משקפי ה-Google Glass חוזרים, עם גישה חדשה לגמרי

גוגל מבצעת מהפכה בגישה של משקפי המציאות הרבודה הוותיקים והמפורסמים שלה – וזה מה שעשוי להציל את הטכנולוגיה ולהביא אותה לכולנו, אי שם בעתיד

קשה להאמין שעברו כבר יותר מחמש שנים מאז אותו סרטון קונספט שהציג לנו את פרוייקט ה-Google Glass בתור הדבר הגדול הבא, שיאפשר לנו לנהל את החיים הדיגיטליים שלנו בהתבסס על פקודות קוליות בלבד ומידע אשר יוקרן לפנינו באמצעות המשקפיים שאותם אנחנו מרכיבים.

השנים האחרונות הבהירו לנו שיצירת מוצר מעשי למציאות רבודה, שיהיה נוח, יעיל ונגיש מספיק עבור קהל יעד המוני ורחב, זו משימה לא פשוטה בכלל, ואולי אפילו קשה מדי – משקפי ה-Google Glass נעלמו ונשכחו להם, ובאופן דומה גם טכנולוגיות מתחרות כמו ה-HoloLens של מיקרוסופט החליטו לקחת את הזמן ולא לנסות את מזלן בשוק הביתי לעת עתה.

המקצוענים הרוויחו מהקאמבק של גוגל לעולם המציאות הרבודה

עתה, אנחנו שמחים לבשר לכם שמשקפיים מבית גוגל חוזרים מהמתים, בגירסה חדשה עם כיוון חדש ומתבקש – השוק המקצועני. Google Glass Enterprise Edition או GEE בקיצור, שם שאותו שמענו לראשונה בהדלפות כבר בשנה שעברה, יהווה מוצר שנועד לשפר באופן מוחשי את איכות הפעולה של בעלי מקצועות שונים בארגונים ובחברות גדולות – כאלו שזקוקים להשתמש במסמכים ובהוראות בזמן ביצוע פעולות פיזיות שונות, או לקבל עדכונים בזמן אמת אודות מה שמתרחש בסביבתם, יוכלו לעשות זאת מעתה באמצעות הקול שלהם בלבד, ולקבל את כל המידע הרלוונטי להם תוך כדי שהידיים נותרות חופשיות להמשך העבודה והמבט ממשיך להתמקד בעשייה.

הגירסה החדשה מגיעה כיחידה חיצונית שאותה ניתן להרכיב כמעט על כל מסגרת משקפיים שכבר יש לכם – כולל משקפי מגן תעשייתיים

משקפי ה-GEE כבר נמצאים בשלב ייצור ושיווק מסחרי אמיתי, ואף נמצאים בשימוש בחברות ענק כדוגמת DHL ו-GE, שם מצהירים על שיפור של מעל 10 אחוזים בתפוקה היחסית של העובדים הנעזרים בהברקה הטכנולוגית של ענקית הרשת. הדגם החדש של משקפי המציאות הרבודה נהנה משיפורים טכנולוגיים בלתי מבוטלים, עם מעבד עדכני ועוצמתי יותר (ממשפחת האטום של אינטל), קישוריות מהירה יותר אל הרשת, מצלמת 8 מגה-פיקסל קדמית משודרגת וגם חיי סוללה טובים יותר – מה שנשמע לנו הגיוני בהחלט, בהתחשב בכך שהדגמים הקודמים עוד התבססו על חומרה של חברת Texas Instruments, שמאז הספיקה לצאת משוק שבבי ה-ARM ולחזור להתמקד בעולם החיישנים והמיקרו-בקרים.

ככה זה היה נראה בסרטון הקונספט המקורי לפני חצי עשור – ומאז אנחנו מחכים בקוצר רוח לכך שהחזון יהפוך למציאות, אבל מסתבר שזה יקח יותר זמן ממה שקיווינו ושיערנו

ההחלטה של גוגל לפנות לקהל התעשייתי נשמעת לנו כמו צעד חכם במיוחד, שיספק את ההכנסות והרווחים הנדרשים לטכנולוגיה שעדיין נמצאת בתחילת דרכה, ויעניק גב כלכלי איתן (אנחנו מקווים) להמשך הפיתוח – עד לשלב בו ניתן יהיה להציע את אותן היכולות במוצר שיהיה זול ומלוטש מספיק על מנת לקרוץ גם לקהל הביתי. אולי בשלב הבא נראה החלטה דומה שתנסה להחיות גם את פרוייקט ARA ליצירת סמארטפון מודולרי מלא? אנחנו מחזיקים אצבעות.

לפיתוח החדש יש פוטנציאל מהפכני – נקווה שנראה אותו נוחת גם בשוק הביתי במוקדם או במאוחר