מחשב העל שיחזיר לארצות הברית את הכתר מתקרב להפעלה • HWzone
מחשביםמעבדיםכרטיסי מסךטכנולוגיהכתבות נבחרות

מחשב העל שיחזיר לארצות הברית את הכתר מתקרב להפעלה

עם 27,000 מאיצי Tesla V100 עדכניים וגם מהדור החדש של IBM, מחשב ה-Summit מתקרב להפעלה עם ליגה חדשה לגמרי של אפשריים

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בשנים האחרונות ראינו את ארצות הברית מאבדת את היתרון וההובלה הברורים שהיו לה במשך שנים ארוכות בתחום מחשוב ה-HPC ומחשבי העל למעצמת ענק אחרת, סין – תחילה במסגרת המקום הראשון בקטגוריית הביצועים שנכבש בידי צמד מכונות מאסיביות וייחודיות, ולאחרונה גם במספר הכולל של נציגויות ברשימת 500 המחשבים המתקדמים ביותר בעולם.

יתכן שאת המגמה הזו כבר לא ניתן יהיה להפוך באופן מלא, אך בארצות הברית מכוונים לכל הפחות למהלך שיחזור להם את המקום הראשון והנוצץ, עם ההפעלה הצפויה של מחשב ה-Summit החדש במהלך השנה הקרובה במעבדה הלאומית באוק רידג׳ (ORNL) השייכת למחלקת האנרגיה של הממשל.

המחשב פורץ הגבולות הבא

ההכרזה על כרטיס ה-Titan V הזכירה לנו כי ל- קיימת כבר היום הטכנולוגיה לספק ביצועי 14TFLOPS (או 14 טריליון חישובי נקודה צפה בכל שנייה) בדיוק 32 ביט סטנדרטי, ביצועי 7TFLOPS בדיוק 64 ביט כפול וגם חומרה ייעודית לחישובי למידה עמוקה מהירים במיוחד ביחידה אחת בודדת עם צריכת הספק של 250 וואט בלבד – וזה גם יהיה הבסיס העיקרי עבור מחשב ה-Summit האימתני שהחל להיבנות על ידי חברת עוד באמצע שנת 2017.

הטכנולוגיות של משחקות תפקיד חשוב ביכולת להפוך את עשרות אלפי רכיבי החומרה ליחידה ענקית אחת שמתפקדת כמתוכנן

כשיושלם, Summit עתיד להכיל היקף דמיוני של חומרה, עם יותר מ-9,000 מעבדים עיקריים בני 44 ליבות כל אחד בארכיטקטורת ה-Power9 של IBM, וגם יותר מ-27,500 (!!) מאיצי Tesla V100 של שיספקו את כוח העיבוד המקבילי וכוח העיבוד ליישומי למידה חישובית ובינה מלאכותית. הרכיבים ימומשקו יחד בעזרת טכנולוגיית ה-NVLink, כאשר כל אשכול עם צמד ושישה מאיצים יהנה מגישה לחצי טרה-בייט של זכרון דינאמי ועוד 800 ג׳יגה-בייט של זכרון דינאמי בלתי נדיף (NVRAM). יהיו שם גם 250 פטה-בייט של נפח בלתי נדיף זמין – בכדי להבטיח כי לא יחסר דבר לביצוע סימולציות מתקדמות ורחבות יותר מאי פעם.

שיוכלו להיות גבוהים עד פי 3 מכל מה שראינו בעולם עד עכשיו

כל רכיבי החומרה מחוד החנית הטכנולוגי אמורים להעניק יחדיו ביצועי דיוק כפול מירביים של בין 150PetaFLOPS ל-300PetaFLOPS (מספרים בני 17 ספרות המתארים את מספר החישובים האפשרי בכל שנייה ושנייה של עבודה), בצריכת הספק של כ-10 מגה-וואט – או לחילופין של עד כ-3ExaFLOPS (מספר בן 18 ספרות) בעיבוד טנזורים ומטריצות בדיוק נמוך לתחום הלמידה החישובית העמוקה. מספיק בכדי לזנק בעשרות או אולי אף מאות אחוזים מעל הביצועים של TaihuLight, מחשב-העל העוצמתי ביותר שפועל כיום בסין ובעולם כולו.

יעמוד בציפיות ובלוחות הזמנים המאתגרים?

אנחנו עדיין לא יודעים מתי בדיוק מתוכננת ההפעלה התקנית של Summit, אשר מיועד להחליף את מחשב ב-Titan של ORNL שמהווה את מחשב-העל העוצמתי ביותר בארצות הברית כולה כיום, אבל עם קצת מזל – יש סיכוי כי ברשימת ה-Top500 שתפורסם ביוני 2018 יהיה לנו כבר אלוף עולם חדש שבו יוכלו IBM, והדוד סם להתגאות.

Summit יחליף מחשב מפלצתי אחר, שיעבור לשמש ליישומים בקטגוריות חדשות


תגיות
Back to top button
Close
Close