ביקורת מעמיקה: לוחות אם X79 • HWzone
מחשביםלוחות אם

ביקורת מעמיקה: לוחות אם X79

מה חדש?
 

לפני פחות מחודש, חשפה בפנינו את הדור המשודרג של מעבדי האקסטרים שלה, ה-Sandy Bridge E שהביאו עימם דור חדש של מעבדי אקסטרים, ביצועיסטים יותר וגדושי ליבות. מסוונורים מחשיפת המעבדים, רבים לא הרגישו בהשקתה של ערכת השבבים החדשה שהושקה במקביל למעבדי האקסטרים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


ה-X79 היא באופן רשמי ערכת השבבים החדשה לפלטפורמת השוק הגבוה של אינטל, מחליפה ישירה שלא מרחמת על הדור הקודם והמיושן, הלא הוא ה-X58. נכון, כולנו ציפנו למשהו בנוסח של X69, אבל אינטל בחרה לעלות בסדרה ולהגיע ישירות ל-X79, למה? בהמשך הביקורות תחליטו בעצמם אם השינוים שנעשו אכן מצריכים דילוג שכזה או השם כל העסק הוא די שיווקי, ואמור ליצור הפרדה ישירה ומשמעותית יותר מכל הפלטפורמות שהושקו עד היום בצורת P67 או Z68, כולל תושבת וסדרת חדשה.

השקה של ערכת שבבים כזו בתחילת הדרך מעידה על עוד צאצאים עתידים, מה שאומר שצפוי לכולנו דור מחליף של ערכות שבבים מיינסטרים משודרגות שיצטרפו לסדרת ה-X7, או אפילו בדמות X8 עם צאת חדשים לתושבת בהמשך שנת 2012.

 
קצת – מצא את ההבדלים
 
אז נכון שבשנים האחרונות המעבדים הם אלו שלוקחים את רוב ההפתעות הטכנולוגיות למיניהם, אם זה שילוב של גראפים חזקים יותר, תמיכה ביותר נתיבי PCI-E, וערוצי כפולים, מה שמותיר די מעט לאותו רכיב שנקרא ערכת השבבים, שבעבר הלא רחוק הייתה לב כל מערכת מחשוב אך נדחקה אל הפינה אט אט. כיום ערכת שבבים באה לתת מענה (נרחב ככל האפשר) בכל הנוגע ליכולת האחסון, תמיכה בהתקנים חיצונים והקישוריות שלהם למעבד (ישירה ככל שתהיה).
 
 
אז לאותו רכיב שנשאר בודד במערכת השבבים, קראה PCH (ר"ת Platform Controller Hub), ולזקנים מבינינו, הוא מתפקד כגשר דרומי משודרג ועדכני.

אז מה השינוים?

מלבד התמיכה בתושבת ה-LGA2011 החדשה, ערכת השבבים החדשה מכילה את אותה קישורית למעבד, המכונה DMI 2.0 ומציעה תקשורות ישירה ככל האפשר בין המעבד לשאר הרכיבים במערכת. מספר חיבורי USB גם הוא נותר איך שהיה ועומד על 14 במספר, כולם בתקן ה-2.0 USB, שמונה נתיבי PCI-E בדור השני ותמיכה באודיו בהבחנה גבוהה (HD). קיימים גם 6 חיבורי SATA, שניים בממשק ה-SATA 3 ו-4 בממשק SATA 2 וכרטיס . את העקרון הבנתם, שוב בלי שום שינוי ממה שראינו עד היום!

 
השינוי המהותי ממערכת השבבים הקודמת יבוא לידי ביטוי רק לשוק השרתים ותחנות העבודה, שכן צירפה תמיכה בשלל טכנולוגיות כדוגמת RST או בשמה המלא Rapid Storage Technology Enterprise 3.0, שנועדה להאיץ בביצועים ולהציע אקסטרה הגנה בכל הנוגע להעברת מידע במערכי RAID למיניהם. ויש גם תמיכה בממשק ה-SAS שנפוץ מאוד בתחום תחנות העבודה והשרתים וכמובן עוד דברים שלא נתעכב עליהם.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12העמוד הבא
תגיות

3 תגובות

  1. אני לא יודע למה אבל
    הלוח ASRock X79 Extreme4 ניראה ממש טוב בבדיקות שלכם! אני חושב שעוד שנתיים אני אראה מה הולך בשוק (וכניראה שיהיה שינוי רק בלוחות אם ובכרטיסי מסך לדעתי) ככהשאני רק אבחר את מה שיהיה וטוב להישער מעודכן!

  2. חסר אסוס, אגב מהביקורת בnewegg
    מקונים בnewegg הם קיבלו דירוג שביעות רצון קטסטרופלים בשבבי ה x79.

  3. נראה מה יהיה
    הלוחות של MSI ו ASROCK תוצאות נחמדות, מעניין מה יהיה הבלאי של הלוחות האלה לאחר שנתיים שלוש של שימוש

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close