השקת מעבדי ה-Bulldozer נדחית

אינטל לא לבד: גם מעבדי סדרת ה-FX של AMD יגיעו באיחור של מספר חודשים

מעבדי ה-Ivy Bridge אינם היחידים שיגיעו לשוק מאוחר מהמתוכנן: "חודש יוני הגדול" של AMD יהיה קצת פחות גדול, כשהחברה מאשרת כעת את השמועות על כך שמעבדי ה-FX-Series, מבוססי ליבת ה-Bulldozer החדשה, יגיעו לשוק באיחור של כ-60 עד 90 יום.

AMD אישרה את דבר הדחיה, שצף ברשת במשך כמה שבועות, במסיבת ההשקה הרשמית של ערכת השבבים החדשה המיועדת למעבדים אלו – סדרה 9, כאשר המשמעות היא שלוחות האם לתושבת ה-AM3+ (שמיועדים הן למעבדי ה-FX והן למעבדי ה-Phenom II הקיימים) יהיו זמינים לרכישה כבר במהלך החודש הקרוב, בעוד שהמעבדים עצמם יגיעו רק במהלך חודש אוגוסט או ספטמבר. מבולבלים? גם אנחנו.
הדיווחים מספרים שמעבדי ה-FX הזמינים כעת, מסטפינג B0 ו-B1, מסוגלים לפעול בתדרים של 2.5GHz במצב רגיל ובתדר של 3.5GHz במצב טורבו – ביצועים שלא סיפקו את החבר'ה ב-AMD, שבחרו לדחות את ההשקה וליצור סטפינג B2, שאמור לאפשר עבודה בתדרים גבוהים יותר תחת מעטפת תרמית זהה.

הדחיה העדכנית מצטרפת לשורה ארוכה של דחיות מהן סבלו מוצריה של AMD בשנים האחרונות, אם כי מעבדי ה-Brazos שהושקו בתחילת השנה הוכיחו שהציפיה הארוכה השתלמה, בתקווה שמעבדי ה-FX יעשו זאת גם כן. המאוכזבים שבינינו יאלצו להסתפק במעבדי ה-Llano שצפויים לנחות בחנויות החודש כמתוכנן.

בנוסף, ניצלה AMD אתה הבמה בהשקה בכדי להציג את סדרת המעבדים הראשונה שלה המיועדת במיוחד לטאבלטים, לצד חשיפה של סדרות המעבדים העתידיות שלה. סדרת המעבדים (או השבבים, למעשה) הראשונה לטאבלטים מכונה בשם הקוד "Desna", או Z-Series, ומכילה מעבדי Brazos "מקוצצים" וחסכוניים יותר עליהם שמענו כבר קודם. AMD הציגה את טאבלט ה-MSI WindPad 110W המבוסס על מעבד Z-01 כפול ליבה, ומציע מסך 10.1 אינץ', 2GB של זכרון DDR3, נפח אכסון של 64GB, מערכת הפעלה WIndows 7 ועוד – נתונים די מרשימים מצד אחד, אך מנגד גם מלווים בבעיות בלתי נמנעות כמו משקל (850 גרם) ואורך חיי סוללה (כ-6 שעות בלבד). האם מדובר בתחרות עבור האימפריה של ARM, או ב"תחרות המאחרים" מול אינטל?

את מעבדי ה-Desna צפויים להחליף בשנה הבאה מעבדי ה-Hondo (ללא אף פרט נוסף, בינתיים), בדומה למעבדי ה-Krishna שאמורים להיות ממשיכי דרכם של Ontario, הלוא הם מעבדי ה-Brazos העכשויים.

כיצד הדחיה הזאת תשפיע על AMD ונסיונותיה לשפר את מעמדה בשוק המעבדים עתירי הביצועים? קשה לדעת. בינתיים ניאלץ להצליב אצבעות ולקוות שמדובר בדחיה אחרונה בהחלט עבור הדור הבא והמדובר של החברה.