Snapdragon 835 כבר כאן: הביצועים והמכשירים הבלתי צפויים

מוצר הדגל של היצרנית האמריקאית חושף את מלוא היכולות שלו – ואנחנו מתקרבים ליום שבו נראה גם מכשירי 10 המבוססים עליו

לרגל ההכרזה על מכשירי ה-Galaxy S8 שיזמנו לנו את הסיפתח, יש לנו הזדמנות טובה לבחון את הביצועים של השבב שיפעיל כנראה את רוב המכשירים החכמים המובילים בשנת 2017, ה- 835. כמה הוא עוצמתי יותר מכל מה שקיבלנו בעידן שבבי ה- והאם זה באמת מצדיק את השדרוג? התשובות בהמשך.

דילוג קדימה שעדיין לא חושף את כל הקלפים

שמונה ליבות ה-Kryo 280 החדשות וליבת ה-Adreno 540 הגראפית נבחנו לעומק במסגרת פלטפורמת הפיתוח הניידת הייעודית של קוואלקום, שהיא בעצם לכל דבר ועניין עם מסך 5.5 אינץ' ברזולוציית QHD וזכרון LPDDR4 של 6 ג'יגה-בייט – ונראה כי יש כמה הבחנות ברורות שניתן לעשות, למרות שהתצורה הזו בכל זאת לא ממש זהה לסמארטפונים ממשיים שיוצעו למכירה בהתבסס על ה- 835.

מערכת הפיתוח הייעודית של קוואלקום הצטמצמה פלאים במימדיה בגלגול הנוכחי, ונראית ממש כמו (קצת כעור) מהשורה

עבור ליבות העיבוד החדשות של קוואלקום, ראוי לציין כי לא מדובר ביורשות ישירות לליבות ה-Kryo המקוריות מדגמי ה-Snapdragon 820 וה-Snapdragon 821 אשר התבססו על עיצוב ייעודי מלא של מפתחת השבבים מסאן-דייגו, אלא על התאמה אישית לארכיטקטורת ליבות ה-Cortex-A73 העדכנית של חברת עצמה, אשר מציגה יתרונות מובנים בתחום העיבוד מבוסס המספרים השלמים (Integer), לצד חסרונות יחסיים בעיבוד נתוני נקודה צפה (Floating Point) – כך שלצד שיפור של עד כ-90 אחוזים בביצועי עיבוד מתמטיים כלליים לעומת הדור הקודם, אנחנו מוצאים גם הרעה של עד עשרות אחוזים בעיבוד גיאומטרי וויזואלי.

התוצאות של האתר Anandtech עושות לנו חיים קלים ומבהירות כיצד הליבה החדשה היא צעד חשוב קדימה בעיבוד מסוג אחד, ודווקא נסיגה לאחור (אל הנורמה של חברת ARM) בעיבוד מסוג אחר

מדובר במצב שבו לא הכל שחור או לבן, שעוזר להבין את הבדלי הגישה בין קוואלקום עצמה לחברת Holdings, אבל בסופו של דבר ניתן להצהיר כי יש לנו שיפור חשוב, עם התמקדות בסוג הביצועים המרכזי אותו אנו מצפים לקבל מליבות העיבוד הכלליות, על חשבונם של שרלוונטיים יותר לליבה הגראפית – שם המצב הרבה יותר ברור, והשיפור הוא בולט ברובם המוחלט של הפרמטרים, עם כמות מינימלית של פרמטרים יוצאי דופן.

Snapdragon 835 מוביל בגאון בתחום ביצועי הליבה הגראפית המובנית, כמו ברוב דורות העבר

בשורה התחתונה, ה-Snapdragon 835 מוביל ברוב מבחני העיבוד הכלליים בהפרש בריא, עם יתרון של כ-15 עד 20 אחוזים על פני ה-Snapdragon 821 וה-Snapdragon 820 ויתרון גם על פני ה-Kirin 960 שהיה מהמובילים הבולטים בקטגוריה. בנוסף, גם ה-Adreno 540 מצליח להרשים עם שיפור של 25 אחוזים ואף 30 אחוזים בהשוואה לליבת ה-Adreno 530 משבבי הדור הקודם ושיפור גם לעומת השבבים המובילים של – הליבה החדשה הזאת היא הכי עוצמתית שניתן לקבל כיום בשוק, לפחות עד אשר נבחן בצורה טובה יותר את הליבה המאסיבית שב-Exynos 8895 מסמסונג.

ביצועי שיא ברוב הקטגוריות – בייחוד אם מתמקדים במבחני שבהם אין השוואה לשבב המתקדם ביותר של אפל
בחינה נוספת סייעה להמחיש שה-Snapdragon 835 אינו סובל מבעיות התחממות יתר בעת שימוש ממושך שמביאות להאטה – לפחות אם בוחנים את המצב לאחר הרצה של מבחן פופולרי במשך כמה דקות ברצף

קפיצת הביצועים שאנחנו עתידים לקבל בדור השבבים הנוכחי היא אמנם לא הגדולה ביותר שראינו מאז ומעולם, אך היא אמורה להגיע בשילוב עם יעילות מרמה חדשה תודות להתבססות על תהליך ייצור ב-10 ננומטרים, וכן נמצא הנעלם הגדול בעצם – שיפור מורגש בתחום זה יוכל להעניק לנו מכשירים חכמים קרירים וקומפקטיים יותר מאי פעם, עם חיי משודרגים וגם ביצועים שאחידותם נשמרת לאורך זמן וללא תלות במשך זמן העבודה, ללא האטות בתדרי העבודה שנועדו למנוע חימום יתר, כאשר כל אלו יהפכו את ה-Snapdragon 835 לבשורה גדולה. עם זאת, במידה ורמת היעילות תישאר דומה לזו שראינו בדור ה-14 ננומטר, יתכן שהשבב של ייחשב כרענון קל ולא הרבה מעבר, כך שיש לנו עוד דברים שנותר לחקור ולגלות, גם אחרי שקיבלנו התרשמות מהביצועים "היבשים".

