ניצנים של 7 ננומטר: AMD מתפארת ב-Vega מעולם אחר

עם מימדים פיזיים מוקטנים בעשרות אחוזים לליבות והבטחה פומבית להשקה גם  של דגמי גיימינג – ניתן להכריז כי עידן חדש של ליטוגרפיה החל רשמית

לצד הפצצה שהטילה בשוק ה-CPU, דאגה לספק לנו הצצה עסיסית גם לתוכניותיה עבור רכיבי ה-GPU בתערוכת Computex 2018 – והן סובבות סביב ליטוגרפיית ייצור חדשנית ופורצת דרך של שותפת הייצור שלה , ב-7 ננומטר בלבד.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


במפתחת השבבים כבר הצהירו כי יבצעו שדרוג של ארכיטקטורת ה-Vega הקיימת לליטוגרפיית 7 ננומטר בתור שלב ראשון (באופן שעשוי להזכיר את הבסיס של אסטרטגיית ה-Tick-Tock בה נקטה אינטל עד לפני כשנתיים), וכעת זכינו לראות הדגמה אמיתית ראשונה של כרטיס Instinct שמבוסס על היצירה המשוכללת, בשילוב עם 32 ג'יגה-בייט של , המקסימום האפשרי בתקן הנוכחי.

הדגמה של כרטיס ה-7 ננומטר הראשון מסוגו הייתה במרכז העניינים – אך היו עוד פרטים מסקרנים שהתגלו במקביל למאורע

את ההדגמה ליוותה הצגה פומבית של הליבה עצמה, אשר אפשרה לגולשים חדי עין לנסות לבצע השוואת גודל לאותה ליבה בארכיטקטורת Vega בהתבסס על תהליך ייצור של – ולהגיע להערכה כי מדובר כאן בהקטנה של כ-30 או אפילו 40 אחוזים בשטח הפנים לאותה כמות יחידות עיבוד ולביצועים שעשויים להיות גבוהים אף יותר.

האתר videocardz.com היה אחד מתוך כמה שניסו לבצע השוואה ויזואלית של גודל ליבת ה- העתידית (שמאל) בהתבסס על תיעוד של ליבת ה- העכשווית. עד כמה הם הצליחו במשימה? כנראה שנגלה בתוך כמה חודשים

ב- לא הסתפקו בעולם המחקר והבינה המלאכותית בלבד, ואישרו לראשונה כי ליבות Vega ב-7 ננומטר ישמשו גם מוצרי לעולם הגיימינג – אי שם בסוף השנה הנוכחית או אפילו בתחילת השנה הבאה.

Vega בתנופה – ולא מן הנמנע שנקבל אותה כבסיס גם לדור משחק עתידי

בחברה מרוצים מאוד מההצלחה של הארכיטקטורה המודרנית ואף הצהירו כי הן עלו פי 10 (!) בהשוואה לאלו של ארכיטקטורת השוק הגבוה הקודמת של החברה, Fiji, ומתכננים למתוח את ההצלחה הזו באופן מיטבי, כאשר מעבר בין תהליכי ייצור אמור לספק פוטנציאל משופר תודות ליעילות גבוהה יותר וטמפרטורות פעולה נמוכות יותר, ואולי אף מחירים נמוכים יותר עם התבססות קווי הייצור והגדלת תפוקתם המסחרית.

עידן ה-7 ננומטר מתחיל עתה – ואמור ללוות אותנו לכל הפחות בשנתיים הקרובות, עם צמד ארכיטקטורות עתידיות וחדשות לחלוטין

בשורה התחתונה, ניתן להכריז בבטחה כי Vega אינה הולכת לשום מקום, וכנראה תהיה חלק בלתי נפרד מנוף כל קטגוריות העיבוד הגראפי והמקבילי גם ברוב שלבי השנה הבאה – כך שסימן השאלה הגדול ביותר ממשיך להיות זה שנוגע לדור המסתורי הבא אותו אמורה המתחרה לחשוף במהלך החודשיים הקרובים.