עוד הפתעה חדשנית: הדפסה תלת מימדית ביתית של חומרים קרמיים

מסתבר שלא רק היכולת להדפיס מתכות באופן ביתי עשויה להפוך למציאות בעתיד הקרוב, אלא גם הדפסה של חומרים קרמיים קשיחים ומרשימים – בהנחה שיש לכם גם תנור ניתן לתכנות בהישג יד

למרות מה שמרגיש כמו שקט יחסי, עולם ההדפסה התלת מימדית הביתית, וההדפסה התלת מימדית באופן כללי, עשוי לעמוד בפני מהפכה משמעותית מאוד בתקופה הקרובה – תודות לשתי טכנולוגיות שונות אשר ירחיבו משמעותית את היצע ומגוון החומרים שאותם ניתן לנצל במסגרתה ליצירה נגישה של צורות ומבנים מתקדמים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אחרי שראינו את חברת Ability 3D שהבטיחה לספק יכולת הדפסת מתכת תלת מימדית ביתית במחיר שפוי (יחסית) ובקרוב (יחסית), אנו זוכים להיכרות גם עם חברת Formlabs, שמצהירה כי פיתחה ייחודית להדפסה באמצעות חומרים קרמיים דמויי זכוכית, עמידים בפני שריטות וחום ובעלי צורה מעוגלת וחלקה.

חברת Formlabs מאמינה כי יש בידיה יישום מעשי ראשון לפריצת דרך חדש של שוק ההדפסה התלת מימדית
חברת Formlabs מאמינה כי יש בידיה יישום מעשי ראשון לפריצת דרך חדש של שוק ההדפסה התלת מימדית

החברה אשר נולדה מתוך MIT בשנת 2011 חשפה חומר 'שרף קרמי' (Ceramic Resin) בלתי רגיל שמיועד לשימוש עבור מדפסות משפחת ה-Form שלה, אשר מבוססות על מחסניות של 'שרפים' נוזליים פלסטיים ולא על חוטי חומר קשיח כמו דגמים רבים אחרים.

השרף הקרמי החדש דומה בבסיסו לחומרים האחרים והסטנדרטיים יותר שמציעה החברה, אך כולל בתוכו מיקרו חלקיקים קרמיים שמסוגלים להפוך אותו לבעל המעטפת הקשיחה והמבריקה הנכסף לאחר אפייה ספציפית מאוד בתנור.

כמה דוגמאות למה שניתן ליצור בחומר דמוי פורצלן
כמה דוגמאות למה שניתן ליצור בחומר דמוי פורצלן

הדפסה עם החמר הקרמי ללא השלמה עם תהליך האפייה תעניק חומר מוצק שדומה מאוד לחומר קרמי אך אינו כולל את אותם מאפייניים ייחודיים של עמידות לחום או שריטות, ותוספת תהליך האפייה היא זו שתהווה את המהפכה הגדולה עבור המשתמשים הביתיים המעוניינים בכך.

בחברה מדגישים כי השרף הקרמי הוא פורמולה נסיונית בלבד, וזה ניכר גם בתהליך ההדפסה עצמו שכולל לפי התיאור 'פריסת יריעת מגן על פני משטח ההדפסה וניעור נמרץ של המחסנית במהלך ההדפסה' לקבלת תוצאות מיטביות – זאת בתוספת ליותר מעשר שעות של שריפה בתנור (או כבשן, ליתר דיוק) להשלמה כאמור, כאשר חריגה כלשהי מההנחיות הקפדיות עלולה ליצור סדקים ואי-אחידות בתוצר הסופי.

לא פשוט ליצור גוף קרמי איכותי...בינתיים
לא פשוט ליצור גוף קרמי איכותי…בינתיים

עם זאת, כשמדפסת ה-Form 2 מוצעת למכירה בעבור 3,500 דולר ומציעה מימדים שבהחלט הגיוניים גם עבור הצרכן הביתי החובב – נראה שיש לנו יכולת להצהיר כי מדובר בצעד ראשון בדרך לשימוש בחודש נוסף וחדש לחלוטין בהדפסה תלת מימדית, על ידי כל מי שירצה בכך, ולא רק על ידי חברות תעשייתיות גדולות. נקווה שמכאן והלאה תהליכי ההדפסה והייצור הללו רק ישתפרו ויהפכו לקלים וזמינים יותר.

ה-Form 2 לומדת טריק חדש ומדליק
ה-Form 2 לומדת טריק חדש ומדליק