הביצועים של מעבדי ה-Haswell נחשפים – הבשורה לניידים

למרות שאנחנו במרחק כמה חודשים מההשקה, ביצועי המעבדים העתידיים של אינטל צפו ועלו ברחבי הרשת
 
באתר החומרה Tomshardware, אתר חומרה בו אנחנו עצמנו קוראים רבות חדשות, ערכו סיקור מזורז של גרסה מוקדמת של מעבדי ה-Haswell מבית אינטל. הסיקור כלל הן את ליבות העיבוד הכללי והן את ליבת הגראפיקה המובנית במעבד וצפויה להניב את השיפור הגדול ביותר בביצועים אל מול דורות ה-Sandy Bridge וה-Ivy Bridge.
 
מבחני הביצועים הסינטטיים הראשונים שהורצו על המעבד מוכיחים את השמועות הקודמות בנושא. כשהן ה-Core i7-4770K, הן ה-Core i7-3770K והן ה-Core i7-2700K מכוונים לתדר של 3.5 גיגה-הרץ (על מינת לבדוק את השיפור ביעילות הארכיטקטורה), ההבדל בין המעבדים כלל איננו משמעותי ועומד על 13 אחוז במקרה הקיצוני ביותר.
ההפתעה הגדולה במעבדים באה, כצפוי, בדמות ליבה גראפית משופרת בצורה משמעותית. זה עדיין לא משהו שיש ל-AMD מה לחשוש ממנו, אבל זה מראה את הקצב הקדחתני בו אינטל מדביקה פערים. במחשבים שולחניים, אלו שיקנו לעצמם Core i7-4770K דוגמת זה שאצל tomshardware יקנו אתו בוודאי גם כרטיס מסך שעולה כמה מאות שקלים יותר ממנו ולכן לא ירגישו בכלל בשיפור שהוא מביא עימו.
 
מצד שני, Haswell מעולם לא באמת יועד לשולחניים. עצם זה שהמעבדים שיכילו את ליבת ה-GT3 העוצמתית יותר מליבת ה-GT2 יהיו זמינים רק בתושבת BGA (כלומר, הפינים במעבד ולא בלוח האם כמו שהתרגלנו מתושבות LGA) ושה-Core i7 4770K מגיע עם מעטפת פליטת חום של 84 וואט בלבד מגלה שיעודה האמיתי של ארכיטקטורת ה-Haswell הוא דווקא המחשוב הנייד עליו נלחמת אינטל בשנים האחרונות. שם עצם העובדה שלא תצטרכו ליבה גראפית נפרדת תהווה יתרון הן בביצועים והן בחיי הסוללה.
לצערנו, ה-Haswell כנראה לא יביא בשורה גדולה לשולחניים ואלו שרכשו מעבדי Ivy Bridge ואפילו Sandy Bridge לא צריכים להרגיש כאילו הגיע הזמן לשדרג או כאילו מערכת המחשב שלהם מיושנת. הביצועים שהם מסוגלים לתת יהיו די והותר לעת עתה, על אחת כמה וכמה אם רכשתם מעבד מדגם Core i5-2500K ומעלה המסוגל לעבור אוברקלוק.