כמעט כמו אסטרונאוט: לחוות את החלל בזמן אמת במציאות מדומה

SpaceVR מפתחת לווין עם מצלמות שיאפשרו לכל אחד לחוות את המרחבים האינסופיים של החלל – מהספה שבבית

אסטרונאוטים שריחפו בחלל דיווחו על תחושה משנת תודעה בעת שהביטו מלמעלה אל כדור הארץ. האסטרונאוטים סיפרו כי המראה של כדור כחול שנראה קטן, שברירי ומרחף במרחב השחור האינסופי והמוגן רק על ידי אטמוספירה דקיקה – גרם להם להבין עד כמה חשובה השמירה עליו ועד כמה פחות חשובים נראים המאבקים שבתוכו והגבולות שבני האדם יצרו לעצמם. תחושה משנת תודעה זו נקראת The overview effect, והיא הייתה ההשראה של מייסד חברת SpaceVR לבניית הלווין שיוכל לאפשר לכל אחד לחוות, ולו באופן חלקי, את התחושה הזו.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


Overview effect
Overview effect – חוויה משנת תודעה

החברה שגייסה 1.25 מיליון דולר להגשמת הפרויקט הודיעה כי בחודש יוני 2017 תשגר לווין בשם Overview 1, שיגיע אל תחנת החלל הבינלאומית ומשם יוצב במסלול נמוך מעל כדור הארץ. הלווין ישתמש במצלמות ברזולוציית 4K שיספקו תמונות באיכות גבוהה ביותר של כדור הארץ ב-360 מעלות. באתר החברה נרשם כי המצלמה שתשוגר תהיה 2D, כלומר לא תספק חוויה מלאה של תלת מימד. מדובר בפרט מפתיע ומעט מאכזב נוכח הרצון של החברה לספק חווית חלל ממקור ראשון. התכנים שישודרו לכדור הארץ יהיו ניתנים לצפייה בכל מכשיר VR כולל טלפונים ניידים, מכשירי וכן במכשיר StarVR המאפשר צפייה בתכנים באיכות מרשימה של 1440X2560 פיקסלים לכל עין.

הדמייה של הלווין Overview 1 בחלל
הדמייה של הלווין Overview 1 בחלל

ניתן כבר עכשיו לבצע רישום מוקדם לשירותיה של החברה ולקבל גישה לתכני החלל העתידיים בעלות של 35 דולר לחודש. לדברי החברה, כדור הארץ הוא רק תחילת הדרך. על פי חזונה הם מתכוונים לשלוח מצלמות VR אל כל מרחבי מערכת השמש שלנו. החברה גם מאפשרת לזמן מוגבל להירשם לשירותיה לכל החיים בעלות של 99$. עם מנוי לכל החיים אולי תוכלו לקבל חווית גם מכוכבים אחרים אליהם תשלח החברה את לוויניה.

הצורך במצלמות איכותיות אי שם בחלל הוא מפתיע, נוכח התקציבים האדירים שמשקיעות מדינות העולם בטכנולוגיית החלל בכל מקרה. לשם הדוגמא, בחודש שעבר התבשרנו כי החללית Juno הגיעה למסלול הקפה סביב כוכב צדק. ההשקעה בפרוייקט העצום הזה הייתה של כמיליארד דולר ושנים ארוכות של תכנון ופיתוח, אך המצלמה שהותקנה על החללית הייתה מצלמת סטילס ברזולוציה נמוכה של 1200X1600 פיקסלים. בנאסא הגדירו את מטרתה של המצלמה "להגביר את המעורבות הציבורית". המטרות המחקריות של המצלמה היו שוליות יחסית. מכאן נראה, שאכן יש צורך בגוף מסחרי שישקיע את המשאבים הדרושים כדי לפתח את הטכנולוגיה שתאפשר לכל אחד מאיתנו לחוות באופן זה או אחר את המראה המרהיב ומשנה התודעה הנגלה מחוץ לתחומי כדור הארץ.