מארוול מציגה בקר SSD עם ביצועים גבוהים עבור טאבלטים וניידים

הבקר החדש של היצרנית האמריקאית מתיימר להביא את זכרונות ה-NVMe אל המיינסטרים – יחד עם הביצועים המשודרגים מהם כולנו נוכל להנות

אם גם אתם מרגישים שאחת מהבעיות העיקריות בטאבלטים ובמחשבים ניידים למיניהם היא אמצעי האחסון שלהם, אתם כנראה לא לבד – נראה כי יש מספר יצרניות של בקרי SSD שהיו רוצות לראות את זכרונות ההבזק תופסים את מקומן של טכנולוגיות וותיקות יותר (ומהירות פחות).

הפעם מדובר במארוול, אשר משיקה זוג בקרי SSD חדשים וזעירים במיוחד שמכוונים ספציפית אל עולם הטאבלטים, המחשבים הניידים ההיברידיים ודומיהם. הבקר המעניין ביותר מבין השניים הוא ה-88NV1140, שתומך בערוץ PCI-Express 3.0 בודד לרוחב פס מירבי מרשים של 1GBps ותומך גם בזכרונות בתקן NVMe הייעודי לממשק PCIe (לעומת זכרונות בתקן AHCI) – כשהתוצאה אמורה להעניק לנו אמצעי אחסון מהירים ויעילים שאינם מוגבלים בשום רמה בידי ממשק ה-SATA3.

אחיו של ה-88NV1140 הוא בקר ה-88NV1120, שדווקא כן תומך בזכרונות בתקן ה-AHCI ומבוסס על ממשק ה-SATA3. עם זאת, שני הבקרים חולקים יכולת ייחודית למדי לכלול זכרון SRAM מובנה באותו המארז (בתצורת Multi-Chip Package), אשר יוכל לבטל את הצורך בזכרון DRAM חיצוני ויאפשר ליצור אמצעי אחסון זעירים, חסכוניים ואף מהירים יותר בהתבסס הן על ממשק BGA מולחם או על ממשקי M.2 ו-SATA3 סטנדרטיים.

mrvnvm

שני הבקרים כוללים זוג ערוצי NAND בלבד, על כן לא כדאי לצפות כאן לביצועי שיא כמותם טרם ראינו בעולם ה-SSD – אך כן מדובר כאן על פתרון מעניין שעשוי לדחוק לצד חלק מזכרונות ה-eMMC החלשים, בהנחה שרמת המחירים תהיה סבירה, מן הסתם.

הסבר ויזואלי מבית אינטל על היתרונות של זכרונות NVMe, לעומת זכרונות AHCI
הסבר ויזואלי מבית אינטל על היתרונות של זכרונות NVMe, לעומת זכרונות AHCI

לסיום, ראוי לציין כי בשל ההתבססות על ממשק PCIe (ו-SATA3), הבקרים המדוברים יהיו רלוונטיים למכשירים המבוססים מעבדי x86 אך לא לאלו המבוססים על שבבים בארכיטקטורת ARM – לפחות עד שאלה יתחילו להציע תמיכה בממשק הנ"ל, אם בכלל.

mrvnvm1
בקרוב בטאבלטים מבוססי חלונות?