוד לא קל להצדיק לוח אם שעולה 3,700 שקלים, אבל זה המצב כשאתה לוח האם המתקדם ביותר, המהונדס ביותר, והיקר ביותר לייצור בתושבת AM4. אני לגמרי רואה לוח אם שכזה מככב בבניות קירור המים הרציניות ביותר יחד עם מעבד ה-Ryzen 9 3950X שעתיד ממש בקרוב לצאת לעולם. גם אז הוא יהיה אוברקיל, אבל לפחות מחיר המעבד והלוח יהיו דומים. חשוב לי שוב להדגיש שקיימים מוצרים זולים משמעותית בעלי יכולות מדהימות דוגמת X570 Aorus Master של Gigabyte עצמה שיוכלו גם יחסית בקלות להתמודד עם ה-Ryzen 9 3950X הקרב.

קצת קשה להעביר במילים את ההתרשמות לי בפן ההנדסי ללוח אם שכזה. עבדכם משקיע לא מעט שעות בימים אלו על למידה ועבודה עם לוחות מודפסים, אותות וכל תהליך היצור עצמו. זו ההשקעה בפרטים הקטנים, בזה שיש חיבורים שחשוב שיהיו ב-90 מעלות, במערכת החשמלית וביציאות האחוריות, בחיווי הרציני שבלוח עצמו. כמובן שיש גם WiFi 6 מהיר, יש RGB ומה לא. זה לדעת שכן אפשר לקרר פסיבית לוח אם שכזה על כל רכיביו, ולעשות זאת עם כמויות רציניות של אלומיניום. ה-X570 Aorus Xtreme הוא לוח האם הכבד ביותר שיצא לי לפגוש לתושבת סטנדרטית.

ה-X570 Aorus Xtreme הוא אחד בדור. למעשה, אני לא בטוח מה עוד Gigabyte יכולה לעשות שהיא לא עשתה מעבר לשינויים מאוד קטנים בשביל לייצר לוח אם מתקדם גם בדור הבא. אני כן יודע שמאוד אשמח לראות טירוף הנדסי שכזה גם עבור לוחות אינטל וגם עבור לוחות X399 למעבדי Threadripper בעתיד, פשוט כי עוד לא ראינו מערכת חשמלית שכזאת אפילו בלוחות האקסטרים. עוד קצת לעבוד על הביוס, והדבר הזה יהיה מושלם.

העיצוב הטוב ביותר, מומלץ – לוח אם Gigabyte X570 Aorus Xtreme

ה-X570 Aorus Xtreme של Gigabyte הוא הטוב ביותר מכל העולמות לתושבת AM4. הוא מוריד את החשש מכשל מכאני של מאוורר על ערכת השבבים ומוסיף המון קירור. מערכת אספקת חשמל מתקדמת בנוסף לפונקציות אוברקלוקינג מתקדמות הופכות אותו ככל הנראה למוצר המושקע ביותר של Gigabyte כיום.