סוני מציגה - רמקולים מהחלל • HWzone
טכנולוגיה

סוני מציגה – רמקולים מהחלל

נוזל שפותח על ידי נאס"א מאפשר הפקת צליל צלול יותר ממארזים קטנים יותר

בראשית העבודה על תכנית החלל, התמודדו מהנדסי נאס"א עם בעיה אחת גדולה; כיצד להעביר דלק רקטות אל תוך מנועים בחלל בלי כוח משיכה שינחה את כיוון הזרימה. הם פיתחו תוסף שנקרא ferrofluid, נוזל שמעורבים בו חלקיקים מגנטיים שיתומרנו באמצעות שדות מגנטיים. כעת משתמשות חברות באותו החומר כדי לשלוט בחלקים, בכל דבר, החל ממתלי מכוניות מרוץ וכלה בכוננים קשיחים. השנה, מצאו המעצבים בסוני שימוש חדש לחומר: בניית דקים שמפיקים צליל חזק וצלול יותר מאחרים בגודלם.

אטם נוזלי נוזל מגנטי (משמאל) מחזיק את הסליל המפיק את הצלילים של הרמקול ואת הדיאפרגמה יציבים במקום
צילום: קלייר בנואה

המתכננים החליפו את ה-damper – רכיב מפתח של הרמקול, בטבעת ferrofluid בעובי מיקרונים. הרמקולים מפיקים גלי קול כאשר מגנט מזיז סליל מוליך חשמלי הלוך ושוב כדי לדחוף דיאפרגמה; תפקידו של הדמפר להבטיח שהקפיץ לא ירעד ושהדיאפרגמה לא תימתח יתר על המידה. אבל הדמפרים גורמים לחיכוך, אשר יוצרים רטט המעוות את הצליל ויכול להפחית את הווליום הכללי של הרמקול. ה-Ferrofluid מחזיק את הסליל והדיאפרגמה במקום, בלי חיכוך. בלי הדמפר, הרמקולים יכולים להפיק על פני כל התדרים צלילים חזקים – עד שלושה דציבלים – וצלולים יותר.

קולנוע ביתי BVD-N790W Blu-Ray ממדי 25.4 x 8.9 x 9.6 ס"מ;
טווח תדרים 87.5-108 מגה-הרץ; מחיר 800$

עוד שלושה עיצובי אלטרנטיביים

Unmonday 4.3L

לא משנה על איזה דופן יושב ה-Unmonday – הרמקול המשושה – המארז הקרמי שלו ידכא ויברציות. בהתאם לאופן בו הרמקול ממוקם, מד תאוצה אומר לו לתפקד כחלק ממערך מונו, סטריאו או סראונד. 890$ (ייבוא)

Original Koostik

ה-Koostik, שעוצב בהשראת גיטרות אקוסטיות, הוא מגבר פאסיבי המכפיל פי ארבעה את עוצמת הרמקול של ה-. שני תאי קול חצי כדוריים מרכזים צליל בדומה מאוד למגפון לפני שגלי הקול יוצאים מבעד לחורים המופנים קדימה. 95$

Audiomasons Comet

ה-Comet מפיק צליל שהוא ב-57 אחוז פחות מעוות מצליל המופק מרמקול עץ מסורתי. המתכננים הטמיעו את שני הדרייברים בקוביית אבן מוצקה, חומר שלא יספוג גלי קול. 1,400$ (זוג) – טיילור

עוד על חידושים בגליון מרץ של popular science ישראל – למבצע היכרות מיוחד לגולשי HWzone.co.il

תגיות
Back to top button
Close
Close