מכה מתחת לחגורה לתעשיית החלל הישראלית (עודכן)

פיצוץ אדיר של רקטת Falcon 9 על כן השיגור הביא להשמדתו של הלוויין הישראלי המתקדם עמוס 6, שהיה אמור להגיע לחלל בעוד יומיים

הרקטה Falcon 9 הייתה אמורה להיות משוגרת לחלל ביום שבת הקרוב, ועליה הלווין עמוס 6. מדובר בלווין תקשורת חדיש ומתקדם הכולל שיפורים טכנולוגיים משמעותיים לעומת הדור הקודם של לוויינים ישראליים. אחד מהלקוחות החשובים אותם היה אמור הלוויין לשרת היא פייסבוק, שתכננה לספק תקשורת נתונים מהחלל עבור פרוייקט Internet.Org – פרוייקט שמטרתו לחבר את כל תושבי העולם לאינטרנט.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


רקטת Falcon9
רקטת Falcon9 של מיזם בזמן שיגור בשנת 2013

באתר TechCrunch נמסר כי רקטת הפלקון התפוצצה במהלך אחד הניסויים בעודה ניצבת על כן השיגור. כרגע לא ידוע על נפגעים בנפש. עוצמת הפיצוץ הרעידה בניינים במרחק קילומטרים רבים מהאיזור וסדרת הפיצוצים נמשכה דקות ארוכות.

איזור הפיצוץ בקייפ קנברל
איזור הפיצוץ בקייפ קנברל פלורידה. מתוך פוסט בטוויטר של: Hunter Blaeser

המכה הכואבת ל"חלל תקשורת", יצרנית עמוס 6, מגיעה פחות משנה לאחר שאיבדה את הקשר עם לוויין התקשורת עמוס 5, ככל הנראה בגלל כשל חמור במערכות החשמל. רק בשבוע שעבר דיווחה "חלל תקשורת" על מגעים למכירתה לחברה סינית תמורת 285 מיליון שקלים. לדברי האתר Bizportal השלמת העסקה הייתה מותנית בשיגור מוצלח של עמוס 6. כרגע יורדת מניית החברה בבורסה בכ-9 אחוזים והמגמה עשויה להמשיך.

רקטת Falcon9 לאחר נחיתה
רקטת Falcon 9 מסוגלת לנחות על כדור הארץ לאחר שיגורה לצורך שימוש חוזר מקור: Photos / CRS-8

SpaceX הוא מיזם שאפתני, שמטרתו להביא את השוק האזרחי אל תחום החלל תוך הוזלת עלויות תחזוקה ותובלה. הפרוייקט כבר ידע מספר כישלונות צורבים בעבר, מה שלא מנע ממנו להמשיך ולפעול מתוך מטרה להפוך את החלל החיצון לנגיש יותר, ואולי אף לאפשר בעתיד הרחוק את איכלוס כוכב הלכת מאדים – כאשר בתקופה האחרונה ראינו דווקא כמה וכמה נחיתות מוצלחות של טילים על דוברה בלב ים. הפיצוץ האחרון מהווה צעד קשה אחורה במיזם השאפתני של SpaceX של וגם של תעשיית החלל הישראלית.

עדכון: לרשת עלה תיעוד מרגע הפיצוץ עצמו, אשר נוצר מסיבה שטרם ידועה בזמן שבו ה-Falcon 9 עבר מילוי של חומר הבערה שלו.