עיר המאדים של SpaceX

המיזמים של אלון מאסק והחברות השונות שאותן הוא מוביל הופכים ליותר ויותר עתידניים ושאפתניים

אינספור ספרי וסרטי -בדיוני עסקו באיך עשוי להיראות נסיון של המין האנושי ליישב כוכבי לכת אחרים, ובפרט הכוכב האדום שנמצא בסמיכות גדולה (הכל יחסי, כמובן) אל הכוכב הכדור הכחול שלנו – אך כעת נראה כי אנחנו בשלב ייחודי בהתפתחות הטכנולוגית שמאפשר להתחיל לתכנן ולבחון אפשרות זו הלכה למעשה, כבר במהלך חצי העשור או העשור הקרובים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


באופן לא כל כך מפתיע, יזם העל אלון מאסק הוא זה שנמצא גם בחוד החנית של מהלך זה, והוא מתבסס על טיל ענק חדש של חברת , שקיבל את הכינוי (הזמני, אנחנו מניחים) המחייב BFR, או Big Fuckin' Rocket.

העתיד של SpaceX: הפיכת האנושות למין בין-כוכבי

טיל הענק העתידני של חברת החלל הפרטית המצליחה יגיע לגובה של לא פחות מ-106 מטרים, עם קוטר של 9 מטרים ו-31 מנועים מסוג חדש בשם Raptor אשר יבוססו על גז מתאן במקום על בנזין וקרוסין, ובשל כך יוכלו להעניק כוח דחף גבוה במיוחד. כמו במקרה של טיל ה-Falcon 9 הנוכחי והמפורסם של החברה, גם ה-BFR יבוסס על רכיבים שיונחתו חזרה במקומם וימוחזרו – גם שלב ההאצה הראשון אל מחוץ לאטמוספירה של כדור הארץ, וגם השלב השני יחד עם קפסולת נוסעים ו/או מטען חדשה מסוג Dragon V.2 שתשמש לטיסה בחלל החופשי ואל הירח ומאדים, לאחר תדלוק אוטונומי ב'תחנת דלק לוויינית' שתסתובב לה סביב כדור הארץ.

תדלוק בחלל של השלב השני בטיל ה-BFR, לפני מסע לכוכבים אחרים

לא נאשים אתכם במידה וכל זה נשמע קצת כמו חלומות בהקיץ עבורכם, אבל כדאי לזכור שגם מיחזור טילי הוא רעיון שכנראה נשמע כמו פנטזיה בלבד רק לפני כמה שנים, וכיום כבר הוכח בהצלחה בידי מאסק ו- בכמה וכמה הזדמנויות – ולכן נראה שלא כדאי לפסול ולבטל גם את שאיפות העתיד הללו כל כך מהר.

בחברה מצהירים שה-BFR יוכל לשמש גם כמערכת תחבורה להגעה מכל נקודה לכל נקודה בכדור הארץ בתוך כשעה או פחות

מאסק מקווה להשתמש ב-BFR על מנת להנחית קפסולות משא ראשונות במאדים בשנת 2022, כהכנה להגעתן של שתי קפסולות עם נוסעים (יותר מ-100 מהם בכל אחת מהן, לכאורה) אשר יהפכו למתיישבים הראשונים על כוכב מאדים, כבר בשנת 2024. היתכן? נחיה ונראה.

קפסולת ה-Dragon V.2 החדשה תוכל להיות זו שתעניק לנו את גלי המתיישבים הראשונים אי פעם בכוכבי לכת אחרים

רקטות ה-BFR מתוכננים להחליף בעתיד את כל המוצרים של (כלומר את ה-Falcon 9 וה-Falcon Heavy), עם מחיר פוטנציאלי זול יותר, אמינות ודיוק גבוהים יותר וגם משקלי נשיאה עצומים של עד 150 טון, בהשוואה לעד כ-30 טון ב-Falcon Heavy ופחות ממחצית מכך ב-Falcon 9. שאפתנות ללא קץ, כבר אמרנו?

כך תוכל להיראות הקולוניה על המאדים, כבר בסוף העשור הבא

יעברו עוד כמה שנים עד שנוכל לאמוד את הסיכויים המעשיים להקים התיישבות אנושית על מאדים במהלך העשור הבא, אך מסתמן שזו תהיה אפשרות שנשמע עליה הרבה מאוד וממספר חברות וארגונים שונים בעתיד הנראה לעין, בתור האתגר הגדול הבא של המין האנושי – כך שמשעמם לא יהיה כאן, בוודאות.