צרות של פיראטים: מדליף סרטים נענש בקנס גדול במיוחד • HWzone
טכנולוגיה

צרות של פיראטים: מדליף סרטים נענש בקנס גדול במיוחד

האדם שהביא אל הרשת את הסרט זוכה האוסקר 'האיש שנולד מחדש' לא ישב בכלא, אבל כן יאלץ לשלם לאולפני פוקס 1.1 מיליון דולר

אחת הפרשיות המשמעותיות ביותר בעולם הבידור בשנה שעברה התרחשה בימים האחרונים של חודש דצמבר – אז הודלפו לרשת בזה אחר זה כמה מהסרטים ההוליוודיים הגדולים ביותר של 'עונת האוסקר' החורפית, רובם באיכות טובה באופן מפתיע וחלקם עוד בטרם החלו ההקרנות הקולנועיות הרשמיות שלהם. אחד מהסרטים ברשימה הזו היה 'האיש שנולד מחדש' (The Revenant) שהיה אחד מהמועמדים המרכזיים לגרוף לעצמו כמה וכמה מהפסלונים המוזהבים הנודעים.

The Revenant אכן הצליח לזכות את ליאונרדו דיקפריו באוסקר ראשון אחרי הרבה שנים של מועמדויות, ואף הצליח להפוך להצלחה בינלאומית נאה עם הכנסות של מעל ל-500 מיליון דולר בבתי הקולנוע ברחבי הגלובוס, אך במפיצה הראשית פוקס (20th Century Fox) לא סלחו ולא שכחו – ומצאו את האחראי להדלפה הספציפית הזו, עובד זוטר של החברה בשם וויליאם קייל מוראריטי אשר הצליח להניח את ידיו על אחת מגירסאות ה-Screener של הסרט שנשלחות למבקרים נבחרים עוד לפני ההשקה, העתיק אותה לכונן חיצוני והעלה אותה לטראקר טורנטים פרטי בשם Pass the Popcorn (יחד עם גירסה של סרט האנימציה The Peanuts Movie, בכיכובו של סנופי, שגם אותו השיג באותה דרך).

הוליווד לא שוכחת ולא סולחת, מסתבר
הוליווד לא שוכחת ולא סולחת, מסתבר

בפוקס טענו כי הסרט, שמצא במהרה את דרכו אל הרשת הגדולה ואל כל אתרי שיתוף הטורנט הפיראטיים למיניהם, "זכה" למיליון הורדות לכל הפחות במשך ששת השבועות הראשונים לזמינותו המקוונת הבלתי חוקית, מה שהביא להם להפסד פוטנציאלי של עשרות מיליוני דולרים לטענתם – ובבית המשפט קיבלו את טענותיהם באופן חלקי, וגזרו על מוראריטי תשלום פיצויים משמעותי בהחלט של 1.12 מיליון דולר לחברת פוקס, בתוספת לשמונה חודשים של מעצר בית ותקופת תנאי ומעקב של 22 חודשים לביצוע עבירות דומות.

בהתחשב בכך שהעונש על סעיף האישור של מוראריטי עשוי היה להביא עימו מאסר של עד שלוש שנים, יתכן שניתן לראות זאת בתור מזל ו'הצלחה' עבור המדליף בן ה-31 – שגם ישתתף בתשדיר אזהרה ייעודי של ה-FBI בנושא הפצת התכנים הפיראטית, כחלק מההסכם עם בית המשפט.

אתר שיתוף הטורנטים הפרטים אליו הועלו הסרטים לראשונה - ומשם הגיעו בתוך כמה שעות לכל פינה ברשת ולעשרות אלפי מורידים
אתר שיתוף הטורנטים הפרטים אליו הועלו הסרטים לראשונה – ומשם הגיעו בתוך כמה שעות לכל פינה ברשת ולעשרות אלפי מורידים

האם הסאגה הזו באמת תסייע להרתיע פיראטים נוספים משיתוף (או כל תוכן מוגן אחר) בעתיד, והאם באמת ניתן לטעון כי הדלפתו של הסרט להמונים שברשת פגעה בהכנסותיו, ולא סייעה למעשה בהפיכתו לפופולרי ומוכר הרבה יותר ברחבי העולם באופן שלמעשה סייע לו להצליח? לשאלות האלו כנראה אין תשובה חד משמעית, אבל אנחנו משוכנעים שעוד נמשיך לשמוע על הדלפות מפתיעות בעתיד, ועל אנשים שיאלצו להרגיש על בשרם את דעתה של מערכת החוק בעניין.

The Revenant הפך לסיפור הצלחה למרות ההדלפה המוקדמת - או שאולי בעצם (גם) בזכותה? תלוי מאוד את מי תשאלו
The Revenant הפך לסיפור הצלחה למרות ההדלפה המוקדמת – או שאולי בעצם (גם) בזכותה? תלוי מאוד את מי תשאלו

תגיות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close