מה יהיה עם חיי הסוללה? בקוואלקום מבטיחים לנו הרבה מאוד, וה-Galaxy S8 יוכל לעזור לנו להוכיח או להפריך את זה בהמשך החודש

הניצן הראשון לחלונות 10 ביקום של קוואלקום

לצד סמארטפונים מובילים מבוססי (ואולי גם כמה שיבוססו על המערכת החלונות 10 מובייל המדשדשת), שבבי ה- 835 אמורים לספק בשורה גדולה עם יכולת להפעיל את מערכת החלונות 10 בגירסתה המלאה והאמיתית, ולפתוח לנו צוהר לעולם של מוצרים חדשים וקומפקטיים במיוחד, עם גישה קבועה לרשת הסלולרית ויכולת לבצע את רוב הפעולות  שהמחשב האישי שלכם מסוגל לעשות.

הפתעה מוקדמת עבור ומיקרוסופט

יקח עוד זמן מה עד שנבין את מלוא ההיקף והמגבלות של המיזם הזה, וגם עד שנתחיל לראות מכשירים ראשונים בחנויות שמתבססים עליו (כל ההיקפים הזמינים של השבב ללא ספק יאומצו בתחילת הדרך לתחום הסמארטפונים), אבל בינתיים אנחנו מקבלים טעימה ראשונים מהפוטנציאל שמצפה לנו בהמשך השנה – תודות לפרוייקט מימון המונים בפלטפורמת ה-Indiegogo.

ככה יראו מכשירי 10 בעתיד הלא רחוק?

יזם בריטי מקווה ליצור מחשב נייד זעיר ומתקדם שמבוסס על השבב העדכני של קוואלקום ומריץ את מערכת החלונות 10 (או אנדרואיד, כאלטרנטיבה), עם מסך OLED בגודל 8.2 אינץ׳ עם רזולוציית QHD וחיפוי Gorilla Glass 3, זכרון דינאמי בנפח של 8 ג׳יגה-בייט, נפח אחסון פנימי של 128 ג׳יגה-בייט שניתן להרחבה, רמקולים סטריאופוניים קדמיים, מצלמת 12 מגה-פיקסל קדמית וכמובן מערכת 10 – כאשר אלו משולבים במעטפת עשויה סגסוגת מגנזיום יחד עם מקלדת Chiclet קטנה עם הארה אחורית ולחצן חליף עכבר כמו במשפחות ה-ThinkPad, קורא טביעות אצבע מובנה, צמד חיבורי Type-C, חיבור 3.0 אחד וגם סוללת 37 וואט-שעה שעשויה להספיק לכ-12 שעות עבודה בין טעינות.

לא מומלץ להתייחס לכל הנתונים ולעצם קיומו של המכשיר בתור עובדה מוגמרת בינתיים – אבל ממש לא היינו מתנגדים לראות אחד כזה

גירסת אנדרואיד צנועה יותר בהיבט המפרט החומרתי מוצעת בעלות של 450 דולר עם שאיפה לאספקה כבר בחודש נובמבר הקרוב, בעוד שיחידות עם המפרט המיטבי ומערכת החלונות הייחודית מוצעות בעבור תג מחיר של 600 דולר (או 625 דולר כולל משלוח לישראל), הנחה של 150 דולר מהמחיר הסופי המיועד, ועם יעד לאספקה בחודש ינואר 2018 – שעוזר להבהיר מדוע כל הרעיון הזה עשוי לעבוד. אחרי הכל, מה יכול להיות רע בניידי לצפייה בתכני וגלישה ברשת, עם מימדים זעירים וגישה קבועה לרשת האינטרנט, שיוצעו במחיר של כ-3,000 שקלים הדומה לזה של ניידי שוק בינוני-נמוך?

שבב ה-Snapdragon 835 יוכל להפוך את הקישוריות הסלולרית למרכיב בסיסי בכל מכשיר 10 שמכבד את עצמו

נייד ה-KS Pro גייס כ-75,000 דולר, רבע מסכום היעד, עד כה, עם עוד חודש שנוצר להמשך הקמפיין – כך שכלל לא בטוח שתהיה כאן הצלחה במשימה נכון לעכשיו, למרות שאנחנו בהחלט בעד לתת לזה צ׳אנס.

מכשיר ראשון מסוגו, עם תאריך יעד לתחילת השנה הבאה – מה שעשוי להעיד על כך שלא נראה שום דומה בשנת 2017

ראוי לציין שהמחשב המיוחד הזה עדיין רחוק מאוד מלהפוך למוצר אמיתי והמוני (וכלל לא בטוח שזה אכן יקרה בסופו של דבר), אך זה קונספט לא רע שמסייע לקבל מושג קל על האפשרויות שנוכל לראות במסגרת המערכת החדשה-ישנה – משהו שיש לו היכולת לסייע למיקרוסופט להגשים את החזון ואת מטרת העל שלה, עם מיליארד מכשירים בשוק אדר מריצים את 10. אנחנו מקווים לקבל עוד דוגמאות שכאלה בהקדם.

הייתם מוכנים לרכוש לעצמכם אחד כזה?

שיתוף

הגב