מעבדים במהירות 1 טרה-הרץ • HWzone
מחשבים

מעבדים במהירות 1 טרה-הרץ

חוקרים מהמכון הטכנולוגי במסצ'וסטס גילו כי ניתן לייצר מעבדים מחומר ייחודי העשויים להגיע למהירויות של 500 ואפילו 1000 גיגה-הרץ.

בשנים האחרונות המנדסים של חברות השבבים ניסו להגביר את תדרי העבודה של מיקרו-מעבדים על מנת לייצר מחשבים מהירים יותר. אך שבבי הסילקון מיאנו לחצות את קו ה-5 גיגה-הרץ ללא שימוש באמצעים בלתי קונבנציונאליים. ממצאים חדשים ממחקר שנערך באוניברסיטת MIT עשויים להוביל את הדרך למיקרו-מעבדים היכולים לפעול בקצב עבודה של עד 1000 גיגה-הרץ.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


המפתח לשבבים מהירים אלו טמון בחומר אשר נקרא 'גראפן' (Graphene), שמהווה צורה מסויימת של פחמן טהור במבנה של חלת דבש ובעובי של אטום בודד. הוא נתגלה ב-2004, ומאז נבדק על ידי מדענים ממוסדות מחקר שונים לגבי השימושים השונים שניתן לעשות בו. בעבר, חוקרים במוסדות אחרים עשו שימוש בשכבה אחת העשויה אטומי פחמן על מנת ליצור אב-טיפוס של טרנזיסטור או התקנים פשוטים אחרים, אך התוצאות האחרונות שמגיעות מ-MIT יכולות לשפוך אור על מגוון רחב של יישומים.

החוקרים הצליחו לבנות ניסויי עשוי 'גראפן' אשר מסוגל לקבל אות חשמלי בתדר מסויים – למשל מהירות שעון הקובעת כמה מהר מסויים יכול לערוך את החישובים המוטלים עליו – וליצור אות אשר מהווה מכפלה של אותו תדר. במקרה זה, הגראפן מסוגל להכפיל את התדר של אות אלקטרומגנטי. כיום נעשה שימוש נרחב למדי במכפילי תדרים, אך מערכות שעושות זאת מספקות אותות "רועשים" הדורשים סינון, דבר הגוזל אנרגיה רבה. מנגד, מערכת מבוססת 'גראפן' בנויה מטרנזיסטור יחיד והיא מפיקה, בצורה יעילה למדי, אות נקי אשר אינו דורש סינון.

בפיזיקה של ימינו, 'גראפן' מהווה נושא מרתק מאין כמותו. הוא מהווה את החומר החזק ביותר שאיי פעם נתגלה, כמו גם ניחן במספר גדול של מאפיינים חשמליים כמו "ניידות", תכונה אשר מתארת את הקלות בה אלקטרונים מסוגלים לנוע בתוך חומר, אשר מהווה מאפיין מפתח בהנדסת חשמל. בגראפן, ניידות האלקטרונים היא פי מאה מניידות האלקטרונים בסיליקון, החומר הסטנדרטי לייצור שבבי מחשב.

כיום, תהליך ייצור החומר אינו יעיל בהפקת כמויות משמעותיות, מה שמצריך מציאת שיטה לייצור כמות מספקת של החומר לשימוש מסחרי. לאחרונה החוקרים פיתחו שיטה לייצור וואפרים שלמים של 'גרפאן', מה שיאפשר שימוש מעשי בחומר בתעשיית האלקטרוניקה. כיום החוקרים עומלים על מציאת שיטה להתקנת מכפילי התדרים שנזכרים לעיל על וואפרים עשויים 'גראפן'.

אף על פי שמירב העבודה כיום נעשית בעיקר במעבדות MIT, החוקרים טוענים שמרבית המחקר מבוסס על טכנולוגיית עיבוד שבבי סטנדרטית, והם סבורים שעל מנת להגיע לשלב ההפצה המסחרית, יידרשו בין שנה לשנתיים של עבודה. לדבריהם של החוקרים, מספר גורמים צבאיים ופדרליים הביעו התעניינות במחקר החדש, כמו גם מספר יצרניות שבבים גדולות.


