המופע של AMD ב-CES: המעבד שיאתגר את Core i9 9900K

האירוע לו חיכו רבים הגיע – ראש עומדת על הבמה וחושפת שלל טכנולוגיות בתהליך הייצור המתקדם של 7 ננומטר

עם נתח שוק בעולם המעבדים שרק גדל ומתרחב על חשבונה של אינטל מדי יום בשנה האחרונה רוכבת על גל מאוד גבוה עם מעבדי ה- שלה לעולם המחשבים השולחניים, תחנות העבודה וגם השרתים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


תערוכת CES 2019 בלאס וגאס: מציגה בשידור חי את התוכניות שלה להמשך השנה ולשנה הבאה עם מעבד מבוסס Zen 2, הארכיטקטורה המיוצרת ב-7 ננומטר. היעד הוא ה-Core i9 9900K, מתומן הליבות המהיר ביותר בעולם תוצרת .

ממש לקראת סוף התצוגה, ולאחר שדובר על כמה עולם הגיימינג והספורט האלקטרוני גדל, הגיעה ליסה לבשר שהצופים באו לטעום והציגה מעבד Ryzen המבוססת על ארכיטקטורת 2, בעל 8 ליבות בעיצוב ייחודי ומעניין שכמותו לא ראינו.

למעבד שתי פיסות סיליקון מחוברות כאשר אחת מהן היא בקר ה-IO המשמש למטמון, בקר ושאר מיקרו-בקרים. פיסת הסיליקון השניה היא יחידה הכוללת 8 ליבות עיבוד וכמובן שטכנולוגיית ה-SMT (ר"ת Simultaneous Multi Threading) היא חלק מהעניין.

שימו לב לאופן סידור השבבים על גבי לוח המעגל המודפס. לא מן הנמנע שביום מן הימים נראה את המעבד הזה מרחיב את כמות הליבות שלו גם ל-12 ו-16 ליבות, כשידרש ממנו כמובן. כעת התחרות מציעה 8 ועם זה צריך להתחרות.

השבב מקרוב עם שתי פיסות הסיליקון – מקור: anandtech.com

על הבמה הורצה הדגמה של מבחן הרינדור Cinebench R15 ובה שתי מערכות מחשב, כאשר אחת מהם עם שבב ה-Zen 2 ואחת עם ה-Core i9 9900K של אינטל. תוצאות ה-Cinebench הסופיות היו במרחק של אחוז אחד אחת לעומת השניה, עם הובלה של .

בזמן המבחן הוצגו גם נתוני צריכת חשמל במאמץ, כאשר מעבד זה הציג צריכת חשמל של כ-135W לעומת כ-175W אצל . בהחלט שיפור מרשים.

אנחנו לא יודעים בשלב זה כמה המעבד המדובר יעלה, או בדיוק מתי יושק אך אנו מעריכים שבאיזור מאי או יוני בהמשך השנה. מהלך זה צפוי לספק תחרות ישירה אל מול ה-Core i9 9900K על לב הגיימרים, כאשר אחים קטנים בעלי 6 ו-4 ליבות גם יצאו כדי להתחרות מול סדרות המעבדים השונות של .

חצי השנה השני של הולך להיות צפוף בהתעסקות עם התחרות, לפחות עד שתשיק את מעבדי Sunny Cove בסוף השנה ותחילת השנה הבאה כדי להביא מלחמה מהכיוון השני, עם שיפורי וכמות ליבות משלה. בשוק המעבדים השולחניים אכן נעשה חם, חם מאוד!