הפעם בלי OLED: דור חדש של מחשבי ThinkPad X1 הגיע

דגם העילית העסקי של לנובו מאבד את טכנולוגיית התצוגה הייחודית מהדור הקודם – אך מקבל פאנל תצוגה מתקדם אחר, עם תמיכה בתקן HDR מתקדם של חברת דולבי

לנובו ניצלה את תחילתה של השנה החדשה בכדי לשדרג כמעט את כל מלאי המחשבים שלה – ולא פסחה גם על משפחת דגמי ה-ThinkPad X1 היוקרתית, כשגולת הכותרת היא כזו שלא בהכרח תשמח את כולם: בדומה ליצרניות אחרות שניסו את התחום לתקופה קצרה, גם כאן אנחנו מגלים זניחה של טכנולוגיית ה-OLED החדשנית לטובת אלמנטים מוכרים ומבוססים יותר.

ראשון בתור הוא ה-ThinkPad X1 Carbon "המקורי", עם גלגול שישי של המוצר שנחשב בעבר לנייד הדק ביותר בשוק והיה גם אחד מהראשונים להציע אפשרות לפאנל OLED בתחום. הוא מציע מעטפת קשוחה בעובי של 15.95 מילימטרים בנקודה העבה ביותר ומשקל של פחות מ-1.15 קילוגרם, מסך 14 אינץ' עם מסגרת מקוצצת, מעבדי Core i5 ו-Core i7 מרובעי ליבות ממשפחת ה-Kaby Lake-R, זכרון דינאמי בנפח של עד 16 ג'יגה-בייט, אחסון מבוסס כונן SSD בנפח של עד 1 טרה-בייט עם התבססות על תקן ה-NVMe, רמקולים סטריאופוניים אפשרות למודם LTE מובנה, קישוריות Wi-Fi 802.11ac כפול ערוצים לצד קישוריות Bluetooth 4.2, זוג חיבורי Thunderbolt 3 מתקדמים וגם הבטחה לחיי סוללה של עד 15 שעות.

השלישייה החדשה של מותג ה-X1 כיכבה ב-CES

הפעם אין אפשרות לקבל את הנייד היוקרתי בתוספת פאנל OLED, לצערנו – ואת מקומו תופסים פאנלים בטכנולוגיית IPS, ברזולוציית 2,560×1,440 פיקסלים בעלי בהירות וניגודיות משופרות אשר מעניקות לו תמיכה בתקן ה-Dolby Vision לתצוגת תכני HDR, בפעם הראשונה במחשב נייד. דגמי הבסיס של ה-ThinkPad X1 Carbon יוצעו עם מסכי IPS ברזולוציית 1080p צנועה יותר (ללא תמיכת HDR), והמחיר הבסיסי יחל מ-1,710 דולר.

תקן ה-Dolby Vision נתמך הן בידי השירות של נטפליקס והן בידי Amazon Prime Video, ונחשב מתקדם יותר מרוב תקני ה-HDR המסחריים הנפוצים כיום

גם דגם ה-ThinkPad X1 Carbon Yoga זכה לדור חדש, שלישי במספרו, עם חומרה זהה כמעט לגמרי לזו של אחיו בעל התצורה הקלאסית – בתוך גוף גמיש וייחודי יותר שאף תפח בהתאם בכדי לכלול את כל היכולות מבלי להתפשר.

בדיוק כמו ה-X1 Carbon הרגיל – אך עם יכולת להפוך לטאבלט

ה-Carbon Yoga יציע את אותם מסכי IPS ברזולוציית 1080p או ברזולוציית 1440p עם תמיכה ב-Dolby Vision, כשכעת לכולם נוספת גם תמיכה במגע (בניידי ה-ThinkPad X1 Carbon זו אפשרות, אך לא חובה), אותם מעבדי Core i5 ו-Core i7 מרובעים בדגמים עם תמיכה ביכולות ה-vPro או בלעדיה, אותם נפחי זכרונות וחיבורי Thunderbolt 3 ואפילו אותם חיי סוללה של 15 שעות לדגם בעל רזולוציית המסך הצנועה ו-12 שעות לדגם עם תצוגת ה-HDR – כאשר מימדים מוגדלים עם משקל 1.4 קילוגרם ועוד של קצת מעל 17 מילימטרים בתוספת מחיר התחלתי של כמעט 1,900 דולר הם אלו ש'סופגים' את התוספות הנדרשות לנייד-טאבלט היברידי.

המחירים הם יקרים בהחלט, אפילו לדגם הבסיס – אבל זה משהו שכבר התרגלנו אליו במסגרת המותג, למען האמת

אחרון חביב הוא ה-ThinkPad X1 Tablet המעודכן, שתופח במימדיו אך עושה זאת מסיבה מוצדקת בהחלט. תמצאו בו מסך IPS מוגדל של 13 אינץ׳ ברזולוציית 3,000×2,000 פיקסל משופרת, ושיפור גדול בדמות מעבדי Kaby Lake-R מרובעי הליבות העדכניים במקום מעבדי Y כפולי ליבות צנועים הרבה יותר מדור ה-Kaby Lake המקורי, כונן SSD מבוסס NVMe בנפח של בין 256 ג׳יגה-בייט לטרה-בייט, זכרון דינאמי של עד 16 ג׳יגה-בייט, אפשרות למודם סלולר מובנה, צמד חיבורי Thunderbolt 3 שישמשו לכל הדרישות של המשתמשים וסוללה שאמורה להספיק לזמן נאה למדי של תשע וחצי שעות.

הטאבלט המעודכן אמור להיות עוצמתי הרבה יותר משני קודמיו

גם כאן אין מסך OLED, באופן טבעי, כפי שלא היה גם בצמד הדורות הקודמים של הטאבלט. המחיר יחל מ-1,600 דולר, עם כיסוי-מקלדת ועט מגע שכלולים בו לשמחתנו.

האם מסכי ה-OLED יעשו קאמבק לסדרה הזו ולמחשבים ניידים בכלל לאחר שיבשילו מעט יותר? נחיה ונראה

יקר אבל מוצדק, או יוקרתי מדי ולא רלוונטי בשוק המודרני? אתם מוזמנים לשתף אותנו בתגובות.