צפו: האופנוע המרחף של צבא ארצות הברית • HWzone
טכנולוגיהוידאו

צפו: האופנוע המרחף של צבא ארצות הברית

זה נראה כמו סט לצילומי סרט בדיוני הוליוודי חדש – אך למעשה זה אמיתי ומדליק במיוחד שיוכל לשרת את הכוחות בשטח בקרוב

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לפני קרוב לעשור, כשהדבר הכי קרוב לרחפנים המוכרים לנו היום היה ככל הנראה טיסנים ממונעים, חשפה חברת Boston Dynamics את ה-BigDog שלה, שהיה אמור לשמש כיחידת עזר צבאית אשר תתלווה אל החיילים בשטח ותסחב עבורם מאות קילוגרמים של ציוד חשוב שאותו הם לא מסוגלים לשאת בעצמם. זה נשמע כמו קונספט מהפכני למרות כל האתגרים שהיו צפויים לו בדרך – אך היום, כשרואים את השינויים הטכנולוגיים המהירים והמפתיעים בשוק, זה נשמע פתאום כמו רעיון נאיבי ואפילו מיותר.

אחת מהסיבות לכך היא פיתוחים כדוגמת זה של כריס מאלוי הבריטי, אשר הקים חברה עצמאית בשם Malloy Aeronautics והצליח לבצע מימון המונים מפתיע לרחפן גדול מימדים שמסוגל לשאת אפילו משקל אדם, במהירות וזריזות שפשוט לא קיימת אצל קרקעיים כיום.

מאלוי יחד עם היצירה שלו – מדגים את הפוטנציאל שלה להטיס גם אנשים ממקום למקום, ביום מן הימים

כעת, הפרוייקט הפרטי והחצי-חובבני משנת 2014 צעדים מהירים בדרכו להפוך למוצר צבאי אמיתי וחדשני – במסגרת שיתוף פעולה בפרופיל גבוה עם משרד ההגנה האמריקאי וצבא ארצות הברית. השם הרשמי הוא JTARV (או Joint Tactical Aerial Ressuply Vehicle), אך הכינוי הוא Hoverbike, ממש כמו זה שקיבלה היצירה המקורית, והמטרה היא לאפשר משלוחים 'בסגנון אמאזון' לחיילים בשטח, במהירות ואמינות חסרי תקדים.

נציגי הצבא עובדים בתקופה האחרונה יחד עם מאלוי על שיפורים לפלטפורמה המעופפת הייחודית אותה הוא הגה ובנה, על מנת להפוך אותה לקשוחה, חזקה ואמינה יותר לטובת שימושים במתארים מתאימים שאינם דומים לאלו האזרחיים "הפשוטים".

למה להשתמש ברובוט מהלך כשאפשר להימנע מכל המכשולים באמצעות טיסה בגובה נמוך?

לצוות ישנן שאיפות משמעותיות להמשך הדרך עבור ה-JTARV, עם תוכנית להחליף את מערכת ההנעה החשמלית שלו במערכת היברידית (עם מנוע בעירה פנימית שמשמש להזנת מנועים חשמליים במקום סוללות) שתוכל להגדיל את טווח הפעולה שלו לכ-200 קילומטרים (!), שיפור מהירות הטיסה על ל-100 קמ"ש, ושידרוגים שיאפשרו לכל רחפן לשאת משקלים של עד 800 פאונד, או כ-360 קילוגרם. מכונה שכזו תשולב עם מערכת ניווט מדוייקת ומחשב טיסה מתקדם, ותוכל להביא למהפכה אמיתית בתחום האספקה הצבאית המבצעית – ואולי גם להישג הטכנולוגי המשמעותי ביותר שנולד במסגרת עולם מימון ההמונים של .

לצבא האמריקאי צפויה עוד הרבה עבודה עד להשגת המטרות המוצהרות השאפתניות שלו – אבל הסיפתח נראה די מבטיח בכל מקרה

הגורמים האמריקאים עדיין לא מדברים על כך באופן פומבי, באופן די טבעי עבור שעדיין נמצאת בחיתוליה, אך ממשקלי הנשיאה המיועדים (ואפילו מהכינוי המתבקש Hoverbike) ניתן להסיק כי בעתיד כלי שכזה יוכל בהחלט לשמש גם לנשיאה והטסה של בני אדם – חיילים יוכלו לנוע במהירות ובדיסקריטיות יחסית ממקום למקום למרחקים גדולים ובתוספת של ציוד נשיאה בהיקף משמעותי, פצועים יוכלו להיות מחולצים באופן אפקטיבי ממקומות מאתגרים (גם בעולם הצבאי וגם בעולם האזרחי) ועוד, כך שמסתמן שיש עוד הרבה כיוונים ויכולות לשאוף אליהן בתחום הרחפנים גדולי המימדים.

כבר ראינו שמסוגלים לבצע דברים מדהימים למדי – אבל עדיין לא כאלו שמיועדים למתארים קרביים

קשה להעריך מתי בדיוק נוכל לראות את האופנועים המרחפים נכנסים לשימוש מעשי במסגרת הצבא האמריקאי, או כל אחר בעצם, אבל כל המידע שמגיע אלינו מצביע על כך שמדובר בפתרון המוביל בתחום הספציפי הזה כרגע – לפחות עד שנראה פריצות דרך משמעותיות נוספות עבור הרובוטים הקרקעיים או הרובוטים הנישאים והנלבשים.

זוכרים את ה-Speeder Bike מסרטי 'מלחמת הכוכבים' הקאלסיים? מי יודע, אולי זה מה שצופן לנו עתיד שוק הרחפנים

תגיות

5 תגובות

  1. אין קשר בין Big Dog ודומיו וה"אופנוע" הזה. Big Dog נכשל לא כי היה איטי מדי ,סחב פחות מדי, או שלא היה מסוגל לעבור בכל תוואי השטח. Big Dog נכשל פשוט כי היה רועש מדי והיה גורם לגילוי מוקדם של הכח הרגלי אליו הוא מתלווה.
    "האופנוע" הזה יהיה רועש לפחות כמו Big Dog' ובתור כלי אווירי צריכת הדלק שלו (אחרי שישדרגו אותו להנעה בדלק) בוודאי תהיה פחות יעילה מ- Big Dog במונחים של ליטר לק"ג מטען.
    אם הוא יכנס לצבא, זה לא יהיה לאותן המשימות שאליהן יועד Big Dog.

  2. כלי אוירי לא מתאים לכל המצבים, ובפרט ליערות, בהם דווקא רובוט הולך מתאים. שלא לדבר על סיכון הירוט לכלי שלא יכול לשאת מנגנוני התראה והגנה. לגבי אספקה, דרונים לא מאוישים יעשו זאת יותר טוב.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close