בדרך למעלה: שליש מהמחשבים הניידים שנמכרים כיום כוללים כונני SSD • HWzone
מחשביםאחסוןמחשבים ניידים

בדרך למעלה: שליש מהמחשבים הניידים שנמכרים כיום כוללים כונני SSD

מידע שמציגה קבוצת חקר השוק TrendForce מבהירה שהכוננים המכאניים עדיין רלוונטיים מאוד גם במחשבים ניידים, אך כונני ה- מצמצמים את הפעם, ובקצב שיא

האם יצא לכם לתהות עד כמה אנחנו קרובים ליום שבו הכוננים המכאניים יהפכו למראה נדיר וסוג של עוף מוזר בנוף שוק המחשוב? דיווח חדש של קבוצת DRAMeXchange שופך אור על העניין, בפרט עבור עולם המחשבים הניידים למיניהם.

לפי המידע המובא לפנינו, מחיר כונני ה- עבור יצרניות ומרכיבות המחשבים הניידים הגיע השנה לאטרקטיביות חסרת תקדים – כ-50 דולר בממוצע עבור כונן בנפח 128GB, וכ-90 דולר בלבד עבוד כונן של 256GB.

מדובר במחירים שעדיפים משמעותית מאלו שהצרכנים הפרטיים מתבקשים לשלם, ובהתחשב בכך שמרבית השחקניות בשוק ממשיכות לגזור קופונים יפים וגבוהים מאוד על מעבר בין כונן מכאני לכונן זכרון הבזק וגם על מעברים בין נפחים של כונני זכרונות הבזק, ניתן להעריך כי כלילתם של כונני במכשירים הופכת לעסק משתלם יותר ויותר עבור החברות – ועל כן אין זה מפתיע לראות הערכה כי מספר המחשבים הניידים שיכללו כונני יזנק מכ-30 אחוזים צפויים בשנת 2015, ל-42 אחוזים בשנה הבאה – וללא פחות מ-56 אחוזים בשנת 2017.

אנחנו מוכרחים להודות שהנתונים הללו הפתיעו אותנו - ממבט מהיר על הניידים העדכניים, עולה תחושה שהרבה יותר משליש מתוכם מגיעים עם כוננים על טהרת זכרונות ההבזק
אנחנו מוכרחים להודות שהנתונים הללו הפתיעו אותנו – ממבט מהיר על הניידים העדכניים, עולה תחושה שהרבה יותר משליש מתוכם מגיעים עם כוננים על טהרת ההבזק

אם לא די בכך, האימוץ המהיר הצפוי לטכנולוגיות ה-TLC וה-NAND התלת מימדי שיכנסו להילוך גבוה החל משנה הבאה אמור לסייע להוריד משמעותית את מחירי ה-SSD עבור היצרניות, ובהמשך גם עבור הצרכנים עצמם, כשבמקביל טכנולוגיית ה-NVMe ותקני ה-M.2, SATA Express ו-U.2 העדכניים אמורים להפוך מוצרים אלו למהירים וחסכוניים הרבה יותר, באופן שיהפוך את הפערים אל מול הכוננים המכאניים לגדולים אפילו יותר ממה שהם כרגע וידחף למהפכה המתהווה.

הכוננים ההיברידיים מסייעים לאסכולת הקשיחים להמשיך ולשמור על רלוונטיות - אם כי בטווח הארוך, ההשתלטות המוחלטת של ה-SSD נראית כבלתי נמנעת
הכוננים ההיברידיים מסייעים לאסכולת הקשיחים להמשיך ולשמור על רלוונטיות – אם כי בטווח הארוך, ההשתלטות המוחלטת של ה- נראית כבלתי נמנעת

בעוד שבמחשבים נייחים נראה כי לנפחי האחסון הגבוהים והזולים של הכוננים הקשיחים תהיה רלוונטיות גם בעתיד, נראה כי בשוק המחשבים הניידים הלך הרוח הוא מעט שונה. הפערים במחירים ובנפחים בין HDD ל- הם מצומצמים הרבה יותר, החסכון בצריכת חשמל ובמקום פיזי משחק תפקיד חשוב משמעותית – ובשורה התחתונה, נראה כי עד סוף העשור הנוכחי הכוננים המכאניים עשויים להפוך למראה נדיר בגזרה, אשר יהיה שמור אך ורק למערכות הזולות ביותר שניתן להעלות על הדעת מצד אחד, ולמחשבים נידיים גדולים ומתקדמים אשר ישלבו קשיחים וכונני למערך עתיר נפח וביצועים מהצד השני של הסקאלה.

ssdnb1
חסכון בחיי או עדיפים בכמה סדרי גודל – מה יהיה המאפיין שיכריע את כף המאזניים לטובת ה-NAND?

האם הנייד שלכם מבוסס SSD, כונן מכאני ישן וטוב או שאולי כונן היברידי שמתיימר לשלב את הטוב מכל העולמות? ספרו לנו בתגובות!

תגיות

3 תגובות

 1. מצויין, הגיע הזמן שזה יקרה. כשאני מדבר עם אנשים בעלי מחשב נייד בן שנתיים שלוש והם מתלוננים על מהירות העבודה שלו, כמעט תמיד הסיבה היא בגלל ההארד דיסקים המיושנים שלהם, הSSDים יפתרו אותנו מבעיות כאלה. אני מחכה בקוצר רוח ליום שבו הארד דיסקים יהיו אך ורק בשביל אכסון מסיבי לשרתים או NASים, ומחשבים רגילים לצרכן יכללו SSD כברירת מחדל.

 2. בהחלט הגיע הזמן שה-SSD כבר יהיו בכל הניידים כברירת מחדל , בנייחים הסיפור אחר , שם יש תמיד מקום לכמה דיסקים שאפשר לשלב הן HDD והן SSD יחדיו , שלעומת זאת בניידים תמיד יש מחסור במקום פיזי פנימי פנוי , שלרוב יכולים לאכלס בתוכם רק התקן אחסון אחד , או SSD או HDD . בגלל זה דווקה בניידים שיעברו כבר אך ורק ל-SSD .
  אני קניתי לפני כשנה נייד חדש של DELL מדגמי ה-INSPIRON , דגם דיי חזק , עם מעבד i7 , כ. מסך של AMD נראה לי דגם 8850 אם אני לא טועה , 8GB זכרון , וקשיח 1TB , תגידו הנייד חדש ודיי חזק , אמור לעבוד כמו שצריך , כמו מטוס , נכון ? , שום דבר , הוא עבד לי כמו איזה נייד בן 4 או 5 שנים זקן , כל כך לאט , מע' הפעלה הייתה עולה ממש לאט , כל התוכנות אפילו פתיחת חלונות הכל עבד לאט כמו צב , ממש מרגיז כי הנייד חדש ועם מפרט לא מהחלשים .
  עד שנמאס לי , הוצאתי ממנו את הקשיח הרגיל של ה-1TB , במקומו התקנתי SSD של CRUSIAL M4 בנפח 128GB מהנייח שלי , וקרה נס , עכשיו באמת הרגשתי שהמחשב חדש , הכל טס , עובד זריז , אין שוב עיכובים מעצבנים , בקיצור כמו שצריך . וכל זה היה בגלל ה-HDD האיטי הזה שהאט את כל הנייד .

 3. DOWN WITH HDD
  VIVA LA SSDITION

  omg הרגע המצאתי את הסיסמה השיווקית הטובה ביותר לSSD בהיסטוריה.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close