Vista ו-Office 2007: השילוב המושלם?

פיצ\'רים משותפים חדשים

מלבד ההבדלים אותם פירטנו עד כה, שתי הגרסאות הביתיות מציעות מגוון חידושים על פני מערכת ההפעלה XP ובחלק זה של הסקירה נפרט אודות כמה מהם.

ReadyBoost

תכונת ה-ReadyBoost מאפשרת למערכת לעשות שימוש בזיכרון פלאש נייד כגון Disk On Key או כרטיסי זיכרון SD על מנת לשפר את ביצועי המערכת.
מערכת ההפעלה שומרת מידע על ההתקן מידע, בדומה ל-Page File הנמצא בכונן קשיח, ויודעת לגשת אליו ולבצע עליו את פעולות הכתיבה והקריאה, כל עוד ההתקן מחובר למערכת – הדבר מאפשר שימוש בזיכרון נייד וזול על מנת לפצות על מחסור בזיכרון RAM אמיתי.
המידע הנשמר על ההתקן הנייד נדחס ומוצפן בשיטת AES-128 בכדי למנוע גישה אליו במחשבים אחרים ולהגן על המידע המאוחסן על ההתקן כאשר הוא אינו מחובר למחשב.
עם ניתוק ההתקן הנייד מהמחשב, מערכת ההפעלה עוברת אוטומטית לקובץ ה-Page File המאוחסן על הכונן הקשיח; דרישות המינימום לצורך הפעלת ה-ReadyBoost הינן התקן נייד התומך ב-USB 2.0 בעל 256MB זיכרון פנוי לכל הפחות (הנפח המקסימלי הנתמך הינו 4GB), מהירות קריאה של 2.5MB/Sec עבור כ-4K קריאות אקראיות ומהירות כתיבה של 1.75MB/Sec עבור כ-512K כתיבות אקראיות. התקן שלא יעמוד בדרישות הסף הללו לא יוכל לשמש להאצת המערכת (ב-Event Viewer של מערכת ההפעלה ניתן לראות את נתוני ההתקן וכן את הסיבות לכשל כלשהו, במידה והתרחש).

העברת נתונים נוחה

אשף ההעברה הבטוחה הינו אשף הנכלל במערכת ההפעלה המאפשר להעביר הגדרות וקבצים ממחשב ישן לחדש ביתר קלות.
את האשף ניתן להריץ ישירות מדיסק ההתקנה על מערכות ההפעלה 2000 (ממערכת הפעלה זו ניתן להעביר קבצים בלבד, ללא הגדרות המערכת), XP וכמובן גם Vista.
ניתן לבחור בין מספר שיטות להעברת הנתונים, ביניהן העברה באמצעות הרשת הביתית, צריבה הנתונים לדיסק DVD או שימוש ב"כבל העברה נוחה", שהוא למעשה חיבור של שני המחשבים באמצעות כבל USB.

Indexing

עם השנים, גדל נפח המידע במחשבים האישיים בצורה משמעותית וארגון המידע ומציאתו הפכו לפעולות מורכבות יותר ויותר. על מנת לפתור בעיה זו, אימצה לעצמה מיקרוסופט גישה לפיה יש לשאוף למינימום שאילתות חיפוש, ומציאת מידע מירבי בכל שאילתא (Query).
מערכת ההפעלה Vista כוללת מערכת אינדקס המספקת פתרון יעיל ונוח למציאת מידע על המחשב באמצעות שיטת ה-NQL (ר"ת Natural Query Language).
מערכת ההפעלה מחפשת את המחרוזת שהוקלדה לא רק בתוך התיקיות, אלא גם בתוך מסמכי טקסט, פקסים ופריטי דוא"ל, ובכך מאפשרת לנו לאתר קבצים אבודים על סמך מספר מילים מתוכן הקובץ, ולא רק על פי שמו.
תיבת ההחיפוש המהיר נמצאת בכל חלון של מערכת ההפעלה והקלדה בה מציגה את תוצאות החיפוש התואמות באופן מיידי. תיבת חיפוש נוספת נמצאת גם בתפריט ההתחל, כאשר תוצאות החיפוש דרכה יופיעו בתוך התפריט.

בתור ברירת מחדל, Vista לא מכניסה למאגר הנתונים שלה את כל התיקיות בכונן הקשיח, אלא רק את התיקיות אשר קיימת סבירות גבוהה כי המשתמש יבצע בהן חיפוש – תיקיות הפרופיל שלו, תיבת הדואר ותפריט ההתחל. בכל עת ניתן להוסיף לאינדקס תיקיות נוספות, בתנאי שאפשרות האינדקס מופעלת עבור אותן תיקיות בהן אנו מעוניינים.

חלוקת מחיצות ותחזוקת הכונן

שאלה הנשאלת לעתים קרובות על ידי משתמשים רבים (בין השאר גם בפורום שלנו), היא כיצד ניתן לחלק את הכונן הקשיח למחיצות לאחר שמערכת ההפעלה כבר הותקנה.
עד כה, התשובה המוחצת לשאלה זו הייתה תוכנת Partition Magic של חברת Norton, אשר נתנה מענה מושלם למשימה זו, אך החליטה לספק פתרון משלה לבעיה, והטמיעה ב- כלי מובנה המאפשר חלוקת הכונן הקשיח למחיצות, ישירות ממערכת ההפעלה.

תחת קטגוריית \'ניהול דיסקים\' בהגדרות המחשב, ניתן לראות את כלל הכוננים הקשיחים המותקנים במערכת והמחיצות המוגדרות עליהם, כפי שהיה בעבר בגרסאות 2000 ו-. יחד עם זאת, לחיצה על הכפתור הימני של העכבר תחשוף בפנינו שתי פעולות חדשות של הרחבה וכיווץ המחיצות – פעולות המאפשרות את שינוי גודל המחיצות בקלות רבה.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

שיתוף

הגב

wpDiscuz