adplus-dvertising

מקלדת גיימינג XPG Mage בסקירה: תמורה הוגנת במחיר נעים לכיס

חברת ADATA מעמיקה את ההתעניינות שלה בתחום הציוד ההיקפי – ועושה זאת בתמחורים קורצים מאוד

כאשר התבקשתי לבקר את מקלדת ה-XPG Mage המכאנית של חברת ADATA, הבנתי כי מדובר במקלדת "בעלת מחיר תחרותי" לעומת אופציות אחרות בשוק. בעוד אני רגיל לעבוד עם מקלדות מכאניות יוקרתיות ועתירות פיצ'רים, אני מגלה עניין רב במוצרים תקציביים, במיוחד בתקופה זו בה המחירים בשוק הגלובאלי עולים ועולים ומקשים על גיימרים להשיג ציוד בעל כזה או אחר.

על כן, שמחתי לקבל את המקלדת הבאה. ברצוני להתוודות – לא ציפיתי ליותר מדי, בטח לא מיצרנית שמוכרת בעיקר בתחומים אחרים של מוצרי חומרה כמו זיכרונות ואמצעי אחסון. בתוך כל זה, גם גיליתי שהמחיר התחרותי מתרגם את עצמו למחיר נמוך משחשבתי של כ-300 שקלים בארץ. תהיתי מה יש למכאנית ברמת המחיר הזו להציע. עם כל הדרך ששוק המקלדות המכאניות עשה, לפחות בתקופה האחרונה שלו בשוק הגיימינג, עדיין יש להכניס למשוואה לא מעט רכיבים ופיצ'רים כאלו או אחרים. מחיר ממוצע של מקלדות מכאניות ממותגות עדיין יבלה באיזור 400-500 שקלים.

מסתבר ש-XPG עונה על האתגר, ובכל זאת מקלדת זו קיימת בשוק במחיר כזה. שום דבר אינו מרמז על פשרה עצומה בתכונות המקלדת, זאת על פי האתר הרשמי. לכן, החלטתי לקחת בביקורת זו את מקלדת ה-XPG Mage תחת זכוכית מגדלת, כפי שהייתי לוקח דגם בעל מחיר גבוה משמעותית. ננסה להבין מה מרכיב דגם כה זול, על מה אנחנו מתפשרים, וכמובן, לשאלת הסקירה הזאת – מה מקבלים עבור המחיר?

מקלדת ה-XPG Mage לא ממציאה את הגלגל מחדש בכל הנוגע למקשים בה היא עושה שימוש, וכאן ניכרת פשרה ראשונה, לפחות על הנייר: מקלדת זו עושה שימוש במקשים לינאריים הנפוצים ביותר (ובהם בלבד) שהם מקשי ה-Red, אך לא של Cherry MX או Gateron כי אם Kailh השונה מעט. כמו כן, המקלדת מגיעה עם תאורת RGB – לא שציפינו אחרת.

מקשי ה-Kailh Red בהם עושה שימוש המקלדת

מקשי ה-Kailh הם מסוג שגיימרים רבים נוטים לחבב פחות, שכן הדעה הרווחת ברשת היא שאלו עשויים להציע משקל לחיצה גבוה יותר, אשר יפחית מחווית ההקלדה. הם לא נופלים בהרבה באיכותם מאלו האחרים דוגמת Cherry, הם שקטים יותר ובהחלט נתונים למצב של "כל מקרה לגופו". אנו כמובן לא נשפוט את המקלדת על פי הסטיגמה הזאת, אלא הביצועים הספציפיים שהיא מעניקה.

תכולת האריזה היא צנועה למדי, וזה בסדר גם עבור מקלדות בעלות תג מחיר כפול. המקלדת מגיעה עם כבל ניתק מסוג USB Type-C ל-USB Type-A נפרד באורך של 2 מטרים, ניירת הדרכה ואחריות, וסט מדבקות, שעושה את דרכו לכל תכולת אריזה של מוצר ציוד היקפי או חומרתי בשנים האחרונות.

הכבל הניתק הוא החלטה חכמה על פי שיקול דעתי, ומשתמשים יכולים להתאים את הכבלים הללו עם סוג ואורך משתנה לבחירתם.

יש כאן מוטיב חוזר של מינימליסטיות ועיצוב פשוט. זה לאו דווקא דבר רע, שכן הרבה מקלדות טובות עושות שימוש בקו המינימליסטי. אוסיף ואדגיש שאני אוהב את המקלדות שלי עם משטח, רצוי רך, עבור כף היד. לעיתים אנחנו רגילים לראות משטחים לידיים במקלדות דלות מחיר, אך לרוב לא מדובר במקלדות מכאניות.

