מדריך המהרה למעבדי האסוול למתחילים

מדריך אוברקלוק למעבדי Haswell, מדריך למתחילים
 
לפני כ-5 חודשים בערך אינטל הציגה את הדור הרביעי של מעבדי ה-Core שלה, הידועים בשם Haswell. שלא כמו Ivy Bridge שהיה מזעור של Sandy Bridge , מעבדי ה-Haswell מבוססים על ארכיטקטורה חדשה. כאשר מבצעים המהרה למעבד חשוב מאוד להבין בצורה בסיסית את הארכיטקטורה שלו ולהכיר את הפרמטרים אשר יכולים לסייע בייצוב המעבד על תדרים כמה שיותר גבוהים.
מדריך זה מיועד לתת לכם, הממהירים הרגילים והמתחילים כלים אשר יסייעו לכם בהמהרת מעבד ה-Haswell שלכם.
 
אזהרה : ביצוע המהרה למעבד מבטל את האחריות על המעבד ומקצר את זמן החיים שלו. המהרת המעבד היא על אחריותכם בלבד. אתר HWzone ואנוכי איננו לוקחים אחריות על שום נזק שיגרם לחומרה שלכם במהלך ביצוע ההמהרה.
 
 
חומרה דרושה להמהרה
 
שלא כמו בתושבת 775 ו-1156 ובדומה לת1155 לא כל מעבד מסוגל לעבור המהרה משמעותית. אמנם כל מעבד בסוקט 1150 יכול לשפר את ביצועיו ב3%-5% בעזרת העלאת תדר הבסיס אך השיפור המתקבל אינו משמעותי והסיכון לחוסר יציבות פשוט לא שווה את זה לטעמי.
כרגע ישנם רק שני מעבדים לסוקט 1150 המסוגלים לעבור המהרה משמעותית והם :
  • Core i7 4770K
  • Core i5 4670K
כדי לאפשר המהרה צריך לצוות את אחד המעבדים הללו עם לוח מבוסס צ'יפסט Z87 בלבד (בעבר היה אפשר לבצע זאת עם צ'יפסטים אחרים כגון H87 ו-B85 אבל אינטל מיהרה לסגור את האפשרות הזאת).
 
מעבדי ההאסוול בניגוד למעבדי ה-Ivy Bridge מסוגלים לצרוך הספק גם בערכים של 120W ומעלה בזמן המהרה ולכן לצורכי המהרה אמליץ על לוח Z87 בעל מספר הפאזות הגדול ביותר ומערכת הכוח הטובה ביותר כדי שלוח האם יוכל להתמודד עם הצריכה של מעבדים אלו.  
 
 
בנוסף, צריך לזכור שמעבדי Haswell הם מעבדים חמים מאוד וחובה להשקיע בקירור רציני על מנת לקררם.
אמליץ לממהירים לרכוש קירורי אוויר גדולים כמו ה-Noctua U14S  ו-D14 או קירורי מים במעגל סגור בעלי רדיאטור או כפול או עבה או גדול מהרגיל כמו קירורי ה-Kuhler 920 , H100 ו-H90.
 
 
הבנת הערכים החדשים
 
בניגוד לדור מעבדי הגשר של אינטל (  Sandy Bridgeו-Ivy Bridge) ששם כל מה שהממהיר המתחיל היה צריך לדעת זה מתח ליבה ומכפלת מעבד, כאן העניין קצת יותר מסובך. אם תיכנסו לביוס של לוח Z87 כשעליו מעבד K תגלו שלל אפשרויות חדשות ביחס לעבר. אני אנסה לעשות קצת סדר בדברים
 
הדבר הראשון שעליכם לדעת הוא שאינטל שילבה את מייצבי המתח (VRMים) שעד היום ישבו על הלוח בתוך המעבד. זה אומר שהמתח שהלוח מכניס למעבד נכנס למייצבי המתח והם אחראיים להורידו,לייצבו ולספקו לשלל הרכיבים הפנימיים במעבד. שילוב מייצבי המתח אל תוך המעבד מהווה חלק גדול מהסיבה שמעבדי ההאסוול יותר חמים ממעבדי ה-Ivy Bridge מכיוון שגם הם פולטים חום.
הדבר השני השני שעליכם לדעת הוא שאינטל הפרידו את זיכרון הקאש מהרמה השלישית (L3) מליבות העיבוד. בדור ה-"גשר" זיכרון הקאש מהרמה השלישית היה קשור לליבות העיבוד. הסיבה להפרדה היא חיסכון בחשמל ומהירות יציאה ממצב שינה. כאשר משתמשים בכרטיס המסך המשולב : כאשר המחשב היה במצב שינה והיה צריך להתעורר כרטיס המסך המשולב , שזקוק גם הוא לזיכרון הקאש היה צריך לחכות שליבות העיבוד יתעוררו וכך יוכל לגשת לאותו זיכרון – תהליך זה הינו איטי בהשוואה לזיכרון קאש שיכול לעבוד עם הכרטיס המשולב ללא תלות בליבות.
 
 
הערכים החדשים במעבד
 
  • VCCIN : מתח הכניסה למעבד – המתח שהלוח מספק למייצבי המתח שבתוך המעבד. נקרא גם Input Voltage ו-Vrin Voltage
  • V-Cache : מתח זיכרון הקאש מדרגה 3. נקרא גם Cache Voltage ו-Ring Voltage
  • VCCSA : מתח בקר הזיכרון (כמו VTT) ובקר ה-Pci Express המובנה
  • VCCAIO : מתח לבקר הקלט פלט האנלוגי
  • VCCDIO: מתח לבקר הקלט פלט הדיגיטלי
  • vCore : מתח הליבות של המעבד
 
בהמהרה בסיסית שאינה כוללת המהרת זיכרון מעבר לתדר של 1600Mhz אין צורך להתעסק עם שום מתח מלבד ה-V-Cache ה-VCCIN וה-vCore הישן והטוב