מפרקים את האייפד החדש

הטאבלט החדש של אפל נחת בחנויות וכבר הספיק לעבור מספר פירוקים יסודיים, שמגלים לנו מה בדיוק מסתתר מתחת למסך הרטינה המשוכלל

פירוק מכשירים טכנולוגיים מתקדמים ויקרי ערך הוא משהו שתמיד נחמד ומסקרן לראות, אך הופך למעניין שבעתיים כשמדובר במכשיר מבית אפל, שאינה נוהגת לחלוק יותר מדי פרטים בנוגע לחומרה המתוחכמת בה היא עושה שימוש.

האייפד החדש החל להימכר בחנויות ברחבי ארצות הברית רק אתמול, מה שלא מנע מכמה אנשים חרוצים (ואמיצים למדי) לרכוש את המכשיר, לפרק אותו לגורמים – ולחלוק את הממצאים עימנו.
ראשון היה זה האתר ifixit, שסיפק מדריך מפורט לפירוק הטאבלט החדש שעות אחרי שהחל להימכר, ממנו למדנו כי פאנל הרטינה המרהיב מגיע ככל הנראה מסמסונג – לפחות בדגם הספציפי הזה, מה שמהווה המשך של המגמה שראינו באייפד השני, אז החליטה אפל לעבור מהפאנלים של LG (שהייתה זו שסיפקה הפאנלים לאייפון 4 ולאייפון 4S וגם לאייפד הראשון) לפאנלים של סמסונג, בשל בעיות איכות שגרמו לזליגת אור בחלק מן המכשירים.

עוד למדנו כי בהתאם להערכות, האייפד החדש אכן כולל זכרון RAM מסוג LPDDR2 בנפח 1GB ובמהירות של 800MHz (בנפח כפול מזה שבאייפד 2 ובאייפון 4S, אך בעל מאפיינים זהים) מבית Elpida היפנית (דגם אחר שנבדק כלל זכרונות מבית סמסונג), שנכנסה לאחרונה לתהליך של פשיטת רגל שעשוי לחייב את אפל להחליף ספקית זכרונות בעתיד. מודם הסלולר במכשיר הוא MDM9600 מבית Qualcomm, המצלמה האחורית כוללת חיישן 5 מגה פיקסל מסוג OV5650 של OmniVision אשר זהה לזה שבאייפון 4S, נפח האחסון מגיע משבב MLC NAND בתהליך ייצור של 24 ננומטר מאת טושיבה, ואילו הסוללה היא סוללת ענק הכוללת שלושה תאים שמעניקה אנרגיה של 43 וואט לשעה, כמעט פי 2 מהאייפדים הקודמים ולא רחוק מ-56 הוואטים לשעה שמציעה סוללת שישה תאים ממוצעת במחשבים ניידים. חישובים שנעשו בהתאם למידות הסוללה גילו כי אין שיפור בצפיפות האנרגיה לעומת הסוללות בדגמים הקודמים (כלומר שהסוללה שמספקת כ-72 אחוז יותר אנרגיה גם גדולה בכ-72 אחוז מקודמתה).

לב ליבו של הטאבלט החדש הוא כמובן שבב ה-A5X, בעל זוג ליבות Cortex A9 במהירות 1GHz וליבה גרפית המורכבת מארבע יחידות מסוג PowerVR SGX543MP4, כפי שהערכנו עוד במעמד חשיפתו של המכשיר החדש. עד כמה אירונית היא העובדה שרכיבים בשווי של כשליש מכלל שווי הרכיבים המוערך באייפד החדש מגיעים מסמסונג, איתה מנהלת אפל מאבק משפטי בלתי פוסק בנוגע להפרת זכויות יוצרים בשוק הסמארטפונים ובשוק הטאבלטים? תחליטו אתם.
מדידות של ה-A5X גילו כי שטח הפנים של השבב עומד על כ-163 מילימטרים רבועים, גודל עצום בפני עצמו (גדול פי שניים מה-Tegra 3 מרובע הליבות, ואפילו גדול יותר ממעבד Sandy Bridge כפול ליבה שכולל אף הוא ליבה גרפית מובנית) שגם גדול בכ-36 אחוז משטח ה-120 מילימטרים רבועים שאיפיין את שבב ה-A5 של אפל, מה שללא ספק העלה את החשד לכך שה-A5X מיוצר בליתוגרפיה זהה לו.

שבב ה-A5X (מימין) לעומת שבב ה-A5, במבט מעמיק

מי שהצליחו לאשר את העניין הם אנשי האתר chipworks, שערכו בדיקה מיקרוסקופית ל-A5X והוכיחו כי השבב יוצר בתהליך LP (ר"ת Low Power) של 45 ננומטר מבית סמסונג, מה שכאמור בהחלט מסביר מדוע האייפד החדש כולל סוללה עצומה – רזולוציית מסך מרובעת עם פי 2 מקורות הארה אחורית? ליבה גרפית כפולה בגודלה ללא שיפור בליתוגרפיה, זכרון DRAM כפול וגם קישוריות דור רביעי בחלק מהדגמים. באפל לא חסכו בשדרוגים, אך היו חייבים להתפשר בנקודה מסויימת בכדי להבטיח אופי ביצועים שלא יפול מזה של האייפדים הקודמים.
אם תשאלו אותנו, לא היינו מתנגדים לראות את כל הטאבלטים בשוק תופחים בכסנטימטר ובכמה עשרות גרמים בתמורה לסוללה שתספק עוד כמה שעות עבודה.

בונוס: מסך הרטינה באייפד החדש אל מול מספר מסכים אחרים, מתחת לעין המיקרוסקופ

העובדה שתהליך הייצור נותר זהה עבור ה-A5X, ואיתו גם תדר העבודה של ליבות העיבוד, מצביעים על כך שהאייפד החדש לא מציע שום שיפור ביכולות העיבוד הכלליות לעומת האייפד 2 – אלא רק ביכולות העיבוד הגרפיות. סמסונג עצמה אמור להציג מכשירים אשר מבוססים על שבבים שיוצרו בתהליך של 32 ננומטר במהלך החודשים הקרובים, אך עושה רושם שבאפל החליטו להתפשר על תהליך הייצור הותיק במטרה להציג את דור האייפד השלישי שנה בדיוק לאחר שנחשף הדור השני.
האם היתרון הטכנולוגי שיהיה לטאבלטים מבוססי אנדרואיד בעלי שבבים של 32 ו-28 ננומטר שיגיעו אל השוק בעתיד הקרוב יעזור למערכת ההפעלה של גוגל לגנוב עוד קצת נתח שוק מאפל? נחיה ונראה.

A5X: בניגוד להערכות ולהשערות, עדיין 45 ננומטר

התהיה הגדולה שמעלים כל הממצאים הללו נוגעת לדגם האייפון הבא – רבים העריכו כי הסמארטפון הבא מבית אפל יכיל גם הוא את שבב ה-A5X, אך כעת קשה להאמין שזה אכן מה שיקרה היות וזה יאלץ את אפל לנפח את מימדיו של המכשיר באופן ניכר או לחילופין לחתוך את אורך חיי הסוללה שלו, שתי אפשרויות שלא בדיוק עולות בקנה אחד עם דרכי הפעולה שמאפיינות את חברת הענק. האם כל זה אומר שהאייפון הבא יבוסס על שבב A6 שלכאורה יהיה מרובע ליבות? האם באפל מתכננים לעבור לייצור של שבבי ה-A5X בליתוגרפיה של 32 ננומטר כשזו "תבשיל" לכך? לאפל הפתרונים.