מבנה המקלדת הפשוט למראה מסתיר כמה וכמה פיצ'רים נחמדים. ראשית, לא נתעלם ממבנה האלומיניום שבמקלדת, יתרון שלעצמו במיוחד ברמת מחיר זו. שנית, לא נמצא כאן מקשי מדיה או מקשי מאקרו יעודיים, ובשל מחירה לא אסכם זאת כחיסרון. המקלדת לא מוותרת בכל זאת על שליטה במדיה, תאורה ואף צירופי מאקרו – ובעזרת מקש ה-FN (מקש Function) שנמצא בצד ימין (ולא שמאל, בחירה מעט תמוהה לדעתי) יחד עם מקשי ה-F6 עד F12 ניתן לעשות כן.

מקש נוסף אשר משתלב עם מקש ה-FN הוא מקש ה-END, אשר מפעיל "מצב משחק", מצב בו ניתן באמצעות לחיצות חוזרות לבצע רמות של ביטול מקשים אשר עשויים להוות מטרד בזמן משחק, כגון מקש ה-Windows, צירוף מקשי ה-Alt+Tab ו-Alt+F4.

מקשי המקלדת, כיאה לאופנת המקלדות המכאניות, הינם בעלי פרופיל גבוה (מקשים צפים) והם נעימים למראה. לא תמצאו כאן צורות משונות ויוצאות דופן במקשים.

לסיום, כמובן שנמצא מקשי חיווי אשר ממוקמים בצד הימני העליון, הכוללים חיווי למצבים שונים במקלדת זו.

חווית השימוש

הנחיתה האישית שלי על מקלדת ה-XPG Mage לא הייתה חלקה, בלשון המעטה. אני בא ממקלדות גדולות מאוד יחסית אשר בהן כלול מנחת כפות ידיים, כפי שציינתי קודם לכן שנעדר ממקלדת זו. גם למקשים, על אף פריסה סטנדרטית היה זה מעט קשה להתרגל, אך עם זאת מצאתי את עצמי מתרגל בסופו של דבר ועושה בה שימוש עם מינימום שגיאות הקלדה תוך זמן קצר יחסית. כמו כן, המקשים (השקטים יחסית למקשי Red אופייניים) עליהם נעבור בהמשך מרגישים נכון מבחינת פידבק, הכל נקלט היטב וזה כבר סימן טוב.

כפי שתוכלו לשמוע בקטע הוידיאו המצורף מעלה, ההקלדה באופן כללי באה בקו ישיר עם מקלדת מכאנית מבחינת רעש הקלדה, אך באופן יחסי חשוב להדגיש שזוהי לא ההקלדה הרועשת ביותר.

נעבור כעת לתוכנת השליטה, XPG Prime, אשר לה זוג מצבים: מצב "פשוט" ומצב Canvas, צעד המיושם גם בתוכנות אחרות מסוג זה המאפיין שליטה מתקדמת יותר על האפקטים שבמצב הפשוט – כמו כן גם אפקטים נוספים שלא ניתן להחל במצב הפשוט.

במסך הפתיחה הפשוט נוכל לבחור אפקטים בסיסיים שישתקפו גם במקלדת עצמה עם הלחיצה, וגם באיור הדגמה של המקלדת בזמן אמת, אשר ילווה אותנו גם למצב ה-Canvas היותר מתקדם. להלן, קטע וידיאו נוסף הממחיש את אפקט ה-RGB על שלל צורותיו במקלדת זו.

במצב ה-Canvas נוכל לקבל את אותם האפקטים, בתוספת כמה נוספים ובודדים, כגון מצב Audio אשר מאפשר למקלדת להסתנכרן עם הסאונד המתנגן ברקע. כאן העניינים הופכים למתקדמים אף יותר מן המצופה, ולא רק שנוכל להגדיר תבניות צבע, התנהגות ומהירויות שונות, נוכל להגדיר ברמת כל מקש אף קיצורי מאקרו על מקש מסויים, או אפילו לשנות את פעילותו של מקש קיים.

את כל זה נוכל לחלק לכמה פרופילים שרק נרצה, וכאמור נוכל לבצע כל שינוי שרק יעלה על דעתנו. זה המקום לציין לטובה את פעילות התוכנה והיותה ידידותית למשתמש, קלה להבנה ומגיבה היטב.

