ה-Polaris החדש: AMD מכינה דור כרטיסי מסך חדש

לצד ההמתנה לעדכונים אודות האפשרות שנראה ליבות Vega 20 לגיימינג – אנו מקבלים דיווחים על ליבות Polaris 30 משופרות בתהליך ייצור של 12 ננומטר

כל המקורות ברשת מסכימים, כך נראה, כי NVIDIA תציג דור כרטיסי מסך ביתיים חדש לפני סוף השנה, אך מה בנוגע ל-AMD? עכשיו יש לנו מידע ראשוני ממקורות בעלי מוניטין על כך שגם היא מתכננת רענון מתבקש לדגמיה.

לפי המידע העדכני, ב-AMD מכינים ליבות Polaris 30 מעודכנות שמבוססות על ליטוגרפיית 12 ננומטר (במקום 14 ננומטר בדור הנוכחי) להשקה של מחליפים עבור ה-Radeon RX 580 וה-Radeon RX 570 ברבעון האחרון של 2018, כלומר מתישהו בין אוקטובר לדצמבר.

הקאמבק (השני) של Polaris בדרך?

הדגמים החדשים צפויים להציע שיפור של כ-15 אחוזים בביצועים, ככל הנראה ללא שינוי פיזי במספר יחידות העיבוד הקיימות – אלא רק תודות לטיוב תהליך הייצור והמהרת תדרי העבודה, אולי בתוספת לשימוש בזכרונות גראפיים וממשקי זכרון משופרים. גם 15 אחוזים הם שיפור שנקבל בברכה בשוק הביניים, בהנחה שישא תגי מחיר הוגנים ויבוא לידי ביטוי במוצרים קומפקטיים, יעילים וקרירים יותר מאלו המלווים אותנו בשנתיים האחרונות, מאז השקת ה-Radeon RX 480.

יש סיכוי סביר לכך שהדגמים החדשים יקבלו את שמה של סדרת Radeon RX 600 – אך מה שיהיה מעניין באמת הוא תגי המחיר המומלצים שיוצמדו להם, ולא המיתוג הספציפי עבורם

שימוש בליבות מוקטנות ויעילות יותר תוכל לאפשר ל-AMD להציג סוף כל סוף גם דגמים ניידים ייעודיים ראשונים מסוגם – ובכך לספק תחרות כלשהי ל-NVIDIA בשוק צומח שעליו זו האחרונה השתלטה באופן מוחלט בעידן ה-Pascal. נחזיק לכך אצבעות.

עידן ה-Navi עשוי להתחיל באמצע השנה הבאה דוורא עם דגמי ביניים, כאשר יורשים אמיתיים ל-Vega 64 ול-Vega 56 עשויים להיות במרחק של שנה וחצי (!) מהופעה רשמית בשוק

דגמי Vega חדשים בליטוגרפיית 7 ננומטר לא יגיעו לשוק הביתי השנה בוודאות, ונראה כי עדיין קיימת מחלוקת מובהקת אודות הסיכויים הכלליים שלהם להתרחב אל התחום מעולם ה-HPC והעיבוד המקצועי – יתכן מאוד שהחלטה זו תיגזר מיכולות משפחת Turing של NVIDIA שתגיע בסוף השנה – אך בכל אופן את Navi, ליבת הדור הבא האמיתית של AMD שתבוסס אף היא על 7 ננומטר, אין יותר מדי סיכויים לראות בפעולה לפני המחצית השנייה של השנה הבאה, כך שלמשדרגים הפוטנציאליים צפויה פעם נוספת התלבטות קשה בין רכישה להמתנה.