מעבדים מולחמים מאינטל: עכשיו זה כמעט רשמי • HWzone
מחשביםמעבדים

מעבדים מולחמים מאינטל: עכשיו זה כמעט רשמי

פולמוס המעבדים המולחמים של נמשך, ועכשיו זה רשמי (לכאורה) – בעוד כמה שנים נתחיל לראות יותר ויותר שימכרו כשהם מולחמים מראש אל לוח האם
 
בשנה שעברה, זעמנו כשגילינו שככל הנראה באינטל יש תוכניות לנטוש את תושבות המעבד ובמקום זה לאמץ מודל עסקי בו יהיו המעבדים מולחמים ישירות ללוח האם ולא ניתן יהיה לקנות אותם בנפרד או לשדרג אחד מהם בנפרד.
 
על פי מקור אמין מתוך תעשיית לוחות האם, טירוף המעבדים המולחמים למחשבים שולחניים יתחיל מדור ה-Broadwell: מזעור לתהליך ייצור של 14 ננו-מטר של ארכיטקטורת ה-Haswell שצפוי להגיח אל חיינו בסערה בשנת 2014. לשווקים הנמוכים ככל הנראה לא יהיו זמינים בגרסה המתאימה ללוחות האם של ה-Haswell ומשנת 2016 ומעלה יתכן וכבר לא ניתן יהיה לשדרג כלל.
BGA – כדאי להתחיל להתרגל לשם?
על פי המקור המדובר, מכירת לוח האם בשילוב עם מעבד מובנה נותנת ליצרני לוחות אם גדולים יתרון נוסף על אלו הקטנים יותר: מכיוון שהם יקנו יותר מעבדים, הם יקבלו בהכרח מחירים טובים יותר (זוכרים את המכירות הקבוצתיות שהיו אצלנו? ככל שקונים יותר אנשים מקבלים כולם מחיר טוב יותר?) וגם יזכו לאפשרות לבחור שבבים בעלי פוטנציאל תדר טוב יותר. זה יאפשר ליצרן לוחות האם למכור מעבדים באוברקלוק מהמפעל (כפי שנעשה כבר שנים רבות בשוק כרטיסי המסך) או לפחות כאלו שיעלו לתדר גבוה יותר באמצעות טכנולוגיית ה-Turbo Boost של .
 
חיסרון של כל העניין הוא מה קורה אם לוח האם מתקלקל לאחר תקופה מסוימת של שימוש. מעבד הוא רכיב החומרה האמין ביותר ואם על כל שהתגלה כתקול נאלץ להחליף גם את המעבד זה יעשה את החיים קשים שלא לצורך לבית העסק שמכר לנו את השילוב, שלא לדבר על כל תהליך ההחלפה לאורך שרשרת היבואן-יצרן.
הם לא כל כך יפים, אבל לפחות אפשר יהיה לשדרג אותם. מעבדי ה-Vishera של AMD
כפי שכבר ציינו, המעבר מתושבות ניתנות לשדרוג למעבדים מולחמים יקרה בשלבים. ב-2014, עם השקת ה-Broadwell, יהיו זמינים מעבדי ה-Core i5 וה-Core i7 המיועדים לשווקי הביצועים והאקסטרים כגרסאות שדרוג המתאימות לתושבות ה-LGA 1150, בעוד מעבדי ה-Core i3 ומטה יהיו זמינים כנראה אך ורק ליצרני לוחות אם שבתורם ימכרו אותם בשילוב עם לוחות האם שלהם.
 
ככל הנראה, דור המעבדים האחרון של בו תהיה האפשרות להחליף בקלות יהיה דור ה-Skylake: אותו תהליך יצור של 14 ננו-מטר של ה-Broadwell אך ארכיטקטורת עיבוד חדשה לגמרי שתגיע ב-2015. שנה אחר כך, ב-2016, תרד הארכיטקטורה לתהליך יצור של 10 ננו-מטר, תקבל את השם Skymont וכנראה כבר לא תהיה זמינה עם יכולת להשתדרג. חבל.


תגיות

26 תגובות

 1. שערוריה
  אם הם יעשו את זה הם יהפכו למודל עיסקי של אפל, ללא יכולת השינוי. עד עכשיו אני משתמש רק במעבדי אינטל וממש לא אהבתי תרעיון. ברגע שזה יקרה אני יעבור למעבדי AMD ולדעתי גם הרבה אנשים נוספים.