מסקנות וסיכום

המשך העבודה על המקלדת כלל ישיבה ממושכת עליה כמקלדת ראשית למשך פרק זמן של מספר ימים. ההתחלה הייתה, כאמור, לא חלקה. אך ברקע שהחלק הזה עבר וידיי התרגלו אל מקלדת זו – כל העסק התחיל. זמן התרגלות למרווח וצורת המקשים משתנה בין מקלדות ותלוי במשתמש, כמו גם רגישות הלחיצה שמשפיעה על התהליך.

במהלך כל העבודה על המקלדת עברתי שעות רבות של הקלדה אינטנסיבית דוגמת תוכן לאתר (כתבה זו, לדוגמה) ואף עריכת קוד ותכנות כללי. עוד לפני שנכנסתי לאי-אילו משחקים, לא הרגשתי שמקלדת ה-XPG Mage מגבילה אותי באיזשהו מקום בתהליך הכתיבה. הכל המשיך ונעשה כרגיל, אם כי עדיין הורגש החוסר במשטח כלשהו עבור כף היד. אז הגבלה לא הייתה כאן. זאת ועוד, יש לציין שמקשי ה-Red שבמקלדת זו רגישים מאוד ומגיבים כבר "בחצי הדרך". אין צורך בהפעלת משקל רב כלל וכלל. אני רגיל לתגובה קצת יותר מאוחרת בלחצנים אחרים.

אם הייתה איזושהי הרגשת מגבלה, ולו הקטנה ביותר, הרי שנגלה שהיא נעלמת לחלוטין כאשר עברנו לעיסוק העיקרי בשבילו המקלדת קיימת – גיימינג. שם, מקלדת ה-XPG Mage פשוט פורחת. קל מאוד לזוז באמצעותה, לבצע משימות מהירות ואיטיות המשתנות בפרקי זמן פתאומיים. ההרגשה היא שמקלדת זו נבנתה עבור גיימינג במיוחד, והיא עושה את העבודה מצויין, כמעט ולא פחות טוב ממקלדות יקרות פי כמה – נפלא. החוזק שבפשטות.

לסיום, חשוב מאוד לציין לטובה את איכות הבניה של המקלדת. על אף היותה קלה, זו עשויה מחומרים קשיחים ועמידים למדי למראה, כגון משטח האלומיניום שמתחת למקשים.

נחזור להתחלה, לרגע בו "לא ציפיתי ליותר מדי". זוהי דוגמה קלאסית למוצר שעולה על הציפיות, ואם עברתי אליה הישר ממקלדות יקרות בהרבה ולא חוויתי נפילה משמעותית, הרי שמקלדת ה-XPG Mage טומנת בתוכה עלות-תועלת מרשימה למדי.

במחיר נגיש, מדובר בהחלט במקלדת אשר תתאים להמוני גיימרים, אשר יכולים לגלות שהם לא צריכים לשלוף מכיסם מאות רבות של שקלים בשביל לקבל חווית גיימינג מצויינת.

מקלדת ה-ADATA XPG Mage אמנם לא תתן את החוויה המלאה של מקלדת יוקרתית, ואף אחד לא ציפה לכך, אך היא תתן טעימה מכובדת מאוד ממקלדות אלו, כזו שתשאיר אתכם שבעים למדי. לזה אני לא ציפיתי מחברה שעיקר עיסוקה הוא בתחום חומרת המחשב הפנימית. מקלדת זו מספקת תמורה טובה לכסף, והיא מומלצת בחום לכל גיימר שחפץ במקלדת בעלת מחיר אטרקטיבי, וביצועים שברמת מחיר זו, לא דבק בהם כל רבב.

  1. yellow acid

    עברתי על הסקירה ונראה מאד דומה למה שאני קניתי בחצי מחיר מאמזון.
    https://www.amazon.com/gp/product/B07KCRTN9Q/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&th=1
    אין לי מושג אם היצרן מוכר או לא, אבל עם דרוג של 4.5 כוכבים ממעל 3K מדרגים היתי רגוע. לקחתי את הסוויצ'ים האדומים ואני בהחלט מרוצה. אמנם אין לי אותיות עיבריות על המיקלדת, אבל כשזה יהיה חסר לי יום אחד (אם בכלל, גם ככה אני מקליד בלי להסתכל כבר שנים…) הבנתי שיש מדבקות שקונים ב20 שקל שמתאימות למיקלדת.

    04/04/2022 בשעה 12:31