תגיות

19 תגובות

 1. מתאים לי
  וואלה החלום שלי להגיע עם איזשהו מעבד ל6GHZ ופתאום הם אומרים שיצא בשנים הקרובות מעבדים שהתדר סטוק שלהם יהיה 1000GHZ…. איזה באסה :(

 2. יקח זמן עד שנראה את זה
  אם הצבא מתעניין בזה כנראה שהדגמים הראשונים ילכו לפצצות חכמות או משהו בסגנון והצבא והצבא יממן את הפיתוח מה שנותן לו שליטה על המחקר

 3. גם אני מתעניין בזה
  וזה הולך להיות אדיר, תשכחו הרבה זמן (שנים) מלהתאמץ לעשות אוברקלוקינג!

 4. כל הכבוד
  אם החומר הזה נותן את כל התכונות שנאמרו, אני מצפה לו בכליון. לדעתי כמה עבודה שלא תהיה, הוא רק בעוד 10 שנים יגיע לקהל הרחב.
  אחרי קפיצת המדרגה בין מעבדים בעלי ליבה אחת למעבדים מרובי ליבות, הדבר שנחוץ הוא הגדלת התדר, דבר שדי נתקעים איתו כשזוכרים שמשתמש ביתי שלא מבין בחומרה צריך לדאוג לקירור ועוד.
  מאוד מקווה שזה נכון.

  ולאלה ששואלים לגבי OC – אני לא אוברקלוקר, אבל ה-OC לעולם לא יעלם. וכשיש כוח, אז יתחילו לפתח דברים שמנצלים את הכוח הזה, ושאפילו יידרשו עוד כוח.
  אז אין לזה סוף – וטוב שכך.

 5. כולכם אופטימים
  גם כשיתחילו לייצר מעבדים בטכנולוגיה הזאת, וזה לא משנה אם זה בעוד 10 או 20 שנה, אתם באמת חושבים שתקבלו מעבד במהירות 1000 גיגה הרץ?
  אתם תקבלו מעבד עם בערך אותה מהירות שתהיה באותה תקופה, וככה לאט לאט ימצצו לנו את הארנקים וישיקו לאט לאט מעבדים מהירים יותר למרות שכבר תהיה את הטכנולוגיה שמדובר עליה.
  רק שימצאו פתרון נורמאלי לדיסק הקשיח עם הצוואר בקבוק שהוא גורם, מי צריך מעבד כזה (חוץ ממחשבי על).
  כל אחד בא פה עם השאיפות שלו לקרייסיס.

  מי שרוצה קרייסיס, שילך לעבוד ויקנה לו מחשב, כי כבר יש חומרה מספיק מתקדמת להריץ את המשחק הזה בצורה חלקה.

 6. מעניין אילו תוצאות
  המעבד הזה יוציא ב Pi 32M

  מישהו אמר GTA IV חלק? :)

 7. 3,4 ו7
  לללללללללאאאאאאאאאאאאאאאא ממממצצצחיייקקקק!!!!!!!!!!

 8. וכמובן אף חברה לא תייצר
  אלא רק תשפר לאט לאט בתיאום כאילו של תחרות …
  חברות חדשות יחסמו על ידי פטנטים שונים שמזמן צריך לעבור זמנם… הידד קפיטליזם.

  אז הנה הצד השני שלו…

  לפחות הפחידו אותם שהם מנסים לשמור על חוק מור =-…

 9. ל 12
  לגבי הצוואר בקבוק, SSD\IRAM
  נכון שזה יקר אבל זה פותר את הבעיה.

 10. יאללה מתי רואים את זה
  1000 גיגה הרץ….
  יהיה אפשר להריץ משחקים פוטוריאליסטים בריאל טיים
  וכנראה שזה אולי יוכל לגרום לכרטיסי מסך להעלם ולהפוך לחלק בנוי מהמעבד וכל המחשב יהפוך קטן יותר

 11. כור אטומי בתוך הבית :|
  זה חומר גרעיני..
  המעבד יהיה יותר מהיר
  אבל גם יותר מהר העולם ימות..
  "זה לא הכסף, זה הצורך" :|

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close