 2. חוזר ל-AMD ואינטל הפסידו לקוח פוטנציאלי. מקווה שעוד רבים
  אינטל מחזירים אותנו לשנות השמונים. השלב הבא זיכרון ללא הרחבה וטייפ?

 3. אפשר להבין את הצעד הזה
  מנסים לפשט את עולם המחשבים ולהגיע למקום שיש כמה שפחות רכיבים בסופו של דבר תהיה רק קופסא קטנה שתהיה מחשב עוצמתי שיענה על כל הצרכים אבל זה יגביל את כל ההתפתחות הטכנולוגית וישים את הכח בידיים של אינטל בהקשר של באיזה קצב להוציא מוצרים חדשים וליינים של מוצרים
  את האמת בזמן הנוכחי כל I5 ומעלה יענה לדרישות של משחקים וכו לפחות האפשרות לשדרג כרטיסי מסך תשאר וכנראה תהיה מגמה גם שם ללכת על כרטיסי מסך מובנים במעבד

 4. הכי באסה שיש…
  אני רק מקווה שעד אז AMD יהיו ברמה
  מספיק טובה כדי שנוכל להגר אליהם בלב שלם.

 5. אל תדאגו, מדובר בסדרות Low-end
  מעבדים שמיועד לשווקים שגם ככה לא מבינים משדרוג או ירצו/יהיה כבר טעם אי-פעם לשדרג.

  יש הרבה יתרונות למעבדים מולחמים, כגון אמינות עדיפה, פיזור חום מוצלח יותר ואינטגרציה "מהמפעל" של לוח האם למעבד (עם כל מה שמסביב לזה).

 6. חמדנות לשמה
  הם יכולים למכור גרסאות מולחמות מראש במקביל לגרסאות תושבת אם זה באמת רק עניין של פוטנציאל כלכלי. הם יכולים לשכנע יצרניות למכור סטים מוכנים של לוח+ מעבדים. אבל זה סתם תירוצים. הם רוצים את הכסף שלי.
  אני מאחל להם ומייחל ש-AMD יקרקסו אותם כמו אז, אולי אז הם יבינו שכאשר חברה טובה ללקוח, הלקוח טוב אליה.

 7. זה לא
  זה לא כל כך נורא כמו שעושים את זה
  זה אפילו טוב.

 8. מבאסים לי את הצורה
  איזה באסה, למה להגביל לקוחות? שיעשו 2 גרסאות, אלה שרוצים מולחם, ואלה שרוצים תושבת.
  לא אכפת לי לשלם יותר על אופציית השדרוג, אבל שלא ימנעו אותה ממני בכלל.

 9. במקרה ואני אצטרך להחליף מחשב
  ובאותה התקופה, כל מעבדי אינטל יהיו מולחמים ללוחות האם, אני אעבור ל-AMD (רק מקווה שמעבר למעבד מתוצרת אחרת, לא יגרום לי לבעיות בתוכנות). זה פשוט טמטום. אומנם מעולם לא שדרגתי מעבד או החלפתי מעבד (בדרך כלל אם היה צריך להחליף מעבד, הייתי קונה מחשב חדש), אבל אני לא מוכן לגישה הזאת. מימלא On board לכרטיס מסך, שהייתרון הגדול שלו הוא מרווח רחב יותר במארז (כרטיס מסך מובנה לא תופס נפח במארז כמו כרטיס חיצוני), אבל לא On board למעבד. גם כרטיס הרשת הוא כיום מובנה, ופעם היה חיצוני, וכך גם כרטיס הקול.

 10. מעבדים עם Factory OC??
  מגניב! אני קונה!
  אוברקלוק מהמפעל למעבדים יביא את הבשורה של OC גם להמונים שחוששים להפר את האחריות של המעבד.

  אף פעם בהסטוריה לא זכור לי מקרה שהחלפתי מעבד על אותו לוח (לא בתקלות ולא בשדרוגים).

 11. החמדנות בסופו של דבר לא תשתלם
  שתי סיבות שאני נאמן לאינטל עד היום הן
  האמינות ויכולת השידרוג למעבד או יותר נכון,
  אם במקרה של לוח אם מתקלקל מסיבה מסויימת.

