קשיים בהשקה: כרטיס המסך הנייד של אינטל לא ממצה את הפוטנציאל שלו בגיימינג

השקת הנייד הראשון עם Arc A730M במזרח ממשיכה לספק לנו תובנות מסקרנות אודות המיזם השאפתני

דגם כרטיס המסך הנייד הראשון בעידן הדיסקרטי החדש של אינטל שאפשר למצוא בחנויות ממשיך להעסיק אותנו ולעורר עניין גדול אצל רבים מחובבי החומרה, כאשר נתונים הביצועים הראשוניים המתקבלים ממנו ברשת גורמים להרבה גבות להתרומם בשל חוסר ההתאמה המובהק בין הפוטנציאל המוצג במבחני הביצועים הסינטטיים לביצועי הגיימינג המתקבלים בפועל בכותרים עדכניים ורלוונטיים.

אל המדווח המקורי מרשת Weibo הסינית הצטרף מקור מתוך האתר ithome.com, כאשר בין שניהם יש לנו כעת מאגר של מעל לעשרה כותרים שנבחנו תחת שלוש גרסאות שונות של מנהלי ההתקן הרשמיים מאינטל, כולל אחת שהגיעה שתי יממות לאחר ההשקה של הנייד מחברת Machinike שמהווה את בסיס הבדיקות עבור ה-Arc A730M.

אז מה היא תמונת המצב אודות יכולות כרטיס המסך הנייד עבור השוק הבינוני-גבוה? מעורבת ומבלבלת בהחלט, לטעמנו. בעוד ששני המקורות אימתו בהצלחה ציוני גראפיקה נאים עבור ה-A730M במספר גרסאות של מבחן ה-3DMark הפופולרי, עם תחרות ראש בראש מול ה-GeForce RTX 3070 הנייד – בכל המבחנים הנוגעים למשחקים ממשיים פרט לשניים (Metro: Exodus ו-Elden Ring מסתמנים כמו ההדגמות בהן הכרטיס של אינטל פורח וזורח, באופן יחסי) אותו A730M לא מצליח לדגדג שום גרסה של ה-RTX 3070 ללא תלות במעטפת ההספק שלה, ולמעשה נמצא נמוך יותר גם מה-GeForce RTX 3060 הנייד בגרסאותיו הצנועות.

לעיתים מדובר בקרב צמוד יחסית בין התוצאות הממוצעות של ה-RTX 3060 לתוצאות של הנייד הספציפי היחיד שכולל את ה-A730M שזמין לבחינה – ולעיתים מדובר ביתרון של עשרות אחוזים עבור דגם הביניים של NVIDIA, באופן שהיה אמור להפוך את תוצאות ה-3DMark המחמיאות של אינטל לבלתי אפשריות ובלתי הגיוניות בעליל. בנוסף, נראה כי לפחות כמה כותרים כלל לא פועלים כשה-Arc A730M בפעולה, בשל בעיות תאימות טכניות כאלו או אחרות.

האם הנתונים המאכזבים והפערים שאינם אחידים מהווים עדות לכך שלאינטל עדיין יש פערים גדולים בכל הנוגע למנהלי התקן יציבים ובשלים שמוציאים את המירב מהחומרה, או שמא זאת דוגמה לחסרון המובנה במשחקים שפותחו עבור חומרה ספציפית ולא עבור אחרה ועל כן תמיד יציגו העדפה מובהקת ובלתי הוגנת לאותם כרטיסים ואותן ליבות שהיו שם מהשלבים המוקדמים?

מה שבטוח הוא שגם עם כל המידע החדש קיבלנו בתוך ימים ספורים מאז השקת המחשב של Machenike ב-5.6 – הנסתר עדיין עולה על הגלוי בהרבה רמות, ועוד מבחני ביצועים מכל מקור באשר הוא יתקבלו בברכה בכדי להצטרף אל המאגר ולתת לנו הערכה אפשרית לרמות הביצועים האמיתיות של המתחרה החדש, בסביבה בה גם למעטפת ההספק בה פועל כל מוצר (ונכון לעכשיו היא לא לגמרי ברורה לנו עבור ה-A730M בתוך המחשב הנייד של Machenike) יש השפעה גדולה מאוד על מה שהוא מסוגל לעשות.