7 ננומטר, עד 64 ליבות: ליבות Zen 2 הן פלא טכנולוגי של AMD • HWzone
מחשביםמעבדיםכתבות נבחרות

7 ננומטר, עד 64 ליבות: ליבות Zen 2 הן פלא טכנולוגי של AMD

דור המעבדים החדש מ- ב-7 ננומטר יציע לא רק שיפור ביעילות ובביצועים המירביים של כל וליבה – אלא גם סידור ייחודי וחדשני עבורן שמשלב טכנולוגיות ייצור מדורות שונים

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


ההחלטה של אינטל להכריז על בואם של מעבדי 48 ליבות יום אחד בלבד לפני אירוע ה-Next Horizon של חיזקה את ההערכות שלנו לכך שנזכה לראות בו משהו בלתי רגיל – וזה אכן קרה, עם הצגה ראשונית לארכיטקטורה החדשה שיביאו עמן ליבות ה- 2.

ידענו עוד קודם כי השלב הבא של , אחרי השקת מוצרי ה-Ryzen, Threadripper ו-EPYC המקוריים עם ליבות Zen בליטוגרפיית והשקת מוצרים מעודכנים לשוק הביתי עם ליבות Plus בתהליך ייצור של 12 ננומטר, יהיה הצגת דור חדש עם ליבות 2 משופרות בתהליך ייצור חדשני של 7 ננומטר במהלך שנת 2019 – ומה שגילינו עתה הוא שהשינוי לא יסתכם בליבות בלבד, אלא יתבטא גם בשינוי הארכיטקטורה הפנימית הכוללת של המעבדים תוך כדי דגש על זמני שהות נמוכים הרבה יותר ושמירה על הגדילה והמיזעור הפשוטים והנגישים של המוצרים.

האירוע התקשורתי של הבטיח הצצה – וסיפק הרבה יותר מכך

הארכיטקטורה של עבור שני דורות ה-Zen הראשונים כללה שימוש בשבבי Zeppelin המורכבים משמונה ליבות עיבוד כל אחד, בצמד מערכי CCX מרובעים החולקים זכרון מטמון מרמה L3, ומחוברים ביניהם באמצעות מארג חיבורי Infinity Fabric לקבלת היכולת לעבודה משותפת. השיטה הזו הגדילה משמעותית את התפוקה האפשרית ביצירת מעבדים מאסיביים עם שמונה, שש-עשרה ואפילו 32 ליבות, אך הביאה איתה גם רגישות מוגברת לתזמונים ותדרי פעולה של זכרונות דינאמיים שחוברו לכל Zeppelin שכזה בנפרד.

ב- מאותתים כי אין להם חשש לשנות במוצריהם – גם במקביל לקפיצות לתהליך ייצור חדש לגמרי

למרות חסרונות יחסיים, סגרה בהצלחה את רוב הפער הטכנולוגי מאינטל ואפילו הצליחה לעקוף אותה בביצועים מרובי ליבות מסויימים – אך נראה שגם במפתחת השבבים האדומה הגיעו למסקנה כי יש דרך טובה יותר ליצור עם המון ליבות, והמימוש שלה יחל הלכה למעשה כבר בדור הקרוב.

מצהירה על יעילות מובילה בתחומה – ולא קשה לנחש מי זו המתחרה המדוברת שבפעם הראשונה עשויה למצוא את עצמה בעמדת נחיתות ממשית

בעידן ה-Zen 2 שבבי הבסיס של יכונו Chiplets ויכילו שמונה ליבות עיבוד אחודות זהות בתהליך ייצור של 7 ננומטר מ-TSMC, ללא תת-חלוקה ליחידות CCX נפרדות – ועד שמונה Chiplets יחוברו יחד על אותו מצע עם יחידת I/O ראשית בתהליך ייצור וותיק יותר של 14 ננומטר שתקשר אותן אל זכרונות ה- הדינאמיים בהתבסס על ממשקי Infinity Fabric מעודכנים, כך שחוסר האיזון בין שבבים וליבות שליווה אותנו ב-Zen ו-Zen Plus אמור להיעלם, כאשר כל היחידות יהנו מגישה שווה וזהה לעד שמונה ערוצי זכרון עם תמיכה טכנית ב-4 טרה-בייט של זכרון .

מדור ה-Zen 2 עם 64 ליבות (מימין), לעומת מדור ה- הראשון שבו 32 ליבות – עקרון

הסידור החדש יאפשר ל- ליצור שבבי 7 ננומטר זעירים במיוחד ובכך להגדיל את התפוקה הפוטנציאלית שלהם למקסימום, וכמו כן לחסוך משאבים בהשוואה למצב בו גם בקר הזכרונות וחיבורי ה-Infinity Fabric היו מיוצרים באותו תהליך מתקדם. אם זה לא מספיק, בחברה מאמינים כי ליבות ה-Zen 2 עצמן יוכלו להציע שיפור תיאורטי של עד כ-25 אחוזים בחישוב מספרים שלמים (INT) אותה צריכת הספק, בתוספת להכפלה תיאורטית בחישובי נקודה צפה (FP) תודות לתמיכה בפקודות 256 ביט חדשות המיועדות לכך.

ב- נזהרו שלא לספק נתוני שיפור מספריים עבור ליבות ה- 2 עצמן בשלב זה – אך כן הצהירו על הכפלה מיועדת בביצועי FP תודות לצינורות עיבוד ברוחב כפול ותמיכה ברוחב פס כפול בכניסה וביציאה מהם

עם תהליך ייצור חדש שכנראה מזנק מעל לצפיפות הטרנזיסטורים הטובה ביותר שקיימת כיום אצל אינטל, פתרון מסתמן לצוואר הבקבוק המרכזי בדורות הקודמים, שמירה על המודולריות שמאפשרת לנצל מקסימום מהשבבים היורדים מפס הייצור וגם תוספת ביצועים וגם תדרים שתהיה מתונה אך חשובה – אין ספק ש- נמצאת על הגל הנכון ובתנופה מבורכת במיוחד, ואנחנו כבר מצפים בקוצר רוח למוצרים המסחריים שיאפשרו לנו לצלול אל מבחני הביצועים וללמוד את התוספות והיכולות שמתחת למכסה המתכת.

גילויים טכנולוגיים רבים נוספים מצפים לנו בחודשים הקרובים

מה דעתכם? בואו לשתף בתגובות!


תגיות

2 תגובות

  1. יש כבר לקוח :-)

    High-Performance Computing Center Stuttgart and Hewlett Packard Enterprise Collaborate to Build World’s Fastest Supercomputer for Industrial Production
    Hawk, based on HPE’s next-generation high-performance computing (HPC) platform running a next generation AMD (AMD) EPYC™ processor code named Rome, will have a theoretical peak performance of 24 petaFLOPs, and consist of a 5,000-node cluster.
    https://finance.yahoo.com/news/high-performance-computing-center-stuttgart-140000907.html

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close