  אם זה המצב, אאלץ לעבור לAMD.

 12. זאת החלטה שקולה
  כנראה כדי לייעל ולהוזיל מחירים
  וגם אינטרס כמובן

 13. 2016?
  בקצב שתעשיית המחשוב מתקדמת מי יודע מה יהיה עוד שנתיים בכלל?

 14. אם זה יוריד את מעבדי הHIGH END לחצי מחיר, אז בסדר
  אבל אל תסמכו על זה..

 15. פרופורציות…
  זה עוד לא קרה ולא בטוח שיקרה. ואם כן, כבר היום יש מעבדים "מולחמים" או "יצוקים" בהרבה מכשיר אלקטרוניים. זה פתרון זול ונוח למכשירים זולים שלא צפוי להם שדרוג אלא החלפה בתום חייהם.
  מישהו חושב שאינטל תניח ל-AMD או מתחרה עתידי לגזול ממנו את שוק המעבדים העיקרי? חשבו שוב. ככל הנראה, אינטל חושבת דווקא על הרחבת מגוון שיטות ההתקנה למעבדים ולא תוותר על שוק ענק. תארו לעצמכם שחברות ענק כגיגהבייט או אסוס מתחילות ליצר לוחות למעבדי AMD בלבד… לא סביר.

 16. עובר לAMD
  הייתי אמור להזמין שבוע הבא לוח+מעבד I7
  במקום אני לוקח AMD!
  עדיף כבר עכשיו להפסיק לתמוך בחברה שלא רואה את הלקוחות שלה ממטר…

 17. ממשיכים לתדלק שמועות
  זה שב-2016 יהיו דסקטופים עם מעבדים מולחמים זה לא אומר שיפסיקו ליצר מעבדים מופרדים. כל עוד תהיה דרישה אינטל תספק אותה.
  (אם תוכלו לקנות ב-2016 לוח אם + מעבד i7 במחיר שאתם קונים היום לוח אם בלבד, נראה אתכם קונים AMD…)

 18. וב-2017 לוחות האם יהיו מולחמים למארז?
  למי שמכם זוכר, פעם היו מלחימים את
  הכוננים הקשיחים ללוחות אם.

 19. עזבו אותכם שטויות
  קודם כל ההעברה תיהיה בהדרגה. דבר שני . מחשב ביתי ממוצע עולה היום 2000 שקל וטווח חייו הינו כ 3 שנים .(ככמות האחריות) לאחר גמר האחריות השקעה בתיקון לרוב לא צעד כלכלי נכון. יש היום דוגמא נפלא ,בלוחות המשולבים עם מעבדי אטום למינהם, וכך וכך רוב הבקרים עוברים בימינו למעבדים דבר אשר מפשט בצורה משמעותית את לוח האם. כך ששילוב המעבדים בלוחות הינו צעד טוב לשוק הכללי. אולי גם הגיימרים שבנינו ירוויחו מהתהליך .( רוב הסיכויים אינטל תגרום לשדרוג להיות יקר יותר מקנייה חדשה דבר אשר יגרום עם הזמן להעלמות השדרוגים מהשוק – אל תשכחו שאמינות החלקים גם גבוהה יותר בימנו ואף תשתפר עם הזמן).כך או כך יש עתיד >.<

 20. עברתי ל-AMD לפני שנה וחצי, אחלה מעבדים במחיר שפוי
  קניתי לפני שנה וחצי FX-6100 של AMD ב600 שקל וכיום בשנת 2014 ניתן למצוא אותו באתרים בחול ב-300 ש"ח, אחלה מעבד ניתן להמהרה עד 5ג'יגה הרץ 6 ליבות מה לעזאזל צריך יותר?? אינטל ממציאה כל מיני פיצ'רים שממש לא נחוצים לפחות לא לשנה קדימה וגובה כסף עצום לחינם, היום קובע הכרטיס מסך, ה-6100 עם הרדאון 7870 שלי וכונן ה-U.SSD מספק לי את הסחורה מעל ומעבר תמיד אוכל לשדרג בעתיד ל – 8 ליבות העדכני ביותר כשאצטרך והעיקר זול זול זול!! אינטל אותי כבר מזמן איבדו (;

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close