שווה אבל שונה: Radeon Fury X מושק וזוכה לביקורות חיוביות

47 תגובות

כרטיס הדגל החדש של AMD סוף סוף כאן, ולמרות שאינו מצליח להכריע את המתחרים מבית , נראה כי הוא מהווה אלטרנטיבה ראויה, קרירה ושקטה עבור הרזולוציות הגבוהות

לאחר כמעט שנה וחצי של המתנה מלווה בשמועות שונות ומשונות – כרטיס מסך מוביל חדש מ-AMD סוף סוף נוחת בחנויות, ועל אף כל החששות וההערכות הקודרות מצליח לספק תחרות ראויה לכרטיסי ה-Maxwell 2.0 המובילים של .

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


למרות דיבורים ברשת על כך שזכרון גראפי בנפח 4GB, מהיר ככל שיהיה, לא יצליח לספק את הסחורה ברזולוציות הגבוהות, ה-Fury X מצליח לספק ביצועים דומים עד זהים לגמרי לאלו של ה-GeForce GTX 980 Ti וה-GeForce Titan X דווקא בגיימינג בהגדרות של 2,160×3,860 פיקסלים, ולמעשה מוכיח כי ה-HBM החדשני אכן בשל בכדי להקפיץ מוצרים מסחריים לרמה אחת מעל הטכנולוגיות הוותיקות הקיימות בתחום.

Fiji, ככה זה נראה מבפנים
Fiji, ככה זה נראה מבפנים

למרבה ההפתעה, ברזולוציות שנמוכות מ-4K ראינו את כרטיסי המסך של פותחים פער של בין 10 אחוז ל-20 אחוזים בממוצע, ככל הנראה בשל רלוונטיות נמוכה יותר של רוחב פס הזכרון במצבים אלו.

fre14 fre13fre12fre11

גם לאחר קיזוז כותרים בהם ה-Fury X מתקשה לפעול בצורה מיטבית, הכרטיס של לא מצליח להתעלות על פני ה- Ti – לא בביצועים עצמם, לא ביעילות וגם לא ביציבות הביצועים


מקור: techreport.com ; techpowerup.com

ה-Fury X הצליח להפתיע מאוד בגזרת הקירור, שם מערכת המים שמגיעה כברירת מחדל הציגה נתונים מרשימים מאוד עם טמפרטורות שנעו סביב 60 מעלות בלבד במאמץ מלא, לצד מאוורר שפועל בעוצמת רעש זהה, פחות או יותר (של כ-32 דציבל), הן במנוחה והן בעבודה קשה.

קירור מים כסטנדרט מתגלה כבחירה ואסטרטגיה אפקטיביות מאוד
מים כסטנדרט מתגלה כבחירה ואסטרטגיה אפקטיביות מאוד

שני הנתונים האלו הם מעולים עבור כרטיס שמציג צריכת הספק ממוצעת של 280 וואט במאמץ (כ-40 וואט יותר מהמתחרה הישיר, ה-GeForce GTX 980 Ti), אך עם זאת ראוי לציין כי עוצמת רעש של 32 דציבל במנוחה הינה גבוהה יחסית, ובנוסף דיווחו מרבית המבקרים גם על יללה חלשה אך מתמידה ומציקה מאוד שהפיק ה-Fury X במסגרת פעולתו. ב- כבר הספיקו לשגר תגובה רשמית לכך והבטיחו שבדגמים הסופיים שיגיעו אל הצרכנים אותו קול מעצבן לא יהיה קיים – אך אנחנו היינו ממליצים לחכות לתגובות רשמיות ראשונות מצרכנים בפועל, על מנת להימנע מתקלה פוטנציאלית שתגרום לכל לשכוח מעוצמת הרעש הנמוכה של מאוורר הכרטיס במאמץ.

