פיירפוקס 9 כבר כמעט כאן

גרסא 9 של הדפדפן הפופולרי כבר מוכנה ותצא באופן רשמי ב-20/12.

נראה שמלחמת הדפדפנים בין ה-Chrome של גוגל ו-Firefox של מוזילה רק הולכת ומתחממת ואף חברה לא נחה לרגע בהוצאת גרסאות חדשות לדפדפן שלה. רק כמה ימים אחרי שגוגל שיחררה את גרסא 16 של Chrome, מוזילה כבר מוכנה עם עדכון משלה, לגרסא 9.

אחרי פחות מחודש בשלבי הבטא והמועמד הפצה (אנגלית Release Candidate) צפויה מוזילה לשחרר את הגרסא המוכנה של 9 כבר בעוד יומיים. העדכון מביא איתו כרגיל שיפורים למנוע הדפדפן שיביאו לשיפור קל, ייעול של מנוע הג'אווה-סקריפט וטלאי שונים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


שינוי מעניין המגיע עם גרסא 9 הוא דווקא בהפצה הניידת של הדפדפן שתכלול סוף סוף, אחרי כ-4 חודשי פיתוח, ממשק חדש ויעיל יותר לטאבלטים המריצים מערכת הפעלה מסוג . הממשק החדש אמור להיות הרבה יותר אינטואיטיבי בעבודה עם מסך מגע ומבטיח להפוך את חווית הגלישה להרבה יותר נעימה וזורמת.

ממשק הטאבלטים החדש

בחלק של מנוע הג'אווה-סקריפט אנו רואים שני עדכונים משמעותיים. הראשון, שיעניין יותר את המתכנתים שביניכם, הוא ה-Type Interface, ממשק חדש היאפשר לדפדפן לפסוח על אבחון סוג המשתנים (בג'אווה-סקריפט סוג המשתנה לא מוכרז בהתחלה) ובכך להוריד מכמות הפעולות ולהביא לטעינה מהירה יותר של רכיבי הג'אווה-סקריפט באתר. העדכון השני הוא התמיכה באפשרות ה-Do not track שתאפשר לאתרים לבדוק האם לשמור מידע על פעולות המשתמש לצרכי מעקב ו/או פרסום עתידיים או לא.

השינוי המשמעותי האחרון שמגיע ברגסא זו רלוונטי למשתמשי ה-Mac שבינינו שיזכו להנות מתמיכה משופרת של הדפדפן ב-Mac OS X Lion הכוללת בין השאר אינטגרציה יותר טובה בממשק הקיים של מערכת ההפעלה והוספת תמיכה בניווט ע"י מגע של שתי אצבעות על משטח הנגיעה.

בנתיים נראה שהתחרות בין מוזילה לגוגל עושה רק טוב, לנו המשתמשים, ככל ששני הדפדפנים זוכים ליותר ויותר שיפורים ואפשרויות חדשות ויעילות. מה לדעתכם נוכל לראות בגרסאות הבאות, שללא ספק לא יאחרו להגיע?