אפל החלה בשיווק ה-iPhone

בתחילת השנה השיקה אפל את הטלפון הסלולרי הראשון שלה אי פעם, תחת השם iPhone, והודיעה כי תחילת שיווקו צפוי ביוני. מאז, מעריצים רבים של החבר'ה וחובבי גאדג'טים המתינו בקוצר רוח לתחילת שיווק המכשיר ונאלצו להסתפק בהדלפות של פרטים על הטלפון וסקרים שונים העוסקים בנושא של נתח השוק הצפוי לטלפון עם כניסתו לשוק.

בשבועות האחרונים החלה אפל לפרסם קטעי וידאו המתארים מאפיינים של הטלפון המדובר והשבוע הגיעה שעת השין של המכשיר הכה מדובר. ב-29 לחודש, בשעה שש בערב בארה"ב, נפתחו דלתות החנויות של אפל ואלפי לקוחות זכו להיות הראשונים לרכוש את המוצר הנחשק, לאחר שהמתינו ימים שלמים בתורים מחוץ לחנויות השונות. החברה פרסמה גם את המחירים של הציוד ההיקפי של הטלפון החדש. כמובן שהכי שווה להיות עובד של חברת אפל שכן כל 18 אלף עובדי החברה יקבלו iPhone משלהם, מתנה מסטיב ג'ובס, בסוף חודש יולי.

ה-iPhone – אוטוטו כבר כאן

סטיב ג'ובס, מנכ"ל החברה ואחד ממיסדיה המקוריים, הודיעה מוקדם יותר השנה כי הצלחת המכשיר תימדד עם עד סוף 2008 תצליח החברה למכור 10 מיליון מכשירים, המהווים נתח שוק של אחוז אחד משוק הטלפונים הסלולרים העולמי. על פי הערכות שונות, צפויה החברה למכור בין 200 ל-400 אלף מכשירים בסוף השבוע של ההשקה. ואכן זה מה שקרה, כאשר ביום הראשון נמכרו כ-200 אלף מכשירים, לפי נתוני חברת המחקר גלובל אקוויטיס ריסרץ' ובסוף השבוע כולו נמכרו כ-500 אלף מכשירים כשהמלאי אזל ברוב החנויות של אפל ו-AT&T, אשר נבחרה להיות ספקית הסלולר הבלעדית אשר משווקת את המכשירים בארה"ב. אנליסט של Piper Jaffray מעריך כי אפל יכולה להגיע אף להגיע לסך מכירות של 45 מיליון מכשירים עד סוף 2009 מה שאומר שייתכן ותגיע ליעד של 10 מיליון מכשירים הרבה לפני סוף שנת 2008. בתחילת החודש פרסמה מריל לינץ' הערכה לפיה אפל צפויה למכור כ-4 מיליון מכשירים במהלך 2007.

לאירופה צפוי המכשיר להגיע לקראת סוף השנה, כנראה לקראת תקופת החגים הנוצרית במהלך חודש דצמבר. אפל עוד לא שיחררה פרטים לגבי שיווק הטלפון באירופה אך קיימות השערות לפיהן חברת Vodafone הבריטית היא זו שתקבל את הזיכיון באירופה באופן בלעדי. על פי שמועות לא מבוססות ייתכן כי באירופה יושק דגם 3G, אשר אפל גנזה לשיווק בארה"ב. לדעתנו מדובר בעניין לא סביר.

לפני כשבוע וחצי פרסמה אפל נתונים חדשים על הטלפון הקשורים לזמן הסוללה ולחלק העליון של מסך שלו. עם השקת המוצר בינואר דיווחה החברה כי הזמן הסוללה של המכשיר יספיק עד ל-5 שעות דיבור. לפי הנתונים החדשים, עולה זמן הסוללה, עד ל-8 שעות דיבור, שיפור של יותר מ-50 אחוזים ו-250 שעות המתנה. כמו-כן, יספק המכשיר עד 6 שעות של גלישה באינטרנט (במקום 5), עד 7 שעות של ניגון וידאו (במקום 5) ועד 24 שעות של ניגון אודיו (במקום 16). נוסף על כך, חלקו העליון של המסך שודרג מפלסטיק לזכוכית אופטית איכותית אשר תהיה עמידה יותר בפני שריטות. יומיים בלבד לאחר מכן הודיעה אפל כי ניתן יהיה לגשת לתוכן של אתר YouTube, באמצעות נגן מיוחד המובנה ב-iPhone. בעת ההשקה יהיו זמינים קרוב ל-10 אלפים קטעי וידאו והמספר ימשיך לגדול עם הזמן.

ומה בישראל? מוקדם יותר השנה פורסמו שמועות לפיהן חמי פרס מעוניין לקבל את הזיכיון לשיווק הטלפון בארץ ולשתף פעולה עם חברת ניופאן, על מנת לעשות שימוש במערך השיווק וההפצה שלה. אף אחד משני הצדדים לא הגיב לשמועות אלו וכרגע ניתן לומר בבטחון מלא כי הטלפון לא צפוי להגיע לארץ באופן רשמי, לפחות לא במהלך 2007.

וכמובן, איך אפשר לסיים מבלי לדווח על כך שיש כאלו אשר רכשו את המכשיר רק בכדי שהם יוכלו לפרק אותו לגורמים ולפרסם את התמונות וקטעי הוידאו ברחבי האינטרנט? מסתבר כי כל הדיווחים על כך שהמעבד הראשי של הטלפון מבוסס ארכיטקטורת ARM (ומיוצר על ידי סמסונג) התבררו כנכונים. זכרונות ה-NAND פלאש של הטלפון הם מתוצרת סמסונג גם כן. ויש גם מי שמאוכזב מהטלפון.