בין המבקרים נרשם חוסר אחידות משמעותי בכל הנוגע לעוצמת הרעש של ה-Fury X – כאשר ההבדלים הגדולים נובעים ככל הנראה בעיקר מהיכולת של מכשירי המדידה השונים לקלוט את אותה יללה בלתי תקינה של הכרטיס

הקרירות של ה-Fury X היא נהדרת (מדובר על טמפרטורה שנמוכה בכ-25 מעלות מה-GeForce GTX 980 Ti ומה-GeForce Titan X), אך לצערנו נראה שלא ממש ניתן יהיה לתרגם אותה להמהרות איכותיות במיוחד – הכרטיס של נעול להמהרה מירבית של בערך 100MHz בלבד עבור הליבה, ולא מאפשר המהרה כלל עבור זכרון ה-HBM. יתכן שבעתיד נראה פתרונות ומעקפים שיאפשרו לדחוף את הכרטיס אל הקצה האמיתי שלו, אך נכון לעכשיו נראה שיתרונות המים ישארו מוגבלים למדי.

fre8fre9

יש מקום לתוספת ביצועים בהתבסס על Mantle ועל – אך היא מינורית למדי

מקור: semiaccurate.com

בסופו של יום, ה-Fury X עשה קאמבק אדיר עבור ומתקרב מאוד אל ה-GTX 980 Ti וה-Titan X, אך לא מצליח לנצח אותם. צרכנים שקרירות ושקט (בכוכבית, עד שנוכל לוודא שבעיית ה'יללה' באמת נעלמה) חשובים להם מאוד יוכלו ללכת על ה-Fury X למערכות ברזולוציה גבוהה ללא חרטות, אך כל השאר יעדיפו כנראה את ה-GTX 980 Ti, שמציע חבילה וורסטילית, מגוונת ובסופו של דבר עם טובים יותר ברוב המקרים, גם אם ההפרש הוא אחוז או שניים בודדים.

fre1 fre

מקור: hardwarecanucks.com

למרות שאין פה ניצחון, ה-Radeon Fury X הוא מוצר חשוב מאין כמוהו בשוק העיבוד הגראפי. הוא לא רק מהווה תחרות משמעותית שהייתה חסרה לנו מאוד בשוק הביצועים העליון בשנה האחרונה, אלא גם מציע מספר סטנדרטים חדשניים שללא ספק יאומצו בקרוב בצורה נרחבת, תודות לסיפתח הזה. 

ככה זה נראה מבפנים 2
בעתיד הלא רחוק, כשכרטיסים עתירי יוצעו עם קירורי מים וזכרונות ברוחב פס גדול במיוחד כדבר שבשגרה – תדעו למי צריך להודות על כך

הכרטיס המוביל של יוצע במחיר בסיס של 650 דולר (בארץ הוא כבר החל להופיע בכמה חנויות, במחיר התחלתי מאסיבי של כמעט 4,000 ש"ח), זהה למחירו המומלץ של ה- Ti, כאשר התחרות הצמודה במיוחד בין שני הדגמים מרמזת על מלחמת מחירים אפשרית, כשבאופן כללי נראה כי כל קיצוץ מחיר מכל אחד מהצדדים יוכל להטות את כף המאזניים ביחסי העלות/תועלת.

GeForce GTX 980 Ti או Radeon Fury X? ליבת Maxwell 2.0 או ליבת Fiji? זה הזמן שלכם להכריע.

חסרון יחסי אחד נוסף של ה-Fury X הוא גישתה של AMD, שהחליטה לאסור על שותפותיה לבצע שינויים חומרתיים בכרטיס (לפחות לעת עתה), בדומה לשיטה של NVIDIA במסגרת משפחת ה-Titan שלה. המשמעות היא שבניגוד למצב אצל ה-GTX 980 Ti, תוספת ביצועים תודות לדגמים ספציפיים מומהרים ומשודרגים לא תהיה כאן כנראה - וכמו כן גם לא תהיה טכנולוגיה שמפסיקה את סיבוב המאוורר במצב מנוחה ותסייע להימנע מעוצמת הרעש הבלתי מבוטלת של ה-Fury X כשהוא אינו מועמס
חסרון יחסי אחד נוסף של ה-Fury X הוא גישתה של AMD, שהחליטה לאסור על שותפותיה לבצע שינויים חומרתיים בכרטיס (לפחות לעת עתה), בדומה לשיטה של במסגרת משפחת ה-Titan שלה.
המשמעות היא שבניגוד למצב אצל ה-GTX 980 Ti, תוספת תודות לדגמים ספציפיים מומהרים ומשודרגים לא תהיה כאן כנראה – וכמו כן גם לא תהיה שמפסיקה את סיבוב המאוורר במצב מנוחה ותסייע להימנע מעוצמת הרעש הבלתי מבוטלת של ה-Fury X כשהוא אינו מועמס