תקדים בעייתי: ניו-יורק ניצחה את Airbnb

פלטפורמת הסאבלטניג הפופולרית נכנעה, ובעיר הענק הצפופה יוטלו קנסות גבוהים על כל מי שינסה להשכיר נכס שבבעלותו לתקופה של פחות מחודש

שירות ה-Airbnb אמנם לא זכה להצלחה בקנה מידה דומה בארץ הקודש, אך במגוון ערים גדולות ברחבי העולם המערבי הפלטפורמה אשר מאפשרת השכרת דירות מכל הסוגים והמינים לתקופות קצרות ובקלות רבה יצרה מהפכה של ממש בעולם הנדל"ן – והביאה להתנגדות עזה מצד אנשי תחום המלונאות "הקלאסי", השוכרים הקבועים ואלו שמעוניינים ברכישת דירות.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


ברוב המקרים ההתנגדות לטרנד הסאבלטינג (Subletting) ששיפר משמעותית את פוטנציאל ההכנסות מנכסים ספציפיים לא הניבה פירות משמעותיים, אך בחלק אחר זה דווקא עזר – וכעת נראה שכל מתנגדי ה-Airbnb יכולים לחגוג הצלחה משמעותית נוספת, עם חתימה על הסכם בין אנשי הפלטפורמה לגורמי עיריית ניו-יורק שאמורה להגביל משמעותית את ההשכרות קצרות הטווח.

אחרי מלחמה משפטית מתוקשרת, ב-Airbnb הגיעו לפשרה עם אנשי התפוח הגדול לפיה ימשכו את תביעותיהם כנגד חוק משנת 2010 שאסר השכרה של דירות שלמות בעיר לתקופות של פחות מ-30 ימים, בתמורה לשינוי לפיו קנסות של 7,500 דולר אשר יוטלו על המפירים יכוונו למשכירים עצמם, ולא ל-Airbnb שמהווה את הכלי בלבד במקרה זה. בכך, מספר הצעות הסאבלטינג בעיר הענק שסובלת ממצוקת דיור קשה עתיד להמשיך ולצנוח, באופן שיאפשר למלונות השונים להמשיך ולהתקיים כאלטרנטיבה ובאופן אשר יגדיל באופן יחסי את מספר הדירות בעיר שמוצעות למכירה או להשכרה ארוכת טווח סטנדרטית.

ניו-יורק הייתה בעבר אחד מהיעדים הפופולריים והמועדפים ביותר על Airbnb ועל משתמשיה, אך זה כנראה ישתנה בעתיד הלא רחוק
ניו-יורק הייתה בעבר אחד מהיעדים הפופולריים והמועדפים ביותר על Airbnb ועל משתמשיה, אך זה כנראה ישתנה בעתיד הלא רחוק

עם סיומה של הסאגה, ניו-יורק מצטרפת רשמית לכמה וכמה ערים גדולות ומבוקשות באירופה, כדוגמת פריס, מינכן, ברלין, ברצלונה ואמסטרדם, אשר כבר נקטו בצעדים חד צדדיים משלהן כנגד ההשכרות הקצרצרות אשר הפכו את Airbnb לשירות כה פופולרי עבור תיירים ומבקרים מזדמנים – אם כי במקרה הנוכחי בחברה יכולים לכל הפחות לנשום לרווחה תודות להסרת איום הסנקציות הכספיות מעליהם, זאת בניגוד לחלק מהערים באירופה שהחליטו לקנוס את החברה ומתחרותיה ישירות בגין הפרות של חוקי השכירות שבוצעו בידי המשתמשים.

arny2

בניו-יורק עצמה היו מגוון תושבים שתמכו בסנקציות בתחום הדיור – ובמקביל רבים שתמכו ב-Airbnb ובחופש הבחירה אותו היא העניקה לבעלי הדירות

התקדים הזה כנראה לא יאיים על המשך קיומה של Airbnb, שנהנית מהצלחה נאה גם בימים אלה ומהערכת שווי של כ-30 מיליארד דולר (!), אך זה בהחלט עוד צעד אשר ידרבן ערים ומדינות נוספות לפעול כנגד השירות כאשר הדבר יתאים לאינטרסים שלהן (כלומר כשהיצע הנכסים יהפוך למצומצם מדי וההכנסה היחסית ממיסים לא תהיה תואמת למצב זה), כשלחברה עצמה יהיה קשה יותר להתגונן כשכבר הגיעה לויתורים ופשרות כמו אלו בארצו של הדוד סם. אז מה יקרה הלאה בעולם הסאבלט? בינתיים אפשר רק לנסות ולנחש.